Romanya Vizesi ile İlgili

Romanya vizesi almak için konsolosluğun talep ettiği başvuru evraklarını temin ettikten sonraki en önemli aşama da formların doldurulmasıdır. Romanya vize başvuru formu tükenmez kalemle ve büyük harflerle doldurulmalı ve sadece gerçek bilgi beyanı içermelidir. Vize başvuru dosyasında bulunan evraklarda herhangi bir uyumsuzluk saptanması durumunda Romanya konsolosluğu, Romanya’ya yaptığınız vize başvurusunu reddedebilir. Romanya vizesi başvurunuzun reddedilmesi durumunda hem planlanan seyahat tarihiniz sekteye uğrayacak hem de ödenen vize başvuru ücretlerinin tekrar ödenmesi gerekecektir. Dolayısıyla vize başvuru reddi almamak için evraklar özenle hazırlanmalı ve herhangi bir hata yapılmamalıdır.

Romanya vizesi için gerekli evraklar, seyahat nedenine göre değişebilecek şekilde genel olarak şöyle sıralanabilir:

 • Seyahat amacına uygun olarak edinilmiş Romanya vizesi başvuru formu:
 • En az 1 yıl geçerliliği olan ve en az 2 sayfası boş olan pasaport
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bulunan kimlik belgesinin arkalı önlü fotokopisi
 • Son 3 ay içinde çekilmiş ve vize başvuru standartlarına uygun olan 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Geçerliliği seyahat süreniz boyunca devam edecek olan seyahat sağlık sigortası
 • Planlanan seyahat tarihleri için alınmış gidiş-dönüş uçak bileti
 • Seyahat planı çerçevesinde Romanya’da konaklanacak olan otelin rezervasyon bilgilerinin bulunduğu belge
 • Seyahatiniz sırasında ortaya çıkacak tüm ödemeleri karşılayabileceğinizi belgeleyen, içinde yeterli miktarda para bulunan banka hesabı bilgileri
 • Başvuru sahibi olan kişi çalışansa maaş bordrosu
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

Romanya Vizesi 2022

Umuma Mahsus Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Romanya’ya yapacakları seyahatlerinde seyahat amacına uygun Romanya vizesi almalıdır. Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil), Diplomatik (Siyah) Pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kısa süreli yani 180 gün içerisinde 90 günden fazla olmayan vizelerden muaftır. Ancak uzun süreli Romanya seyahatlerinde vize almalıdırlar.

Romanya vizeleri Romanya turistik vizesi, Romanya ticari vize, Romanya transit vizesi, Romanya aile ziyareti vizesi, Romanya havaalanı vizesi, Romanya bilimsel vizesi, Romanya kültürel vize, Romanya eğitim vizesi, Romanya Aile Birleşimi vizesi, Romanya şoför vizesi, Romanya dini faaliyet vizesidir.

Romanya vizesi, Romanya’nın Türkiye’de bulunan temsilciliklerine yapılmalıdır. Bu temsilcilikler Romanya Ankara Büyükelçiliği, Romanya İstanbul Başkonsolosluğu ve Romanya İzmir Konsolosluğu’dur. Vize başvurusunda bulunacak olan kişiler başvurularını yaşadıkları ilden sorumlu temsilciliğe yapmalıdır.

Romanya vize başvurusu için temsilciliğe gitmeden önce, online olarak randevu alınmalıdır. Randevular online olarak alınmalıdır, randevu için temsilcilik aranmamalıdır. Vize başvurusu için istenen evraklar eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. İşlem tamamlandıktan sonra, randevu gününde gerekli evraklar teslim edilmelidir. Başvurular ortalama olarak 10-15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Romanya Vizesi Hakkında

Romanya’ya seyahat etmek isteyen veya gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, geçerli bir pasaportu var ise ve Romanya'nın belirttiği şartları yerine getirebiliyorsa Romanya vizesi için başvuru yapabilir. Bütün ülkelerin kendi ulusal çıkarları göre belirlediği belli başlı vize hususları vardır. Ülkeye gelecek ve ziyaret edecek kişinin kamu düzenini bozmamasını ve kamu sağlığını risklere sokmamasını isterler. Aynı zamanda da her devletin yasaklı ve sakıncalı yabancı listesi bulunmakta. Vize uygulamasında ülkenin bu problemleri yaratacak şahısların ülkeye girmesini de önlemek amacıyla başlamıştır. Bunun haricî vize başvurusu esnasında ekonomik olarak ya da yük olabilecek şahıslar tespit edildiği ülkeye girmelerine yasaklar konarak izin verilmektedir.

Romanya Vizesi Alma

Romanya’yı ziyaret etmek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken önemli unsurlara aşağıda göz atabilirsiniz.

 • Kişilerin seyahat amaçlarına göre başvurmaları gereken Romanya vize türlerinin değişkenlik göstereceği.
 • Bordo pasaport sahipleri mutlaka Romanya vize başvurusunda bulunmak zorunda olmaları.
 • Romanya vize işlemlerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda: Kişiler eğer aşağıdaki pasaport türlerinden herhangi birine sahipseler Romanya vize başvurusunda bulunmadan ve 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde Romanya’ya seyahat edebilirler.

1. Türkiye Cumhuriyeti Hususi (Yeşil) Pasaport

2. Türkiye Cumhuriyeti Diplomatik (Siyah) Pasaport

3. Türkiye Cumhuriyeti Hizmet (Gri)

Romanya Vizesi İşlemleri 

Kişiler unutmamalıdırlar Romanya vize işlemleri Ankara'daki Romanya Büyükelçiliği, İstanbul ve İzmir’deki Başkonsoloslukları tarafından yürütülmektedir aynı zamanda vize işlemlerinde tüm yetki yine Ankara'daki Romanya Büyükelçiliği, İstanbul ve İzmir’deki Başkonsolosluklarına aittir. Ancak, kişiler başvurularını Ankara'daki Romanya Büyükelçiliği, İstanbul ve İzmir’deki Başkonsolosluklarının yetkilendirdiği temsilcilikler ya da acenteler aracılığıyla da yapabilirler.

Romanya vize işlemleri sırasında Romanya temsilciliği seyahat içeriğinize göre ek evrak talebinde bulunabilir. Romanya vize işlemleri sonucunda Romanya vize ücreti iadesi olmadığından başvuru sahiplerinin bu süreçte titiz davranmaları ya da uzman kişilerden yardım almaları tavsiye edilir.

Romanya Vizesi Başvuru

Romanya’ya seyahat edecek olan Türk vatandaşlarının seyahatleri öncesinde Romanya vize başvuru işlemi yapması gerekmektedir. Romanya vize başvuru işlemi yapacak olan kişiler başvurularını aşağıdaki şekilde yapabilir.

 • Romanya vize başvurusu yapacak olan kişiler öncelikle seyahat amacına uygun olan Romanya vizesini seçmelidir.
 • Romanya vizesi alacak olan kişiler randevu türünü belirledikten sonra online işlemleri yerine getirmelidir.
 • Başvuru için online vize başvuru formu doldurulmalıdır.
 • Online vize başvuru formu doldurulduktan sonra istenen evraklar sisteme taranarak yüklenmelidir.
 • Sisteme belge yüklenmesi sonrası Romanya Konsolosluğu’nun onayı beklenmelidir.
 • Romanya Konsolosluğu online başvuruyu onayladıktan sonra gerekli evrakları hazırlamalıdır.
 • Randevu tarihinde Romanya vize başvurusu yapılacak olan Romanya temsilciliğinde bulunulmalıdır.
 • Romanya vize randevusu tarihinde gerekli olan evraklar teslim edilmelidir. Evrakları teslim eden kişilerin başvuruları Romanya temsilcilikleri tarafından incelmeye alınır ve ortalama olarak 3 ile 7 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Romanya vize başvuruları Romanya’nın diplomatik temsilcilikleri olan Romanya Ankara Büyükelçiliği, Romanya İstanbul Başkonsolosluğu ve Romanya İzmir Konsolosluğu’na yapılabilmektedir. Romanya vize başvurularını inceleme ve karar verme yetkisi de bu temsilciliklere aittir.

Romanya Vize Başvurusu

Romanya vize başvurusu yaparak Romanya’ya herhangi bir amaçla gitmek isteyenler karar için Romanya Konsolosluğu’nun yetkilendirildiğini unutmamalıdır. Romanya vize evrakları özenle toplanıp dosyalaştırılarak Romanya vize başvurusu yapılabilir. Bu sayede konsolosluk Romanya vize başvuru sahibinin yaptığı başvuruyu gerekli prosedürleri uygulayarak değerlendirecektir. Romanya vize başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli husus bulunmaktadır. Bunları aşağıdaki gibi maddelendirmek mümkündür.

