Romanya Ticari Vize Başvurusu 2022

Vize türleri arasında en çok bilinen, ticaret için sürekli tercih edilen bir vize türü.
Romanya, Kanada, Amerika, İngltere, Avustralya gibi daha birçok ülkede iş amacıyla seyahatte bulunacak kişilerin bu vize türü tercihi etmektedir.

İş toplantı, iş görüş randevu, uluslar arası ticari organizasyona katılım veya akademik çalışmak amacıyla Romanya'ya yolculuk yapmak isteyen şahısların başvuru yapması gerekmektedir. Zaman açısından az, kısıtlı vize türüdür. Bu vize türü çok veya da tek giriş olabilir.

Ticari vize başvurusu yapmak isteyecek kişiler diğer vize başvuruları olduğu şekilde ilgili konsolosluğa istenilen belgelerle beraber gittikleri takdirde işlemleri başlamış olacaktır. Bunun yanı sıra son yıllarda Romanya, Kanada ve Avustralya gibi ülkeler internet üzerinde online başvuru sistemiyle vize başvurularını kabul etmektedir. İnternet aracılığıyla başvuru yapmak isteyen vatandaşlar online başvuru sistemi randevusunu oluşturarak Romanya ticaret vize başvuru sahibi kişinin durumuna göre ilgili konsolosluğun ilgili birimlerinden belirtilen belgeler ile başvuru yapması gerekmektedir. Bu adımları doğru biçimde yapan Romanya ticaret vizesi başvuru sahipleri tüm işlemlerini tamamlayabilmesi için Romanya ilgili konsolosluğun birimlerine de parmak izi vermeleri gerekmektedir. Bu işlemden sadece Amerika Birleşik Devleti başvurusunu ilgili konsolosluk birimleri binasından, yüz yüze görüşme yaparak sonuçlandırmaktadır.

Romanya Ticari Vizeler Hakkında

Romanya ticari vizelerini almaya karar verdiğiniz Romanya Konsoloslukları aracılığı işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Romanya seyahatinizde diplomatik, hizmet veya hususi pasaportunuz var ise vize şartı aranmayacaktır. Ayrıca Romanya ticari seyahatlerinizde randevu şartı uygulanmaktadır. Bu yüzden başvuru evraklarını ayarlarken aynı zamanda Romanya Konsolosluğu veya Romanya Büyükelçiliği tarafından mülakata çağrılırsınız. Bu mülakat sonucuna göre de sizden başvuru için gerekli belgeler talep edilecek olup gerekli belgeler temin edildikten sonra başvuru işlemleriniz teslim anından itibaren başlayacaktır.

Romanya vize işlemleri Ankara’ da bulunan Romanya Büyükelçiliği tarafından görevlendirilen konsolosluklar aracılığı ile yapılır. Konsolosluklarda dahil olmak üzere vize kararını sadece büyükelçilik vermektedir.

Romanya Ticari Vize 2022

Romanya’da, personel eğitimi, satılan ürün desteği, iş görüşmesi, konferans, kongre, semine gala gibi yerlere katılmak için alınması gereken Romanya vizesidir. Romanya ticari vize başvurusu, şahsen yapılmalıdır.

Romanya ticari vize başvuruları, ikamet adresinden yetkili olan Romanya Konsolosluk birimine giderek Romanya vizesi alınmalıdır. Ayrıca EVIZA portalı kullanılarak online başvuru yapılabilmektedir. Başvuru için randevu almanız gerekmektedir. Romanya Ankara Büyükelçiliği, Romanya İstanbul Başkonsolosluğu, Romanya İzmir Başkonsolosluğu’na Romanya ticari vize başvurularınızı yapabilirsiniz. İstenen belgelerin eksiksiz ve güncel bir şekilde toplanmalıdır. EVIZA Portalı üzerinden başvuruda bulunacak olan kişiler başvuru için istenen belgeleri sisteme yüklemelidir. EVIZA Portalı üzerinden başvuru yapsanız dahi vize Konsolosluğu ziyaret etmeniz gerekecektir.

Romanya ticari vizesi ile Romanya’da 180 gün içerisinde 90 güne kadar kalabilirsiniz. Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu sahipleri Romanya vizesinden muaftır. Ticari vize ile Romanya’da çalışma veya ürün satma hakkı elde edemezsiniz. Bunun için Romanya çalışma izni almanız gerekecektir. Başvurular ortalama olarak 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak Konsolosluğu vize başvurularının sonuçlandırılması için bir kısıtlaması yoktur. Bu süre vize başvuru yoğunluğuna, ek belge talebine, tekrar görüşmeye çağrılma gibi durumlarda uzayabilir.

Romanya Ticari Vizesi Nedir?

