Romanya Turistik Vizesi

Romanya Turistik vize, vize türleri arasında kısa süreli olarak da bilinmektedir. Vatandaşı olduğu ülke dışındaki ülkelere gezi amaç gittiğinizde almanız gereken vize turist vizedir. Başka ülkeden ülkeye konaklama sayısına ya da maksimum 90 gün olacak şekilde kısıtlı süre zarfında verilir. Bu tarz vizeye başvuru bulunmak için Romanya vizesi için ülkenin konsolosluğuna ya da büyükelçiliğe gitmeniz gerekmektedir. Bununla beraber geçerli belgeler dahilinde ilgili konsolosluk yerlerinden turist vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Romanya'ya seyahat etmek isteyenler Umuma Mahsus, Hizmeti ve Diplomatik, Husus Pasaport sahip Türk Vatandaşlı, vize başvurusu yapmak için Romanya Vize Başvurusu Formu doldurmak zorundadır. Romanya Konsolosluğu etrafınca hazırlanmış olan formu ve Romanya vize başvuru süresinde başvuru sahipleri hakkında konsolosluk yetkilisine detaylı, doğru bilgi aktarım sağlamak amaçlanmaktadır.

Romanya Turistik Vize 2022

Romanya’ya kültürel ya da tatil amaçlı yapacağınız seyahatlerde Romanya turistik vizesi almalısınız. Romanya turistik vizesi C Tipi bir vize türüdür. Ülkede 180 gün içerisinde 90 gün kalma hakkı verilmektedir. Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu sahipleri bu süre içerisinde vizeden muaf tutulmuştur.

Romanya turistik vize başvuruları; ikamet adresine göre Romanya Ankara Büyükelçiliği, Romanya İstanbul Başkonsolosluğu ve Romanya İzmir Başkonsolosluğu’na yapılabilmektedir. Romanya vize başvurusu online olarak da yapılmaktadır. Belgeler sisteme yüklenmelidir. Ancak yine de konsolosluğu temsil etmeniz gerekmektedir. Başvuru için randevu almanız gerekmektedir. Randevu tarihine kadar gerekli belgeler hazırlanmalıdır. Belgelerin eksiksiz ve güncel olması şarttır. Aksi halde vize başvurusunuz reddedilecektir.

Romanya turistik vize ücreti 2022 yılı için 80 Euro’dur. 6 yaşından küçüklerden vize ücreti alınmamaktadır. Ayrıca 6-12 yaş arasından 40 Euro vize harç ücreti alınmaktadır.

Romanya turistik vize 2022 yılı için bazı şartlar ile belirlenmiştir. Romanya’ya Schengen bölgesi dışında giriş yapacak iseniz 2 doz Kovid-19 aşısı yaptırmanız ya da 90 gün içerisinde Kovid-19 geçirmiş olmanız gerekmektedir.

Romanya Turistik Vizesi nedir?

Türk vatandaşları ülkeyi ziyaret etmeden önce Romanya hükümetinden vize almak zorundadır. Romanya ile Türkiye arasındaki vize uygulamasına göre Romanya turist vizeleri en fazla 30 gün geçerlidir. Her iki ülkeden de geçerli pasaport hamilleri Romanya vizesinden muaftır.

Vize başvuruları, yabancı uyrukluların ülkeye giriş ve çıkışlarını takip etmek için kullanılan ve evrak düzenlemelerini içeren resmi bir işlemdir. Romanya'yı ziyaret amacınıza göre uygun vize kategorisi seçilmelidir.

Romanya Turist Vizesi, Romanya Ticari Vizesi, Romanya Aile Ziyaretçi Vizesi ve Romanya Transit Vizesi dahil olmak üzere tüm vize kategorileri 90 güne kadar kısa süreli konaklamalar için başvuruları kabul etmektedir.

Romanya vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Romanya vize işlemleri için pasaportun on yaşından küçük olması ve en az iki boş sayfası olması gerekmektedir. 10 yıldan eski, yıpranmış, hasar görmüş, yırtılmış veya tahrif edilmiş pasaportlar reddedilecektir. Romanya vize başvuru formunun eksiksiz ve gerçeğe uygun olarak doldurulması ve vize başvuru evraklarının ihtiyaca göre düzenlenmesi gerekmektedir.

Romanya Turistik Vizesi nasıl alınır?