Romanya vize başvurusu yaparken mutlaka profesyonel vize danışmanlık şirketi My Vize ile iletişime geçin.

Romanya vizesi almak için gerekli evraklar 2021 yılında değişiklik göstermiş olabilir. Romanya Konsolosluğu’nun Romanya vizesi için istediği gerekli evraklar konusunda en güncel bilgilere ulaşmak için My Vize’yi mutlaka arayın.

Başvuru öncesi geçerliliği bulunan bir pasaportunuz olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Romanya vizesi almak için en önemli hususlardan biri en az bir yıl geçerliliği olan bir pasaporta sahip olmaktır.

Romanya vizesi için gerekli evraklar vize başvurusu sırasında mutlaka hazır bulundurulmalıdır. Romanya Konsolosluğu vize için gerekli evraklar ibrazınıza müteakip ek belge talebinde bulunabilir. Bu durum, Romanya vizesi almanız için konsolosluk açısından büyük önem teşkil etmektedir.

Romanya vizesi alırken mutlaka vize başvuru formu da doldurmanız gerekmektedir. Romanya vize başvuru formu doldurularak gerekli evraklar dosyasına mutlaka eklenmelidir. Eksik belge ile Romanya vize başvurusu yapan vatandaşlar vize reddi ile karşılaşabilmektedir.

Romanya vize başvurusu Romanya vizesi almanın en önemli aşamalarından biridir. Romanya Konsolosluğu’ndan randevu alma da en az Romanya vize başvurusu kadar önemli ve birbirlerine bağlı prosedürlerdir.

Romanya Vizesi E-Başvuru Formu

Diğer bir önemli husus da Romanya e-vize başvuru formu doldurmaktır. Vize randevusu almadan önce bir Romanya e-vize başvuru formu edinmeniz ve seyahat amacınız doğrultusunda uygun bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Romanya e-vize başvuru formu ile ilgili detaylı bilgiye Romanya konsolosluğu ile iletişime geçerek ulaşabilir, formun bir kopyasını Romanya konsolosluğu birimlerinden talep edebilirsiniz.

Ayrıca Romanya’ya vize almak isteyen herkesin doldurması gereken e-vize başvuru formu konsolosluğun talep ettiği tüm bilgilerin doğru bir şekilde girildiği takdirde geçerli sayılır. Eksik bilgi, birbiriyle çelişen ifadeler, vize başvurusuna uygun olmayan fotoğraf kullanımı, tükenmez kalem kullanmama, ıslak imzalı olmama gibi birçok durum Romanya e-vize başvuru formu için sorun teşkil etmektedir. Bütün bu durumlar ya da herhangi biri Romanya e-vize başvuru formunda mevcutsa başvurunuz tehlikeye atılmış olacaktır. Bu yüzden Romanya e-vize başvuru formu usulüne uygun olarak doldurulmalı ve mutlaka imzalanmalıdır. Peki Romanya vize başvuru formu nasıl doldurulur? Vize başvuru formunda hangi tip kalem kullanmalıyım? Romanya vize başvuru formunu doldururken hangi dili kullanmalıyım? Bütün bu soruların yanıtı makalemizin devamında.

 • Romence ya da İngilizce
 • Online olarak (Başvurular online alınmaktadır. Dolayısıyla kalem kullanılmaz.)
 • Metnin tamamında büyük harfler kullanılarak
 • Tamamen gerçeği yansıtan ve eksiksiz olarak
 • Formun fotoğraf bölümüne Romanya vize başvurusu için uygun bir biyometrik fotoğraf yapıştırılarak
 • Pasaportunuzda yer alan ıslak imzanızın aynısı olacak şekilde imzalanarak
 • Ve Romanya e-vize başvurusu için hazırladığınız diğer önemli evraklarda yer alan bilgileri destekleyici bilgiler içerecek şekilde

Romanya Vizesi Başvuru Yapma

Romanya vize başvurusu yapma süreci için büyük önem teşkil eden hazırlıklardan biri de gerekli evrakların beyan edilmesidir. Buna göre Romanya e-vize başvurusu yapma işlemi için gerekli evrak listesi şöyle sıralanabilir:

 • Romanya e-vize başvuru formu (eksiksiz ve tamamen doğru bilgilerle doldurulmalıdır)
 • 2 adet fotoğraf (pasaport formatında
 • Pasaport ve daha önceki vizelerin birer kopyaları (ayrıca pasaportta en az iki boş sayfa)
 • Dönüş bileti için rezervasyon yapıldığına dair bir çıktı
 • Romanya seyahatinin amacını ve seyahat planını belirten bir dilekçe
 • Romanya’da ne kadar kalınacağına dair konaklama yerinin rezervasyonu
 • Medeni durum belgesi (evlilik belgesi, doğum belgesi, eşler için ölüm belgesi)
 • Romanya’da kalınacak süre boyunca başvuru sahibinin kendi giderlerini karşılayabileceğine dair kanıtlar (bankada yeterli miktarda para olduğuna dair dökümler, hesap hareketleri)

Romanya vizesi, Romanya’ya seyahat amaçları doğrultusunda farklı kategoriler için alınabilen bir vizedir. Romanya vizesinin herhangi bir amaçla alınmak istendiğinde başvuru sürecinden teslimine kadar ne kadar zaman geçeceği oldukça merak edilmektedir. Gerek ilk kez vize başvurusu yapacak olanlar gerekse de daha önce başvuruda bulunanlar Romanya turistik vizesinin kaç günde çıkacağı hakkında yoğun bir araştırma sürecine girebilmektedirler. Bu yüzden makalemizde Romanya turist vizesi kaç günde çıkar sorusunun yanıtını vereceğiz.

Buna göre Romanya vizesi kaç günde çıkar sorusunun yanıtı 7 ila 15 iş günü şeklinde verilebilir. Romanya vize başvurusu yapma sürecini tamamlamak isteyenler Romanya konsolosluğu tarafından talep edilen şartları sağlayıp gerekli evrakları temin ederek süreci başlatırlar. Romanya vizesi başvurularının konsolosluğun çalışma saatleri ve resmî tatiller de göz önüne alınarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Romanya Vizesi Başvurusu Yapın

Romanya vize başvurusu yapacak kişiler unutmamalıdır ki seyahat amaçları ve süreleri vize Romanya vize türünü ve Romanya vize işlemlerini etkileyeceğinden doğru şekilde beyanda bulunmaları gerekmektedir. Ayrıca, beyanları ile ibraz ettikleri evrakların örtüşmesi gerekmektedir.

Kişilerin Romanya vize işlemleri için Romanya dış temsilciliklerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Romanya vize işlemleri için gerekli evrakların doğru şekilde hazırlanabilmesi adına kişiler Romanya dış temsilcilikleri tarafından yetki verilmiş başvuru merkezleri ya da yetkili seyahat acenteleri ile görüşebilirler.

Romanya Vize Başvuru Formu

Romanya Vizesi Randevu

Romanya vize randevu işlemleri için Romanya konsolosluğu ile iletişime geçmek gerekmektedir. Romanya konsolosluğu Ankara, İstanbul, İzmir, Edirne, Hatay, Antalya gibi şehirlerde asıl ya da fahri olarak hizmet vermektedir. Romanya vize acentesi My Vize ile de yürütülebilecek vize randevu işlemleri için bütün süreç konsolosluklarla ortaklaşa tamamlanmaktadır. Çünkü Romanya vize başvurularının değerlendirilmesi konusunda tek yetkili merci Romanya Konsolosluğu’dur. Peki Romanya Konsolosluğu vize başvurusu nasıl yapılır?

Romanya Konsolosluğu ile vize başvuru süreci yürütmek isteyen tüm vatandaşlar isterlerse bizzat konsoloslukla iletişime geçebilirler. Ancak Romanya vize başvurusu için gerekli evrak listesi konusunda konsolosluklar hiçbir şekilde bilgi vermez. Konsolosluğa ibraz edilecek tüm evrakların, bizzat başvuru yapılacaksa başvuru sahibi tarafından hazırlanması gerekmektedir. Bunun yanında My Vize Profesyonel Danışmanlık’tan Romanya vize işlemleri için danışmanlık hizmeti almak süreci oldukça kolaylaştırır. Çünkü profesyonel olarak Romanya vize danışmanlığı hizmeti veren firmamız vize başvuru süreç yönetimi konusunda yüksek standartlar sunmaktadır. Romanya konsolosluğu randevu nasıl alınır, Romanya konsolosluğu vize başvurusu vb. konularda uzman kadromuzla vize başvurularınızı güvenle yapabilirsiniz.

Bunların dışında Romanya konsolosluğu vize randevu işlemleri için iletişime geçilebilecek yerler aşağıdaki gibidir.