Romanya ticari vize; personel eğitim, iş görüşmesi, satılan ürün denetim, Romanya’da bir şirkete hissedar ya da ortak olunması ve buna benzer sebeple başvurulan vizedir. Romanya ticari vizesi başvuru, başvurcak kişi tarafından şahsen yapılmalı. Romanya ticari seyahat, 6 kişiden fazla olan grup için seyahat paket sağlayan ve seyahati organize eden turizm acentesi ve yetkili temsilcisi aracılığı ile yapılmalı. Bu seyahat için şirketin evrakını ve seyahat güzergahı, Romanya Başkonsolosluğa seyahat sağlayan acente ibraz etmeli. Romanya ticari vize, kısa süre oturum vizesi olan C tip oturum vizesi ve uzun süre oturum vize olan D tip oturum vizesi olarak 2 vize türüne sahiptir.
Uzun süreli oturumda ayrıca çalışma faaliyeti başlığı altında Romanya D tip vize bulunmakta ve bu vize uzun süre ticari vizeden farklıdır. Romanya ticari vize almak için başvurması gereken yetkili kurum Romanya Konsolosluğu ve konsolosluk tarafından yetkilendirmiş vize danışman firmasıdır.

Romanya Ticari Vize nasıl alınır?

Romanya ticari vizesi başvurabilme için öncelikle istenen belge, gerekli yerden ve eksiksiz bir şekilde toplanmasıdır. Bunun yanında içinde istenen eksiksiz olacak bir şekilde vize dosyaları hazırlanmalı. İstenen belge ve dosya hazır olduğuna, ikamet adresi göre belirlenmiş konsolosluklara giderek bu belge götürülmesi ve başvuru yapılmalıdır. Türk vatandaşının birebir başvuru yapabileceği yer, Romanya Ankara Büyükelçiliği, Romanya İstanbul Başkonsolosluğu, Romanya İzmir Başkonsolosluğu. Türk vatandaşı başvuru yapacağı sırada Romanya vize için gerekli evrak yanında bulunmalıdır. Başvurunuz vize merkezleri aracılığıyla yapmaya karar verdiğinize; tecrübe vize uzmanı evrak hazırlamadan form doldurmasına, konsolosluk karşılama hizmetlerinden diğer ek hizmete kadar birçok vize işlemlerini hızlı ve rahat şekilde gerçekleştirmelerine yardımcı olacakdır.

Romanya Ticari Vize kaç günde çıkar?

Ticari vizesi Romanya başvurusu konsolosluk tarafından oluşturulan E-vize sistemleri üzerinden online olarak yapılmakta. Online form dolduruldukdan sonra konsolosluğu belirlediği tarihte mülakat için randevu verilmekte. Romanya ticari vizesi sonuçlanma süresi ortalama 5-10 iş gün arasındadır. Bu süre konsolosluğu ek evrak talebi, yoğun dönemi ve resmi tatil durumunda değişebileceği için başvurunun en erken 3 ay, en geç 1 ay öncesinde yapılması yararlı olacakdır.
Vize merkezleri, Romanya ticari vizesi başvurusu konusunda baştan sona titizlikle hizmet verilen yetkili kurumdan biridir. Başvurunuz vize merkezleri aracılığıyla yapmaya karar verdiğinize; tecrübe vize uzmanımız evrak hazırlamadan form doldurmasına, konsolosluk karşılama hizmetlerinden diğer ek hizmete kadar birçok vize işlemlerini hızlı ve rahat şekilde gerçekleştirmelerine yardımcı olacakdır. Romanya seyahatini gerçekleştirme üzere vize alacak olan başvuru sahibi için Romanya ticari vizesine dikkat edmesi gereken konu oldukça önemlidir. 

Romanya Ticari Vize nereden alınır?

Romanya ticari vize almak için başvurması gereken yetkili kurum Romanya Konsolosluğu ve konsolosluk tarafından yetkilendirmiş vize danışman firmasıdır.
Romanya ticari vizesine başvuru dosyası eklemesi gereken bazı zorunlu evrak bulunmaktadır. Bu evrakın güncel bilgiyle doldurulması; eksiksiz, hatasız şekilde hazırlaması gerekmekte. Ticari vizesi türüne en önemli evrakdan biri davetiye. Romanya’da ziyaret edilcek firma tarafından gönderilen davetiye belgeleri evraklar arasına mutlaka eklenmeli. Ayrıca seyahat edilecek olan şirket sahipleri ya da çalışan tarafından şirket kuruluş evrakı, gelir belgeleri, maaş bordrosu, sigorta hizmet döküm gibi belgenin temin edilmesi de çok önemli.  Romanya ticari vize 90 günden kısa süre konaklama için geçerli ve Schengen vize statüsüne değildir. Bununla beraber ticari amaca alınmış kısa süre ve geçerli Schengen vizesi bulunan kişi Romanya’ya da giriş yapabilmekte.

