Romanya Vizesi Reddi

Romanya vizesi başvurusu yapan kişilerin işlemlerini Romanya Konsolosluğu ve Romanya Büyükelçiliği ile yapması gerekiyor. Vize işlemleri sırasında kişilerden birtakım evraklar talep ediliyor. Bu evrakların tam ve doğru olması kişilerin sorumluluğunda olan konular arasındadır. Vize reddine neden olabilecek durumların başında da bu evrakların tam ve doğruluk durumu geliyor. Eğer kişiler kendilerinden istenilene evrakları istenilen kriterlerde hazırlamazsa ve vize için gerekli harçları eksik şekilde yatırırsa vize reddi almaları kaçınılmazdır. Romanya vizesinde vize reddi almamak için gerekirse profesyonellerle çalışmak en sağlıklı sonucu almak için önem taşır. Özellikle Romanya vize başvuru formu konusunda son derece titiz davranmak gerekir.

Romanya Vize Reddi 2022

Romanya’ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Romanya seyahatleri öncesinde Romanya vizesi almalıdır. Romanya vize başvuruları Romanya temsilcilikleri ve yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine yapılabilmektedir. Türkiye’den yapılan Romanya vize başvuruları büyük oranda kabul edilmektedir. Ancak bazı durumlarda vize reddi yaşanmaktadır.

Aşağıda Romanya temsilciliklerinin en çok vize reddi verdiği fürumlar yer almaktadır. Romanya’ya seyahat edecek olan kişilerin bu durumlara dikkat etmesi gerekmektedir.

  • Belgelerden Kaynaklı Romanya Vize Reddi: Romanya’ya seyahat edecek olan kişilerden vize başvuruları sırasında bazı belgeler istenmektedir. Bu belgeler çok önemlidir. Eksik, hatalı, güncel olmayan, yıpranmış belgelerden dolayı vize reddi alınabilmektedir. Bundan dolayı vize başvurusu yapmadan önce uzman desteği almanız gerekebilir.
  • Seyahat Sağlık Sigortası: Romanya’ya yapacağınız seyahatlerinizde Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmalısınız. Bunun yaptırılması zorunludur. Nedeni ise Romanya’da yaşanacak acil sağlık durumlarında kullanılmasıdır. Sigortanın seyahat tarihlerini kapsaması ve uluslararası geçerliliği olması gerekmektedir.
  • Finansal Durum: Romanya seyahatlerinizde masraflarınızı karşılamanız gerekmektedir. Bu masrafları karşılayabileceğinizi belgeler ile kanıtlamalısınız.
  • Romanya Güvenliği: Romanya Hükümeti, ülkesine gelecek olan yabancıların Romanya güvenliğini tehlikeye atmamasını istemektedir. Eğer Romanya güvenliği için tehlike oluşturacağınızdan şüphelenilirse vize başvurunuz reddedilecektir.

Romanya Vizesi Reddi

Romanya vizesi başvuruları yapan kişinin işlemini Romanya Konsolosluğuna ve Romanya Büyükelçiliğine yapması gerekiyor. Vize işlemi sırasında kişiden birtakım evrak talep ediliyor. Bu evrakın tam ve doğru olması kişinin sorumluluğuna olan konu arasındadır. Vize reddine neden olabilcek durumun başında da bu evrakın tam ve doğru durumu geliyor. Eğer kişi kendisinden istenilene evrakı istenilen kriterde hazırlamazsa ve vize için gerekli harçı eksik şekilde yatırsa vize reddi alması kaçınılmazdır. Romanya vizesine vize reddi almamak için gerekir ise profesyonelle çalışmak en sağlıklı sonucu almak için önemler taşır. Özellikle Romanya vizesi başvuru form konusunda da  son derece titiz davranması gerekir. Romanya vize reddedilirse mutlaka karşı taraftan neden vize reddini öğrenmelisiniz. Konsolosluk bazen net bilgi vermeyebilir. Tekrardan vize evrakı hazırlayarak vize başvurusunu yapabilirsiniz.