 • Romanya Konsolosluğu Ankara iletişim bilgileri: Bükreş Sokağı, Numara 4, Çankaya/Ankara

Romanya Ankara Konsolosluğu telefon numarası: +90 (312) 466 37 06

Romanya Konsolosluğu mail adresi: ankara@mae.ro

 • Romanya Konsolosluğu İstanbul iletişim bilgileri: Yanarsu Sokağı, Narin Sitesi, Numara 42, Etiler, Beşiktaş, İstanbul

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu telefon numarası: +90 (212) 358 35 41 / +90 (212) 358 05 16 / +90 (212) 358 35 37

Romanya Konsolosluğu mail adresi: istanbul@mae.ro

Romanya vizesi kaç günde çıkar?

Romanya vizesi kaç günde çıkar? Romanya vizesi kaç günde çıkar sorusunun yanıtı 7 ila 15 iş günüdür. Romanya vize başvurusunda bulunmak isteyenler Romanya konsolosluğu tarafından talep edilen şartları sağlayıp gerekli evrakları temin ederek süreci başlatırlar. Romanya vizesi başvurularının konsolosluğun çalışma saatleri ve resmî tatiller de göz önüne alınarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Romanya vizesi kaç günde çıkar sorusunun yanı sıra hangi konsolosluğa başvuruda bulunmanız gerektiği de önemlidir. Bulunduğunuz yerdeki en yakın konsolosluğun çalışma saatlerini ve resmî/dinî bayramları göz önüne alarak başvuru sürecinizi başlatırsanız gecikme de yaşamamanız daha mümkün olacaktır. Romanya vizesinin çıkma süresinde herhangi bir aksama meydana gelmemesi için seyahat tarihinizden bir ay öncesinden vize başvuru randevu almanız tavsiye edilmektedir. Romanya’ya gideceğiniz tarihe üç ay ve daha fazla bir süre varsa, bu süre zarfında yapılan vize başvuruları değerlendirmeye alınmaz.

Ayrıca Romanya vize başvurunuzun reddi ile sonuçlanan süreç sonrasında vize sonuç tarihini izleyen ilk 8 günde itiraz hakkınız vardır. Bu yasal bir süredir ve Romanya vize reddi için itirazınızı bu süre içinde yapmanız gerekir. Aksi takdirde vize başvurunuzun reddi ile sonuçlanan sürece itiraz hakkınız ortadan kalkacaktır.

Romanya vizesi kaç günde çıkar sorusunun yanıtı ile Romanya vizesine başvuruda bulunup 7 ila 15 iş günü bekleyenler Romanya Konsolosluğu’ndan yapılacak açıklamaları takip etmelidirler. Romanya Konsolosluğu Romanya vize başvurularını titizlikle değerlendirerek gereken yanıtı verecektir. Romanya’ya seyahatinizin kesinleşmesi için Romanya Konsolosluğu’nun olumlu karar vererek Romanya vizenizi onaylaması gerekmektedir.

Romanya vizesi nasıl alınır?

Romanya’ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize alması gerekmektedir. Romanya vize başvurusunda bulunacak olan kişiler vize başvurularını Romanya’nın Türkiye’deki temsilciliklerine yapmalıdır. Romanya vize başvurusu yapılacak olan temsilcilikler Romanya Ankara Büyükelçiliği, Romanya İstanbul Başkonsolosluğu ve Romanya İzmir Konsolosluğu’na yapılabilmektedir. Romanya vizesi alacak olan kişiler için bu yazıda ‘’Romanya vizesi nasıl alınır’’ sorusu cevaplanmıştır.

Romanya vize başvurusu alacak olan kişiler öncelikle online olarak randevu almalıdır. Randevular Romanya Konsolosluğu’nun web sitesinde yer alan detaylar incelenmeli ve Romanya vize randevusu alınmalıdır.  Randevu alırken vize için talep edilen evrakların sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

Online Romanya vize işlemleri tamamlanan kişiler onay aldıktan sonra, talep edilen vize türüne uygun olan evrakların hazırlanması gerekmektedir. Bu evraklar ile randevu günü Romanya vize başvurusu yapılacak olan konsoloslukta bulunulmalı ve evraklar teslim edilmelidir.

Romanya vize başvurusu yapacak olan kişiler seyahatleri öncesinde Romanya’da da geçerli olacak Seyahat Sağlık Sigortası yaptırılması gerekmektedir. Romanya vizesi için istenen evrakların eksiksiz olması gerekmektedir. Romanya Konsolosluğu vize başvurusu incelemesi sırasında başvuru sahibinden ek belge talep etmelidir.

Romanya vizesi Ne Zaman Çıkar?

Romanya vizesi alacak olan kişiler vize başvurusunun ne kadar sürede sonuçlanacağını merak etmektedir. Bu yazıda ‘’Romanya vizesi kaç günde çıkar’’ sorusu cevaplanmıştır.

Romanya vize başvurularının sonuçlanması başvuru sahibinin durumuna ve başvuru türüne göre farklılık göstermektedir. Başvuru yapacak olan kişinin eksik evrak beyanı, konsolosluğun yüz yüze görüşmeye çağrılması gibi durumlarda ya da Romanya vize başvuru yoğunluğu durumunda bu süre uzamaktadır.

Romanya vizesini inceleyecek olan yetkili merci Romanya Ankara Büyükelçiliği ve Romanya İstanbul Başkonsolosluğu’na aittir. Romanya vize başvurusunu inceleyen bu kurumlar için belirli bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Ancak kısa süreli Romanya vize başvuruları ortalama olarak 3 ile 7 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Uzun süreli Romanya vize başvurularının ise sonuçlanması 30 günü bulabilmektedir.

Romanya vize başvurusunda bulunacak olan kişiler başvurularının çabuk sonuçlanması için bazı konulara dikkat etmesi gerekmektedir. Başvuru sahibinin Romanya vizesi için dikkat etmesi gereken en önemli durum Romanya vizesi için gerekli belgelerin eksiksiz olarak hazırlanmasıdır.  Romanya vize başvuru belgelerinin eksik olması durumunda eksik belgeler talep edilir ve başvuruların sonuçlanması süresi uzamaktadır.  Ayrıca başvuru sahibinin gerekli olan Seyahat Sağlık Sigortasını yaptırması gerekmektedir.

Romanya vizesi ücreti ne kadar?

Romanya vize ücreti ne kadar? Romanya vize ücreti, Romanya vizesine başvurmak isteyenler tarafından ne kadar olduğu sıklıkla merak edilen bir ayrıntıdır. Romanya’ya herhangi bir amaçla vize almak isteyen T.C. vatandaşlarının Romanya vize ücretini ödemeleri gerekmektedir. Çünkü Romanya Konsolosluğu tarafından tahsil edilen vize harcı, Romanya vizesi şartları içerisinde yer almaktadır. Bu yüzden Romanya vizesi için gerekli evraklar 2021 yılında da yine Romanya vize harcı dekontunu da içermek zorundadır. Bu evraklar hazırlanırken dosyada yer alan tüm bilgilerin birbirleriyle uyumlu olması gerekmektedir. Evraklar arasında birbirleriyle çelişen ya da eksik bilgi bulunması durumunda Romanya Konsolosluğu vize başvurusunu geçersiz sayabilir ve başvuru vize reddi ile sonuçlanabilir. Peki Avrupa Birliği üye ülkelerinden biri olan Romanya, vize ücreti olarak ne kadar bir tutar belirlemiştir.

Romanya Konsolosluğu güncel vize ücretleri 2021 tablosuna göre Romanya’ya gitmek için ödenmesi gereken tutar kısa süreli vize için 60 euro, uzun süreli vize için ise 120 eurodur. Romanya’ya gitmek isteyen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Romanya vizesi almak zorundadır. Geçerliliği bulunan bir pasaport ve gerekli tüm evraklar Romanya Konsolosluğu’na ibraz edilerek başvuru gerçekleştirilebilir. Bunların dışında Romanya vize ücreti ne kadar? sorusuna yanıt verirken her vize türü için ücretlerin değişiklik gösterebileceği de unutulmamalıdır. Buna göre seyahat amacına göre vize için gerekli evraklar ve ödenmesi gereken Romanya vize ücreti tutarı değişiklik gösterebilmektedir.

Romanya vize istiyor mu?

Romanya vize istiyor mu? Romanya’ya seyahat etmek ve herhangi bir nedenle Romanya’nın ülke sınırları içine girmek isteyen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı vize almak durumundadır.