2022 Ticari Vize İçin Gerekli Belgeler

 • Ticari Vize başvuru formu
 • Pasaport
 • Nüfus kayıt örnek
 • Banka hesap makbuzu.
 • İkametgâh belgesi.
 • Mesleki durum belgesi
 • Eğer vize başvurusunda bulunan kişi evliyse evlilik cüzdanı.

Romanya Schengen kategorisinde işlem yapmayan ülkelerden biridir. Dolayısıyla Romanya’ ya yapacağınız iş seyahatlarinde Schengen vizesi sahibiyseniz Romanya’ya vizesiz seyahat edebilirsiniz. Ancak Romanya dışında başka bir Avrupa ülkesine seyahat etmek istediğinizde vize gerekecektir. Çünkü Romanya yasaları gereği Schengen vizesi iş seyahatları için kabul edilmiş iken, Avrupa birliği ülkelerince ise Romanya Schengen vizesi kapsamında değerlendirilmemektedir.

Dolayısıyla Romanya seyahat sebebiniz ne olursa olsun vize almak zorundasınızdır. Romanya konsoloslukları aracılığı ile alacağınız ticari vizeler iş toplantıları, fuar, anlaşma, görüşme veya fizibilite çalışmaları için başvuruda bulunabilirsiniz.

Romanya Ticari Vizesi için Gerekli Olan Evraklar

 • Romanya Vize Başvuru Formu: Romanya ticari vizesi için başvuru formunuz hatasız, açık ve net olmalıdır. Ayrıca başvuru esnasında verilmiş olan belgeler ile uyuşmalıdır. Bu yüzden profesyonel yardım almanız yararınıza olacaktır.
 • Pasaport: Romanya seyahatinizi gerçekleştirdikten sonra pasaportunuzun en az 6 ay daha geçerliliği olmalıdır. Ayrıca Pasaportunuzda en az 2 sayfa boş alan olmalıdır. Eğer var ise eski pasaport fotokopileri de başvuru evrakları arasına konmalıdır.
 • Ticari Vize Davetiyesi: Romanya’ da şirketinizi davet eden şirket veya yetkili kişi tarafından kaşeli ve imzalı bir şekilde gönderilmiş olan davetiye olması zorunludur. Bu davetiye içerisinde sizi davet eden şirket sizi davet etmesinin nedenini belirtmeli ve aynı zamanda davetiye’ yi imzalayan kişinin evrakları da bu davetiye içerisine eklenmelidir.
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Pasaportunuzdaki bilgiler ile uyuşan nüfus cüzdanınızın fotokopisi Romanya konsolosluğuna mutlaka verilmelidir.
 • Ticari Vize Talep Dilekçesi: Ticari vizeyi talep eden kişi kim ise bizzat kendisi tarafından seyahat amacını anlatan, şirket pozisyonunu ve görevini anlatan detaylı dilekçesini ibraz etmesi gerekmektedir.
 • Vize Ücret Dekontu: Romanya ticari vize ücretini ödediğinize dair dekont mutlaka olmalıdır. Bu belgeler arasına koyduğunuz dekont ATM fişleri olmamalıdır. Çünkü ATM fişleri vize ücreti kapsamında değerlendirilmemektedir.
 • Sağlık ve Seyahat Sigortası Poliçesi: Uluslararası koşulları kapsayacak şekilde genişletilmiş ve geçerliliği olan, sağlık masrafları karşılayacak 30 bin Euro değerinde teminatı olan sağlık poliçeniz mutlaka olması gerekmektedir.
 • Şirket Belgeleri: Şirketinizin resmiyetini kanıtlayan vergi levhası, ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri ve faaliyet belgeleri temin edilmelidir.
 • Şirket Yazısı: Şirket adına seyahati yapacak kişinin şirket pozisyonu, görevi ve diğer bilgilerini içinde barındıran şirket yetkilisi tarafından imzalanan ve kaşelenen yazı mutlaka Romanya konsolosluğuna ibraz edilmelidir.
 • Maaş Bordrosu: Şirket yetkilisi tarafından imzalanan ve kaşelenen şirket yazısına ek olarak maaş bordrosu konarak şirket yazısı desteklenmelidir.
 • Banka Hesap Özeti: Şirketin son 3 aya ait dökümü başvuru evrakları arasında olmalıdır. Bu sayede şirket adına seyahat yapan kişinin tüm giderlerinin şirketin karşılayabileceğini kanıtlamalıdır.
TOP İzmir Web Tasarım