Umuma mahsus pasaport hamilleri, hizmet pasaportu hamilleri ve özel pasaport hamillerinin Romanya vizesine başvurmaları gerekmektedir. Her iki ülkenin resmi pasaport hamilleri, kalış süreleri 90 günü geçmediği takdirde vizeden muaftır.

Romanya vizesi, eksiksiz ve iyi organize edilmiş vize başvuru evrakları ile kolayca alınabilir.

Romanya vizelerinin Romanya Konsolosluğundan veya Romanya Konsolosluğu tarafından akredite edilmiş vize merkezlerinden alınabileceği gerçeği göz ardı edilmemelidir. Romanya vize başvuru formundaki bilgilerin yanı sıra Romanya vize başvuru gerekliliklerinin doğruluğu ve eksiksizliği, vize onay şansını önemli ölçüde artıracaktır.

Tabii bilmiyorsanız Romanya ve Türkiye Cumhuriyeti arasında vize muafiyeti anlaşması var. Ancak bu muafiyet, yalnızca Diplomatik (Siyah) pasaport sahipleri için geçerlidir. Diplomatik pasaport sahiplerinin Romanya'yı 90 gün süreyle ziyaret etmeleri için vize almalarına gerek yoktur. Romanya'yı turizm amaçlı ziyaret etmeden önce umuma mahsus (Bordo), Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) pasaport hamillerinin Romanya Turist vizesi almaları gerekmektedir.

Romanya Turistik Vizesi nereden alınır?

Romanya'yı ziyaret etmek isteyen turistlerin öncelikle Romanya'dan turist vizesi almaları gerekmektedir. Romanya turist vizesine başvurmak isteyenler doğal olarak nereden alacakları ile ilgileniyorlar. Romanya turist vizesini nereden alacağından emin olmayan herkes için kapsamlı ve soru içermeyen bir makale oluşturduğumuza inanıyoruz.

Turistler Romanya'yı ziyaret etmek için Romanya vize başvuru tesislerinde, Ankara'daki Romanya Büyükelçiliği'nde ve İstanbul'daki Romanya Başkonsolosluğu'nda vize başvurusunda bulunabilirler. Başvurular Romanya'nın Ankara Büyükelçiliği ve Romanya'nın İstanbul Başkonsolosluğu tarafından değerlendirilir. Yapılan inceleme sonucunda başvuruların onaylanması durumunda pasaporta Romanya turist vizesi yazdırılır.

Pasaportta Romanya vizesi gerekliyse, temsilcilik veya Romanya vize başvurusunu inceleyen vize başvuru merkezi aracılığıyla alınabilir. Pasaportunuzu bir kurye servisi aracılığıyla evinize de gönderebilirsiniz. Bununla birlikte, nakliye hizmeti maliyetinin yanı sıra ek bir hizmet ücreti ödersiniz. Romanya'yı ziyaret eden turist vizesi başvuru sahipleri vizelerini Romanya makamlarından alacaklardır.

Romanya Turistik Vizesi kaç günde çıkar?

Romanya'yı turizm amaçlı ziyaret etmek isteyen ziyaretçilerin Romanya turist vizesi almaları gerekmektedir. Romanya turist vizesi başvurusunda bulunanlar doğal olarak başvurularının ne kadar sürede sonuçlanacağını merak etmektedirler. Romanya turist vizesi almanın ne kadar sürdüğü sıklıkla sorgulanmaktadır. Romanya turist vizesine başvuracak kişiler için bu sorunun çözümü açık ve basit bir şekilde verilmektedir.

Romanya'ya yapılan her turist vizesi başvurusu kendi şartlarına göre değerlendirilir. Romanya'daki turist vizesi başvuruları, farklı şekilde incelenmelerine rağmen ortalama bir hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak bazı durumlarda bu süre uzayabilir.

Romanya'da turist vizesine başvurmak için gereken süreyi birkaç faktör etkiler. Romanya vize başvurularının sonucunu etkileyen faktörlerden bazıları aşağıda listelenmiştir.

Romanya temsilciliği başvurudan daha fazla belge isterse, başvuru reddedilecektir.

Romanya temsilciliği başvuru sahibini Romanya temsilciliği ile yüz yüze görüşmeye davet ederse.

Romanya turist vizesine başvururken hatalı veya eksik belge beyanı yaptıysanız.