Romanya, birçok yönden seyahatseverler ya da uluslararası seyahat gerektiren durumları bulunanlar tarafından oldukça rağbet gören bir ülkedir. Romanya gerek ekonomik açıdan diğer Avrupa Birliği üye ülkelerine kıyasla daha ucuz olması gerekse de Türkiye Cumhuriyeti’ne yakınlığı sebebiyle sıkça seyahat için tercih edilen bir ülkedir. Bununla birlikte her ülke için merak edildiği gibi Romanya için de ülkeye vizesiz gidilir mi? ya da Romanya vize istiyor mu? gibi soruların yanıtları merak edilmektedir. Bu yüzden Romanya Konsolosluğu’ndan en güncel bilgiler ve duyurular göz önüne alınarak hazırlanan makalemizde Romanya vize istiyor mu? sorusunun yanıtını vereceğiz.

Romanya 2007 yılından itibaren Avrupa Birliği üye ülkelerinden biri hâline gelmiştir. Ancak 2007’de Avrupa Birliği’ne kabul edilen Romanya, henüz Schengen üye ülkeleri arasında değildir. Romanya’nın Schengen üye ülkelerinden biri olmaması durumundan bağımsız, Romanya bazı pasaport sahipleri hariç ülke girişlerinde vizeyi zorunlu kılmıştır.

Romanya’nın vize isteyip istemediğini merak eden tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, sahip oldukları pasaport tipine göre Romanya’ya vizesiz girebilir ya da Romanya’ya giderken vize almak zorunda kalabilir. Buna göre her bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için geçerli olmak üzere, geçerliliği olan pasaportu siyah, gri ve yeşil tipte olanlar 180 gün içinde 90 günü geçmemesi şartıyla Romanya’ya vizesiz seyahat edebilmektedir.

Romanya vizesi için gerekli evraklar

Romanya’ya seyahat edecek olan Türk vatandaşlarının başvuru için hazırlaması gereken bazı belgeler gerekmektedir. Romanya vize başvurusu için istenen belgeler başvuru türüne ve başvuru sahibine göre farklılık göstermektedir. Ancak her vize başvurusu durumunda herkesin hazırlaması gereken evraklar bulunmaktadır. Bu yazıda Romanya vizesi alacak olan kişilerin hazırlaması gereken evraklar hazırlanmıştır.

Romanya vizesi için gerekli evraklar eksiksiz ve güncel olarak Romanya Konsolosluğu’nun istediği şekilde hazırlanmalıdır. Romanya Konsolosluğu bu belgelere ek olarak belge talep etme hakkına sahiptir. Belgelerin eksiksiz olması gerekmektedir.

Romanya vizesi için gerekli evraklar;

 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde çıkarılmış ve seyahat süresinden sonra 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir.
 • Romanya vize başvuru formu, eksiksiz olarak Romanya Konsolosluğu’nun istediği şekilde doldurulmalıdır.
 • Başvuru sahibinin mesleki durumunu gösteren belgeler.
 • Seyahat amacını açıklayan dilekçe
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Romanya uçak rezervasyonları
 • Seyahat masraflarını karşılayacağınızı gösteren belgeler
 • Romanya’da geçerli olan Seyahat Sağlık Sigortası
 • 2 adet yeni çekilmiş biyometrik fotoğraf
 • Aile bilgilerinin yer aldığı tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Romanya konaklama bilgileri

Romanya vizesi ücreti

Romanya’ya seyahat edecek olan kişilerin seyahat amacına uygun Romanya vizesi alması gerekmektedir. Romanya vizesi alacak olan kişiler Romanya vize ücreti ödemelidir. Romanya vize ücreti vize türüne göre farklılık göstermektedir.

Romanya vize ücreti belirleme yetkisi Romanya Hükümeti’ne aittir. Romanya vize ücretleri her yıl düzenlenmektedir. Romanya vize ücreti Euro para birimi ile ödenmelidir. Romanya vize ücreti aşağıda verilmiştir.

Vize Türü Vize Ücreti
Turistik Vize 60 USD
Ticari Vize 60 USD
Eğitim Vizesi (Kısa Süreli) 60 USD
Ziyaret Vizesi 60 USD
Transit Vize (A Tipi) 60 USD
Transit Vize (B Tipi) 60 USD
Spor Faaliyetleri Vizesi 60 USD
Nakliye Vizesi 60 USD
Kültürel Vize 60 USD
Kısa Süreli Tıbbi Tedavi Vizesi 60 USD
Uzun Süreli Vize (D-Tipi) 80 USD

Romanya vize başvurusu reddedilen kişilerin Romanya vize ücreti geri ödenmemektedir. Romanya vize başvurusu yapacak olan kişilerin ödeyeceği vize ücretine vize başvuru merkezi ücreti ve alınan ek hizmetlerin ücreti dahil değildir. Bunlar için ek hizmet bedelleri ödenmelidir. Detaylı bilgi için Romanya Konsolosluğu ile iletişime geçebilirsiniz.

Romanya Vatandaşlığı

Romanya vatandaşlığı alarak Romanya’da ülke vatandaşlarının yararlandığı tüm haklardan yararlanmak isteyenler bazı şartları yerine getirmelidir. Romanya vatandaşlığı, Romanya’da doğmuş olanlar için oldukça kolay bir yöntemle elde edilir. Bunların dışında soybağı ile Romanya vatandaşlığı almak da mümkündür. Romanya vatandaşlığı için avukat tutarak süreci yönetmek isteyenlerin tümü soybağı ile vatandaşlığın nasıl gerçekleştiğini merak etmektedir. Bunların dışında Romanya merkezli kurumlara başvuruda bulunulması gereken durumlar için de Romanya vizesi ne kadar sürede çıkar sorusu sıklıkla gündeme gelmektedir. Makalemizde Romanya vatandaşlık nasıl alınır, Romanya vatandaşlığı kaç para, Romanya doğum belgesi bulma ve soybağı ile Romanya vatandaşlığı gibi konulara değindik.

Öncelikle soybağı ile Romanya vatandaşlığı konusundan bahsedelim. Romanya’da doğmuş ve soy kütüğünüzde yer alan bir akrabanız varsa (baba, anne, dede, babaanne vs.) Romanya vatandaşlığı için soybağı yöntemini kullanarak başvuruda bulunabilmeniz mümkündür. Peki soybağı ile Romanya vatandaşlık nasıl alınır?

Romanya’da doğan akrabanızın doğum ve sağ değilse ölüm belgelerini, tüm kişisel evraklarını ve gerekli tüm soybağı başvuru evraklarını Romanya devletine ibraz ederek başvuruda bulunabilirsiniz. Romanya doğum belgesi bulma süreci de yine gerekli evrakların temini sırasında gerçekleştirilebilir. Romanya’ya giderek Romanya doğum belgesi alma işlemlerinizi ilgili birimlerde halledebilirsiniz.

Romanya vatandaşlığı almak en az bir ya da iki yıl gibi bir sürede sonuçlanmaktadır. Bu ortalama süre boyunca Romanya vatandaşlığı için sabırlı olmanız ve süreci yakından takip etmeniz gerekmektedir. Peki sürecin başarıyla tamamlanması için Romanya vatandaşlığı kaç para yatırarak gerçekleştirilir?

Romanya’ya en az 50.000 euroluk bir yatırım yapanlar, Romanya vatandaşlığı için başvuruda bulunmaya hak kazanmaktadır. Yani Romanya içinde 50.000 euroluk bir yatırım yaparak Romanya vatandaşlığının önemli bir şartını yerine getirmiş olursunuz.

Bu arada Romanya vizesi ne kadar sürede çıkar sorusunun yanıtı ise başvurunun tamamlandığı günden itibaren 7 ila 15 iş günü şeklinde verilebilir.

Romanya Konsolosluğu Ankara

Romanya Konsolosluğu Ankara merkezli birimleri, Ankara ve çevre illerde yaşayan Romanya vatandaşlarına ve T.C. vatandaşlarına hizmet vermektedir. Romanya vizesi işlemleri, doğum, ölüm, evlilik, kimlik, vatandaşlık işlemleri vb. konularda hizmet almak için Romanya Konsolosluğu Ankara’ya başvurabilmeniz mümkündür. Bütün bu hizmetler ile ilgili karar mercisi sadece Romanya Konsolosluğu Ankara’ya aittir. Örneğin herhangi bir amaçla Romanya vizesi almak isteyenler, başvurularını Romanya Konsolosluğu’na yaparlar. Başvuru sahipleri Romanya Konsolosluğu Ankara adres bilgilerini edinerek konsolosluğa bizzat gitmelidirler. Romanya vizesi için onay ya da ret yetkisi tamamen Romanya Konsolosluğu’na aittir. Dolayısıyla Romanya vizesi alma işlemleriniz Romanya Konsolosluğu Ankara şubesine başvuru yaptıysanız orası tarafından sonuçlandırılacaktır. Makalemizde yer alan diğer konular ise şöyle sıralanabilir.

 • Romanya Konsolosluğu Ankara randevu alma,
 • Romanya Konsolosluğu Ankara şubesine nasıl gidilir,
 • Romanya Konsolosluğu iletişim bilgileri
 • Romanya Büyükelçiliği Çankaya/Ankara
 • Romanya Konsolosluğu iletişim
 • Romanya Konsolosluğu telefon
 • Romanya Konsolosluğu mail adresi
 • Romanya konsolosluğu pasaport randevu

Romanya Konsolosluğu Ankara randevu alma ve pasaport randevu işlemi konsoloslukla iletişime geçerek kişisel bilgilerinizi vermeniz durumunda kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

Romanya Konsolosluğu Ankara şubesine nasıl gidilir? Romanya Konsolosluğu iletişim bilgileri ve Çankaya/Ankara merkezli konumu şöyledir: Bükreş Sokağı, Numara 4, Çankaya/Ankara

Romanya Konsolosluğu Ankara’ya bu iletişim adresi kullanılarak ulaşılabilir.

Romanya Konsolosluğu iletişim için ise;

Romanya Konsolosluğu telefon: +90 (312) 466 37 06

Romanya Konsolosluğu mail adresi: ankara@mae.ro

Romanya İstanbul Konsolosluğu

Romanya’nın İstanbul’da konsolosluğu değil başkonsolosluğu vardır ve Romanya İstanbul başkonsolosluğu birimleri, İstanbul ve çevre illerde yaşayan Romanya vatandaşlarına ve T.C. vatandaşlarına hizmet vermektedir. Romanya vizesi işlemleri, doğum, ölüm, evlilik, kimlik, vatandaşlık işlemleri vb. konularda hizmet almak için Romanya İstanbul Konsolosluğu’na başvurabilmeniz mümkündür. Bütün bu hizmetler ile ilgili karar mercisi sadece Romanya İstanbul Konsolosluğu’na aittir. Örneğin herhangi bir amaçla Romanya vizesi almak isteyenler, başvurularını Romanya Konsolosluğu’na yaparlar. Başvuru sahipleri Romanya İstanbul Konsolosluğu adres bilgilerini edinerek konsolosluğa bizzat gitmelidirler. Romanya vizesi için onay ya da ret yetkisi tamamen Romanya Konsolosluğu’na aittir. Dolayısıyla Romanya vizesi alma işlemleriniz Romanya İstanbul Konsolosluğu şubesine başvuru yaptıysanız orası tarafından sonuçlandırılacaktır. Makalemizde yer alan diğer konular ise şöyle sıralanabilir.

 • Romanya Konsolosluğu Ankara
 • Romanya Konsolosluğu Telefon Numarası
 • Romanya Konsolosluğu Pasaport Randevu
 • Romanya Konsolosluğu Randevu Nasıl Alınır?
 • Romanya Başkonsolosluğu Covid-19
 • Romanya Konsolosluğu Mail Adresi
 • Romanya Konsolosluğu Hangi İllerde Var?
 • Romanya Konsolosluğu Vize Başvurusu

Romanya Konsolosluğu hangi illerde var? Romanya Konsolosluğu Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Hatay ve Edirne illerinde resmî hizmet vermektedir.

Romanya Başkonsolosluğu COVID-19 tedbirleri kapsamında uyguladığı vize durdurma işlemlerini sonlandırmıştır. Romanya vizesi açıktır. Romanya İstanbul Konsolosluğu randevu alma ve pasaport randevu işlemi konsoloslukla iletişime geçerek kişisel bilgilerinizi vermeniz durumunda kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

Romanya İstanbul Konsolosluğu telefon numarası: +90 (212) 358 35 41 | +90 (212) 358 05 16 | +90 (212) 358 35 37

Romanya İstanbul Konsolosluğu randevu nasıl alınır? Romanya İstanbul Konsolosluğu randevu alma ve pasaport randevu işlemi konsoloslukla iletişime geçerek kişisel bilgilerinizi vermeniz durumunda kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

Romanya Konsolosluğu mail adresi: Istanbul@mae.ro

Romanya Konsolosluğu vize Başvurusu öncesi geçerliliği bulunan bir pasaportunuz olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Romanya vizesi almak için en önemli hususlardan biri en az bir yıl geçerliliği olan bir pasaporta sahip olmaktır.

Romanya vizesi için gerekli evraklar vize başvurusu sırasında mutlaka hazır bulundurulmalıdır. Romanya Konsolosluğu vize için gerekli evraklar ibrazınıza müteakip ek belge talebinde bulunabilir. Bu durum, Romanya vizesi almanız için konsolosluk açısından büyük önem teşkil etmektedir.

Romanya vizesi alırken mutlaka vize başvuru formu da doldurmanız gerekmektedir. Romanya Konsolosluğu vize başvurusu formu doldurularak gerekli evraklar dosyasına mutlaka eklenmelidir. Eksik belge ile Romanya Konsolosluğu vize başvurusu yapan vatandaşlar vize reddi ile karşılaşabilmektedir.

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu

Romanya’nın İstanbul’da konsolosluğu değil başkonsolosluğu vardır ve Romanya İstanbul başkonsolosluğu birimleri, İstanbul ve çevre illerde yaşayan Romanya vatandaşlarına ve T.C. vatandaşlarına hizmet vermektedir.

Romanya vizesi işlemleri, doğum, ölüm, evlilik, kimlik, vatandaşlık işlemleri vb. konularda hizmet almak için Romanya İstanbul Başkonsolosluğu’na başvurabilmeniz mümkündür. Bütün bu hizmetler ile ilgili karar mercisi sadece Romanya İstanbul Başkonsolosluğu’na aittir. Örneğin herhangi bir amaçla Romanya vizesi almak isteyenler, başvurularını Romanya Konsolosluğu’na yaparlar.

Başvuru sahipleri Romanya İstanbul Başkonsolosluğu adres bilgilerini edinerek konsolosluğa bizzat gitmelidirler. Romanya vizesi için onay ya da ret yetkisi tamamen Romanya Başkonsolosluğu’na aittir. Dolayısıyla Romanya vizesi alma işlemleriniz Romanya İstanbul Başkonsolosluğu şubesine başvuru yaptıysanız orası tarafından sonuçlandırılacaktır. Makalemizde yer alan diğer konular ise şöyle sıralanabilir.

 • Romanya Konsolosluğu Telefon Numarası
 • Romanya Konsolosluğu Pasaport Randevu
 • Romanya Konsolosluğu Randevu Nasıl Alınır?
 • Romanya Başkonsolosluğu Covid-19
 • Romanya Konsolosluğu Mail Adresi
 • Romanya Konsolosluğu Hangi İllerde Var?
 • Romanya Konsolosluğu Vize Başvurusu

Romanya Konsolosluğu hangi illerde var? Romanya Konsolosluğu Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Hatay ve Edirne illerinde resmî hizmet vermektedir.

Romanya Başkonsolosluğu COVID-19 tedbirleri kapsamında uyguladığı vize durdurma işlemlerini sonlandırmıştır. Romanya vizesi açıktır. Romanya İstanbul Başkonsolosluğu randevu alma ve pasaport randevu işlemi konsoloslukla iletişime geçerek kişisel bilgilerinizi vermeniz durumunda kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu telefon numarası: +90 (212) 358 35 41 | +90 (212) 358 05 16 | +90 (212) 358 35 37

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu randevu nasıl alınır? Romanya İstanbul Başkonsolosluğu randevu alma ve pasaport randevu işlemi konsoloslukla iletişime geçerek kişisel bilgilerinizi vermeniz durumunda kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

Romanya Konsolosluğu mail adresi: Istanbul@mae.ro

Romanya konsolosluğu vize Başvurusu öncesi geçerliliği bulunan bir pasaportunuz olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Romanya vizesi almak için en önemli hususlardan biri en az bir yıl geçerliliği olan bir pasaporta sahip olmaktır.

Romanya vizesi için gerekli evraklar vize başvurusu sırasında mutlaka hazır bulundurulmalıdır. Romanya Konsolosluğu vize için gerekli evraklar ibrazınıza müteakip ek belge talebinde bulunabilir. Bu durum, Romanya vizesi almanız için konsolosluk açısından büyük önem teşkil etmektedir.

Romanya vizesi alırken mutlaka vize başvuru formu da doldurmanız gerekmektedir. Romanya Konsolosluğu vize başvurusu formu doldurularak gerekli evraklar dosyasına mutlaka eklenmelidir. Eksik belge ile Romanya konsolosluğu vize başvurusu yapan vatandaşlar vize reddi ile karşılaşabilmektedir.