Romanya turist vizesine başvururken yanlış beyanda bulunduysanız.

Romanya turist vizesi başvurularını değerlendiren Romen temsilciliklerinin yoğunluğu varsa.

Ayrıca, turist başvuru sahibinin yaşı, eğitim düzeyi ve mesleği, Romanya turist vizesi başvurusunun süresini etkiler.

Romanya Turistik Vizesi İçin Evraklar

Romanya vizesi alacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken önemli noktalardan birisi de evrakların eksiksiz bir şekilde yapılmasıdır. Evrak listesi içerisinde şu detaylara büyük önem verilmelidir:

 • Güncel bir pasaport
 • Başvuru formunun eksiksiz doldurulması
 • Standartlara uygun biyometrik fotoğraflar
 • Karşı taraftan gönderilen davetiye
 • Seyahat amacına uygun düzenlenmiş bir dilekçe
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve İkametgâh belgesi
 • Finansal durumu gösteren evrak listesi

Bunların dışında hazırlanması gereken evraklar arasında kişilerin emeklilik ya da evlilik durumlarına dair de belgeler yer alabilir. Bu belgelerle birlikte kişiler Romanya Büyükelçiliği’ne ya da Konsolosluğu’na gerekli başvurularını yapabilirler. Başvuru öncesinde kişilerin mutlaka para yatırma işlemlerini de tamamlamış olmaları gereklidir.

Romanya Turistik Vize Mesleki Evraklar

Romanya Turistik Vize başvuru sahibi iş veren veya çalışan gerekli konsolosluğun belirttiği belgeleri sunmaktadır. Konsolosluktan istenen belgeler farklılık göstermektedir. Konsolosluk yeri ikametgâh yerinizin faaliyet durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Romanya vizesi için istenen belgeler ülkeden ülkeye farklılık gösterir.

Romanya Turistlik vize başvuru evrakları şu şekildedir:

 • Eksiksiz doldurulmuş Romanya vize başvuru formu
 • Pasaport
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi
 • Nüfus Kayıt Örneği
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Seyahat rezervasyonları belgesi
 • Banka Hesap Dökümü makbuzu
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Romanya vize ücreti dekontu
 • Vize Talep Dilekçesi

Romanya turizm açısından çok fazla ilgi gören ülkelerden biridir. Türkiye’den de birçok kişinin gidip gezmek istediği Romanya’da görülmesi gereken birçok yer vardır. Romanya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının vize alması zorunlu durumlardan biridir. Umuma mahsus pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alacağı vize işlemlerinde belli başlı evrakların hazırlanması gereklidir. Bu evraklar içerisinde kişisel bilgiler yanında eğitim ve çalışma durumuna dair birçok belge bulunuyor. Kişiler bu süreçte zorlanmadan vize alabilmek için mutlaka seyahat tarihlerinden 1 ay önce vize işlemlerini yaptırmak durumundadırlar. Vize işlemleri sırasında dikkat edilmesi gereken birçok önemli ince detay vardır.

Romanya Vizesi Alacak Olan Kişilerin Yatırması Gereken Harçlar

Romanya turistik vizesi alacak olan kişilerin mutlaka gerekli vize ücretini ilgili bankalara yatırması gerekiyor. Bu bağlamda belirtilen bankalar konsolosluklar tarafından yetkilendirilir. Aynı zamanda vize ücretleri de her sene güncellenir ve kişiler bu güncel bilgiler üzerinden yatırım işlemi yapmak durumundadırlar. Evraklarının tamamlanabilmesi için kişilerin yatırdıkları ücret karşılığında bir dekontu olması da son derece önemli bir detaydır.

Romanya Vizesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Romanya vizesi alırken kişilerin üzerinde durması gereken çok önemli detaylar vardır. Turistik bir vize alınırken mutlaka başvuru formunda vize türünün turistik vize olarak işaretlenmesi gerekiyor. Bununla birlikte hazırlayacağınız davetiyenin ve dilekçenin de turistik vize amaçlı olması son derece önemlidir. Vize randevusu sırasında sizlere yöneltilen sorulara da vize amacınıza uygun olarak yanıtlar vermeniz bu süreçte vizenizi kolayca alabilmenize yardımcı olacaktır.

TOP İzmir Web Tasarım