Romanya Ankara Konsolosluğu

Romanya vizesi işlemleri, doğum, ölüm, evlilik, kimlik, vatandaşlık işlemleri vb. konularda hizmet almak için Romanya Ankara Konsolosluğu’na başvurabilmeniz mümkündür. Bütün bu hizmetler ile ilgili karar mercisi sadece Romanya Ankara Konsolosluğu’na aittir. Örneğin herhangi bir amaçla Romanya vizesi almak isteyenler, başvurularını Romanya Konsolosluğu’na yaparlar.

Başvuru sahipleri Romanya Ankara Konsolosluğu adres bilgilerini edinerek konsolosluğa bizzat gitmelidirler. Romanya vizesi için onay ya da ret yetkisi tamamen Romanya Ankara Konsolosluğu’na aittir. Dolayısıyla Romanya vizesi alma işlemleriniz Romanya Ankara Konsolosluğu şubesine başvuru yaptıysanız orası tarafından sonuçlandırılacaktır. Makalemizde yer alan diğer konular ise şöyle sıralanabilir.

 • Romanya Konsolosluğu Telefon Numarası
 • Romanya Konsolosluğu Pasaport Randevu
 • Romanya Konsolosluğu Randevu Nasıl Alınır?
 • Romanya Başkonsolosluğu Covid-19
 • Romanya Konsolosluğu Mail Adresi
 • Romanya Konsolosluğu Hangi İllerde Var?
 • Romanya Konsolosluğu Vize Başvurusu

Romanya Konsolosluğu hangi illerde var? Romanya Konsolosluğu Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Hatay ve Edirne illerinde resmî hizmet vermektedir.

Romanya Konsolosluğu COVID-19 tedbirleri kapsamında uyguladığı vize durdurma işlemlerini sonlandırmıştır. Romanya vizesi açıktır. Romanya Ankara Konsolosluğu randevu alma ve pasaport randevu işlemi konsoloslukla iletişime geçerek kişisel bilgilerinizi vermeniz durumunda kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

Romanya Ankara Konsolosluğu telefon numarası: +90 (312) 466 37 06

Romanya Ankara Konsolosluğu randevu nasıl alınır? Romanya Ankara Konsolosluğu randevu alma ve pasaport randevu işlemi konsoloslukla iletişime geçerek kişisel bilgilerinizi vermeniz durumunda kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

Romanya Konsolosluğu Ankara şubesine nasıl gidilir? Romanya Konsolosluğu iletişim bilgileri ve Çankaya/Ankara merkezli konumu şöyledir: Bükreş Sokağı, Numara 4, Çankaya/Ankara

Romanya Konsolosluğu mail adresi: ankara@mae.ro

Romanya konsolosluğu vize Başvurusu öncesi geçerliliği bulunan bir pasaportunuz olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Romanya vizesi almak için en önemli hususlardan biri en az bir yıl geçerliliği olan bir pasaporta sahip olmaktır.

Romanya vizesi için gerekli evraklar vize başvurusu sırasında mutlaka hazır bulundurulmalıdır. Romanya Ankara Konsolosluğu vize için gerekli evraklar ibrazınıza müteakip ek belge talebinde bulunabilir. Bu durum, Romanya vizesi almanız için konsolosluk açısından büyük önem teşkil etmektedir.

Romanya vizesi alırken mutlaka vize başvuru formu da doldurmanız gerekmektedir. Romanya Ankara Konsolosluğu vize başvurusu formu doldurularak gerekli evraklar dosyasına mutlaka eklenmelidir. Eksik belge ile Romanya Ankara konsolosluğu vize başvurusu yapan vatandaşlar vize reddi ile karşılaşabilmektedir.

Romanya İzmir Konsolosluğu

Romanya İzmir Konsolosluğu, fahri bir konsolosluktur ve Romanya Büyükelçiliği’nin iznine tabi olarak kurulmuştur. Bir ülkenin fahri konsoloslukları, Türkiye’de yaşayan kendi ülke vatandaşlarının hizmetine sunulan birimlerdir. Dolayısıyla Romanya İzmir Konsolosluğu da Türkiye Cumhuriyeti ve Romanya vatandaşlarına hizmet sunmakta ve birçok görev üstlenmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere bir ilin sınırları içerisinde yer alan fahri konsolosluk, o il ve çevresinde ikamet eden kendi ülke vatandaşlarına hizmet verir. Fahri konsoloslukların yetkileri o ilin içerisinde yaşayan yabancı vatandaşlarla sınırlıdır. Bu yüzden İzmir ve çevre illerde ikamet eden Romanya vatandaşları, Romanya İzmir Fahri Konsolosluğu’nda hizmet alabilmektedirler. Romanya Fahri Konsolosluğu’nun İzmir’deki birimi de sadece İzmir’de ve çevresinde yaşayan Romanya vatandaşlarına hizmet verebilmektedir. Romanya İzmir Konsolosluğu görevleri için bir maddeleme yapmak gerekirse içerik aşağıdaki gibi olacaktır.

 • İzmir’de yaşayan Romanya vatandaşlarına konsolosluk hizmetinde bulunur.
 • Romanya vatandaşlarının pasaport işlemleri ile ilgili konularda yetki sahibidir.
 • Romanya vatandaşlarının ölüm işlemlerinin düzenlenmesinde yetkilidir.
 • Doğum söz konusu olduğunda doğum belgesi ve diğer kişisel bilgilerin düzenlenmesi konusunda hizmet verir.
 • Evlilikler konusunda yetki sahibidir.
 • Vatandaşlık ve ülke sınırları içinde gerekli bazı önemli evrakların onaylanmasında yetkilidir.
 • Noter ve nüfus işlemleri konusunda Romanya vatandaşlarına hizmet sunar.
 • Boşanma İşlemleri
 • Kimlik İşlemleri

İzmir Romanya Konsolosluğu Adresi: 1479 Sokağı, Numara 9, Alsancak, İzmir

Romanya Vatandaşlık

Romanya vatandaşlık alarak Romanya’da ülke vatandaşlarının yararlandığı tüm haklardan yararlanmak isteyenler bazı şartları yerine getirmelidir. Romanya vatandaşlık, Romanya’da doğmuş olanlar için oldukça kolay bir yöntemle elde edilir. Bunların dışında soybağı ile Romanya vatandaşlık almak da mümkündür. Romanya vatandaşlık alma için avukat tutarak süreci yönetmek isteyenlerin tümü soybağı ile vatandaşlığın nasıl gerçekleştiğini merak etmektedir. Bunların dışında Romanya merkezli kurumlara başvuruda bulunulması gereken durumlar için de Romanya vizesi ne kadar sürede çıkar sorusu sıklıkla gündeme gelmektedir. Makalemizde Romanya vatandaşlık nasıl alınır, Romanya vatandaşlığı kaç para, Romanya doğum belgesi bulma ve soybağı ile Romanya vatandaşlık gibi konulara değindik.

Öncelikle soybağı ile Romanya vatandaşlık konusundan bahsedelim. Romanya’da doğmuş ve soy kütüğünüzde yer alan bir akrabanız varsa (baba, anne, dede, babaanne vs.) Romanya vatandaşlık için soybağı yöntemini kullanarak başvuruda bulunabilmeniz mümkündür. Peki soybağı ile Romanya vatandaşlık nasıl alınır?

Romanya’da doğan akrabanızın doğum ve sağ değilse ölüm belgelerini, tüm kişisel evraklarını ve gerekli tüm soybağı başvuru evraklarını Romanya devletine ibraz ederek başvuruda bulunabilirsiniz. Romanya doğum belgesi bulma süreci de yine gerekli evrakların temini sırasında gerçekleştirilebilir. Romanya’ya giderek Romanya doğum belgesi alma işlemlerinizi ilgili birimlerde halledebilirsiniz.

Romanya vatandaşlık almak en az bir ya da iki yıl gibi bir sürede sonuçlanmaktadır. Bu ortalama süre boyunca Romanya vatandaşlık için sabırlı olmanız ve süreci yakından takip etmeniz gerekmektedir. Peki sürecin başarıyla tamamlanması için Romanya vatandaşlık kaç para yatırarak gerçekleştirilir?

Romanya’ya en az 50 bin euroluk bir yatırım yapanlar, Romanya vatandaşlık için başvuruda bulunmaya hak kazanmaktadır. Yani Romanya içinde 50 bin euroluk bir yatırım yaparak Romanya vatandaşlığının önemli bir şartını yerine getirmiş olursunuz.

Bu arada Romanya vizesi ne kadar sürede çıkar sorusunun yanıtı ise başvurunun tamamlandığı günden itibaren 7 ila 15 iş günü şeklinde verilebilir.

Erasmus Romanya Vizesi

Romanya Konsolosluğu’na yapılan vize başvurularının büyük bir çoğunluğunu oluşturanlardan biri de Erasmus Romanya vizesidir. Romanya’ya eğitim için gitmek isteyenler Erasmus Romanya vize başvurularını alan konsolosluk süreci belirli prosedürlerle yönetmektedir. Romanya eğitim vizesi başvurusu yaparak Romanya’da Erasmus programına katılmak isteyenlerin Romanya Konsolosluğu ile iletişime geçmeleri gerekmektedir. Bulunduğunuz bölgede yer alan en yakın Romanya Konsolosluğu Erasmus Romanya vizesi için sizlere yardımcı olacaktır. Peki Erasmus Romanya vizesi almak için ne yapmak gerekir? Romanya Erasmus vize ücreti ne kadardır? Erasmus Romanya adlı makalemizde değineceğimiz bazı konu başlıkları bu şekilde.

Öncelikle Erasmus Romanya vizesi için ne yapmak gerekir, onu ele alalım. Romanya’da eğitim almak için gerekli olan Erasmus Romanya vizesi eğitim vizesi kategorisinde değerlendirilmektedir. Romanya eğitim vizesi ya da diğer bir adıyla Romanya D vizesi öğrenciler tarafından başvurulan vize türlerinden biridir. Üniversite öğrencileri uzun süreli vize kapsamında yer alan, eğitim için Romanya Erasmus vizesine ister özel ister devlet üniversitesinde okusunlar, başvurabiliyorlar. Öğrenciler Romanya Erasmus vizesi için bir vize başvuru dilekçesi ve eğitim alacakları okuldan davetiye mektubu ile başvuruda bulunabilirler.

Peki Erasmus Romanya eğitim programı için ödenmesi gereken ücret ne kadardır? Romanya vize ücretleri göz önüne alındığında, iki farklı kategoride ücretlendirme yapılmaktadır. Buna göre Romanya uzun süreli vize ve Romanya kısa süreli vize ücretlendirmesi farklıdır. Erasmus Romanya vizesi uzun süreli vize kategorisine girer. Buna göre Romanya kısa süreli vize ücreti 60 euro iken, Erasmus Romanya vize ücreti 120 euro olarak belirlenmiştir. Çünkü Romanya’da Erasmus yapacak olan öğrenciler en az 6 ay boyunca Romanya’da konaklayacaklardır. Dolayısıyla Romanya’da uzun süreli bulunma izni alınması gerekmektedir.

Romanya’ya Vize Var mı?

Romanya’ya vize var mı? Romanya vizesi kalktı mı? “Romanya vizesi kalktı” şeklindeki haberlere itibar edilmemesi gerekir çünkü Romanya vizesi yürürlükten kalkmamıştır. Romanya’ya herhangi bir amaçla seyahat edilmek isteniyorsa Romanya vizesi alınması gerekir. Romanya’ya gitmek için öncelikle vize alınması gerekiyor. Yani Romanya’ya vize var mı? sorusunun yanıtı evettir.

Romanya’ya hangi amaçla gidecek olunursa olsun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize almak durumundadır. Eğer bordo pasaport sahibi bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz Romanya’ya gitmek için vize almak zorundasınızdır. Ancak gri, yeşil ve siyah pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içinde seyahat süresi 90 günü aşmayacak ziyaretlerde vizeden muaf tutulmaktadırlar.

Romanya’ya seyahat etmek isteyen birçok kişi tarafından merak edilen Romanya vizesiz mi? sorusunun yanıtı “hayır”dır. Romanya’ya gitmek için vize almak durumundasınızdır.

Romanya, Schengen ülkelerinden biri değildir. Ancak 2007’den beri Avrupa Birliği üye ülkelerinden biri olduğu için umuma mahsus (bordo) pasaportu bulunan her kişinin Romanya’ya vize alması gerekir. Ancak diplomatik (siyah), hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaportu bulunanlar 180 günlük süre içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde vize uygulamalarından muaf tutulmaktadır.

Romanya vizesi ile Schengen üyesi ülkelere gidilmesi mümkün değildir. Romanya’ya Romanya vizesi ile giriş yapıldıktan sonra Schengen üye ülkelerinden birine gidilecekse bu kez Schengen vizesi alınması gerekir.

Romanya vizesi ile hangi ülkelere gidilir? sorusu da Romanya vizesi almak isteyenler tarafından sıkça sorulmaktadır. Romanya 2007’den beri Avrupa Birliği üye ülkesi olmasına rağmen henüz Schengen Bölgesi’ne dâhil değildir. Dolayısıyla Romanya vizesi ile sadece Romanya’ya giriş yapılabilmektedir.

Romanya Vatandaşlık Şartları

Romanya vatandaşlık şartları yerine getirildiği takdirde Romanya vatandaşı olup yasal bir şekilde tüm vatandaşlık haklarından yararlanabilmek mümkündür. Romanya vatandaşı olma şartları Romanya devletinin belirlediği gerekliliklere göre düzenlenir ve denetlenir. Buna göre soybağı ile Romanya vatandaşlığı şartının yanı sıra bazı önemli durumların yerine getirilmesi Romanya’ya vatandaşlık başvurusunda bulunmanıza yardımcı olabilmektedir. Peki Soybağı ile Romanya vatandaşlığı nedir?

Soybağı ile Romanya vatandaşlığı, soy üst kuşağınızda yer alan bir yakınınızın Romanya’da doğmuş ya da Romanya vatandaşlığı almış olması durumunda gerçekleşecek bir ayrıcalıktır. Soybağınızın olduğu kişi herhangi bir şekilde Romanya vatandaşlığına mensupsa ya da Romanya’da doğmuşsa, siz de onun alt soyu olarak Romanya vatandaşlığı için başvuruda bulunabilirsiniz. Aynı şekilde Romanya göçmenleri çifte vatandaşlık başvurusunu bu koşula uygun olarak yapmaktadır. Peki soybağı ile Romanya vatandaşlığı şartının yanı sıra Romanya vatandaşlık şartları arasında neler vardır?

 • Romanya hükûmetinin suç olarak kabul ettiği herhangi bir ceza almamış olmak.
 • Romanya vatandaşlık şartları için gerekli olan tüm evrakları hazırlamış olmak.
 • Romanya’ya Romanya hükûmeti tarafından belirlenmiş bir meblağda yatırım yapmak.
 • Romanya vatandaşı olmak için gerekli kişisel sorumlulukları almış olmak.
 • Romanya’nın ülke bütünlüğü ve kalkınmasını sağlama konusunda Romanya’ya bağlılık içinde olunacağının yaşamsal olarak kanıtlanması
 • Romanya vatandaşlık yemini etmiş olmak.

Bütün bu şartların sağlanmış olması, Romanya vatandaşlık başvurusu bulunmanız için önünüzde bir engel bulunmadığını göstermektedir. Romanya’da ilgili birimlere Romanya vatandaşlık şartları konusunda uygunluğunuz olduğunu göstermek için resmî başvuruda bulunmanız yeterlidir.

Romanya Vize Evrakları
 • Romanya e-vize başvuru formu (eksiksiz ve tamamen doğru bilgilerle doldurulmalıdır)
 • 2 adet fotoğraf (pasaport formatında)
 • Pasaport ve daha önceki vizelerin birer kopyaları (ayrıca pasaportta en az iki boş sayfa)
 • Dönüş bileti için rezervasyon yapıldığına dair bir çıktı
 • Romanya seyahatinin amacını ve seyahat planını belirten bir dilekçe
 • Romanya’da ne kadar kalınacağına dair konaklama yerinin rezervasyonu
 • Romanya’da kalınacak süre boyunca başvuru sahibinin kendi giderlerini karşılayabileceğine dair kanıtlar (bankada yeterli miktarda para olduğuna dair dökümler, hesap hareketleri)
 • Çalışansanız vize talep dilekçesi, izin evrakı, Sosyal Güvenlik Kurumu tam hizmet dökümü, son 3 aylık maaş bordrosu, işe giriş bildirgesi, imza sirküleri, sektördeki faaliyetlere ilişkin belgeler ve vergi levhası
 • İşverenseniz şirketinizin ticari sicil gazetesi, sektör faaliyet evrakları, vergi levhası, SGK 4B hizmet dökümü, şirketinizin sahip olduğu banka hesabındaki hareketlerin tüm dökümleri, imza sirküleri
 • Devlet memuruysanız memuriyet kimlik kartı, bağlı olarak çalıştığınız kurumdan göreviniz ve verilen izne dâir belge, çalışma durumunu gösterir evraklar
 • Emekliyseniz emeklilik gösterir evraklar, onaylı emeklilik kartı, emekli maaşının yatırıldığı banka hesabındaki son 3 aya ait hesap hareketleri ve dökümleri
 • Ev hanımıysanız veya çalışmıyorsanız hâlihazırda mevcutsa kira gelir kontratı, seyahat süresince masraflarınızı karşılayacak olan sponsorun finansal durumunu gösterir evraklar
 • 18 yaş altındaysanız ebeveynleriniz tarafından hazırlanmış ve noter tarafından da onaylanmış muvafakatname
 • Çiftçiyseniz bağlı bulunulan Ziraat Kurumu’ndan temin edilmiş çiftçilik meslek belgesi
 • Diş hekimi, avukat, mühendis ya da doktorsanız icra ettiğiniz mesleğe ilişkin bağlı bulunduğunuz resmî meslek odasındaki kayıt örnekleriniz, mesleki kimlik kartlarınız ve buna benzer evraklar
Romanya Erasmus Vizesi

Romanya Konsolosluğu’na yapılan vize başvurularının büyük bir çoğunluğunu oluşturanlardan biri de Romanya Erasmus vize başvurusudur. Romanya’ya eğitim için gitmek isteyenler Romanya Erasmus vize başvurularını alan konsolosluk süreci belirli prosedürlerle yönetmektedir. Romanya eğitim vizesi başvurusu yaparak Romanya’da Erasmus programına katılmak isteyenlerin Romanya Konsolosluğu ile iletişime geçmeleri gerekmektedir. Bulunduğunuz bölgede yer alan en yakın Romanya Konsolosluğu Erasmus Romanya vizesi için sizlere yardımcı olacaktır. Peki Romanya Erasmus vize almak için ne yapmak gerekir? Romanya Erasmus vize ücreti ne kadardır? Erasmus Romanya adlı makalemizde değineceğimiz bazı konu başlıkları bu şekilde.

Öncelikle Erasmus Romanya vizesi için ne yapmak gerekir, onu ele alalım. Romanya’da eğitim almak için gerekli olan Erasmus Romanya vizesi eğitim vizesi kategorisinde değerlendirilmektedir. Romanya eğitim vizesi ya da diğer bir adıyla Romanya D vizesi öğrenciler tarafından başvurulan vize türlerinden biridir. Üniversite öğrencileri uzun süreli vize kapsamında yer alan, eğitim için Romanya Erasmus vizesine ister özel ister devlet üniversitesinde okusunlar, başvurabiliyorlar. Öğrenciler Romanya Erasmus vizesi için bir vize başvuru dilekçesi ve eğitim alacakları okuldan davetiye mektubu ile başvuruda bulunabilirler.

Peki Erasmus Romanya eğitim programı için ödenmesi gereken ücret ne kadardır?

 • Romanya vize ücretleri göz önüne alındığında, iki farklı kategoride ücretlendirme yapılmaktadır.
 • Buna göre Romanya uzun süreli vize ve Romanya kısa süreli vize ücretlendirmesi farklıdır.
 • Romanya Erasmus vizesi uzun süreli vize kategorisine girer. Buna göre Romanya kısa süreli vize ücreti 60 euro iken, Erasmus Romanya vize ücreti 120 euro olarak belirlenmiştir.
 • Çünkü Romanya’da Erasmus yapacak olan öğrenciler en az 6 ay boyunca Romanya’da konaklayacaklardır.
 • Dolayısıyla Romanya’da uzun süreli bulunma izni alınması gerekmektedir.

Romanya Vizesi Merkezleri Nerelerdedir?

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu ve Romanya Ankara Büyükelçilik başvuruları değerlendirirken genel kurallar, yasalar göz önünde bulundurmaktadır.

Romanya vize başvurusu yapmadan önce seyahat amacınızın doğru bir şekilde belirlemek gerekmektedir. Seyahat amacına uygun vize türü ile başvuru gerçekleştirilmelidir.

Romanya Vizesi Merkezleri Nerelerdedir?

Vize Randevusunda Romanya vize başvuru formu eksiksiz doldurulur ve evrakların dosyalanmasıyla süreç başlamış olur. İkamet ettiğiniz şehirde bulunan veya o şehrin bağlı olduğu Romanya Konsolosluğu işlemleri randevu sonrası değerlendirmeye alınacak ve aynı konsolosluk düzeyinde Romanya Vize işlemi sonucunuz çıkacaktır.

 • Başvuru form eksiksiz tamamlanır.
 • Seyahat amacı uygun bu amaca göre vize tür seçilir.
 • Başvuru sahibi sahip olduğu kimlik bilgilerini girilir.
 • Pasaport kişiye teslim edileceği PTT şubesi seçilir ve onaylanır.
Romanya Vizesi Çıkma Süresi

Romanya vizesinin sonuçlanma süresi, ibraz edilecek olan belgelerin tamamlanması ve Romanya Konsolosluklarının belgeleri değerlendirme süresine göre değişiklik gösterecektir. “Romanya vizesi kaç günde çıkar?” sorusu, seyahat edecek olan kişiler tarafından merak edilen konular arasındadır. Romanya vizesi çıkış süresi, vize işlemlerinin normal seyrinde ilerlemesi ve pürüz çıkmaması durumunda 3-4 iş günü olmaktadır. Öngörülen bu süre, resmi tatilleri, Konsoloslukların yoğun olduğu günleri, hafta sonlarını ve Konsoloslukların ek belge talep ettiği durumları kapsamamaktadır. Vize işlemleri ile ilgili yetkili kurum yalnızca Romanya Konsolosluğu olup, vize işlemleri ile ilgili kararlar yalnızca Romanya Konsolosluğunun inisiyatifinde olmaktadır. Diğer ülkelere göre vizenin çıkış süresi daha hızlı olan ülkelerdendir.

Romanya Konsolosluğu, uygun gördüğü durumlarda vize başvuru sahibinin dosyasını inceleme aşamasında ek süreye ihtiyaç duyabilirken bu ve benzeri durumlarda da yukarıda belirtilen süreler geçerli sayılmayacaktır. Muhtemel pürüzler göz önüne alınarak vize başvurularının seyahat tarihinden en az 1 ay öncesinde başlatılması gerekmektedir. Romanya vize başvurusu işlemlerinin değerlendirme süresi uzun bir süreye tekabül etmesi halinde veya bir başka ülkeye seyahat edebilmek için pasaporta ihtiyaç olması durumlarında Konsolosluklara hitaben, durumu anlatan bir dilekçenin yazılması gerekmektedir.

Romanya Vizesi Kategorileri 

Romanya’yı ziyaret etmek isteyen kişilerin, seyahat amaçlarına göre edinmeleri gereken vize türleri değişkenlik göstermektedir.

Ziyaretçiler aşağıdaki pasaport türlerinden birine sahiplerse turistik vize başvurusunda bulunmalarına gerek yoktur:

 • Türkiye Cumhuriyeti Hususi (Yeşil) Pasaport
 • Türkiye Cumhuriyeti Diplomatik (Siyah) Pasaport
 • Türkiye Cumhuriyeti Hizmet (Gri)

Yukarıdaki pasaportlardan birine sahip olan kişilerin 90 günü aşmayacak şekilde turistik ziyarette bulunmaları gerekir.

Bordo pasaport sahipleri tüm vize türleri için başvurusunda bulunmak durumundadırlar.

Romanya Kısa Süreli (C Tipi) Vize 

Romanya’ya ticari , eğitim, aile ziyareti, turistik, kültürel, sportif, fuar gezisi, staj amaçlarından biri nedeniyle seyahat etmek isteyen kişilerin edinmesi gereken vize türüdür. 90 günü aşmayacak ziyaretler için verilen C tipi vize, aşağıda sıralanan vize türlerini de bu kategori kapsamına almaktadır:

Romanya Uzun Süreli Ulusal (D Tipi) Vize 

Romanya aile birleşimi vizesi, öğrenci, çalışma, yatırım, dinî faaliyet, bilimsel faaliyet amaçları ile ikamet için 90 günden fazla konaklamayacak şekilde seyahat etmek isteyen kişilerin edinmesi gereken vize türüdür.

Romanya Havaalanı Transit Vizesi (A Tipi Vize) 

A tipi vizeye sahip olan kişiler bulundukları havalimanında uluslararası transit bölümden ayrılmadan ve pasaport kontrolüne girmeden aktarma yaparak seyahat edebilirler.

Romanya Transit Vize (B Tipi Vize) 

Türkiye’den seyahatlerine başlayıp Romanya üzerinden başka bir ülkeye transit geçiş yapmak isteyen kişilerin edinmesi gereken vize türüdür ve geçerlilik süresi 5 gündür.

TOP İzmir Web Tasarım