Romanya Vizesinin Reddedilmesinin Nedenleri

Romanya vizesinin ret gerekçeleri oldukça fazladır. Kişiler bazen farkında olmadan ufacık bir nedenden dolayı dahi ret alabilme durumu ile karşılaşabilirler. Romanya vize reddi gerekçeleri ise şunlardır:

  • Başvuru formunun yanlış doldurulması
  • Başvuru formunda dönüş tarihinin belirtilmemesi
  • Pasaportun eski ve dolu olması
  • Seyahat sağlık sigortasının yeterli olmaması
  • Kamu güvenliğinin tehdit altında olması
  • Vize yetkililerinin tekrar Türkiye’ye dönmeyeceğinizi düşünmesi

Bunların dışında vize evraklarının vize türüne uygun şekilde hazırlanmaması da önemli bir vize reddidir. Vize evrakları konusunda titiz davranmak doğru beyanda bulunmak ve tam bir evrak dosyası sunmak gerekir. Aksi halde kişiler vize işlemleri sırasında vize reddi alacaklardır.

Romanya Vizesi Reddi Sonrası

Romanya vizeniz reddedilirse mutlaka karşı taraftan neden vize reddi öğrenmelisiniz. Konsolosluklar bazen net bilgi vermeyebilirler. Tekrardan vize evrakları hazırlayarak vize başvurusu yapabilirsiniz. Ancak yanlış beyanda bulunan kişiler uzun bir süre vize hakkından mahrum bırakılabilirler. Bu nedenle evrak hazırlama sürecinde mutlaka evrakların eksiksiz olmasına, doğru olmasına, güncel olmasına özen gösterilmelidir.

Vize türüne uygun olarak her detaya gereken özen gösterilmeli ve vize başvuru ücretlerinin eksiksiz yatırılması gerekir. Pasaportların güncel olması ve dönüş tarihinin mutlaka belirtilmesi gerekir. Mümkünse dönüş uçak biletinizin de evrak listesinde belirtilmesi gerekir. En önemli vize ret nedenlerinden birisi geri dönüşünüzün gerçekleşmeyeceğine inanılmasıdır. Böyle durumlarda vize memurunu ikna etmek için randevuya mutlaka hazırlıklı gitmeli ve Türkiye’de ki hayatınızı temelli terk etmediğinizi belirtmelisiniz.

Türlerine göre Romanya Vizesi Retleri

Aşağıda Romanya temsilciliğinin en çok vize reddi verdiği türler yer almaktadır. Romanya’ya seyahat edecek olan kişinin bu duruma dikkat etmesi gerekmekte. Romanya vize reddedilirse de mutlaka karşı taraftan neden vize reddini öğrenmelisiniz. 
Belgeden Kaynaklı Romanya Vize Reddi: Romanya’ya seyahat edecek olan kişiden vize başvurusu sırasında bazı belge istenmektedir. Bu belge çok önemlidir. Eksik, hatalı, güncel olmayn, yıpranmış belgeden dolayı vize reddi alınabilmekte. Bundan dolayı vize başvuruları yapmadan önce uzman destekleri almanız gerekebilir.
Seyahat Sağlık Sigorta: Romanya’ya yapacağı seyahatinizde Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekir. Bunun yaptırması zorunlu. Nedeni ise Romanya’da yaşancak acil sağlık durumunda kullanılmalıdır. Sigortanın seyahat tarihini kapsaması ve uluslararası geçerlilikleri olması gerekmekte.
Finansal Durum: Romanya seyahatinizde masrafınızı karşılamanız gerekmekte. Bu masrafı karşılayabileceğinizi belge ile kanıtlamalısınız.
Romanya Güvenliği: Romanya Hükümetleri, ülkesine gelecek olan yabancının Romanya güvenliğini tehlikeye atmaması istemektedir. Eğer Romanya güvenlikleri için tehlike oluşturacağınızda şüphelenilirse vize başvuruları reddedilecektir.

Romanya Turistik Vizesi

Romanya’ya turistik amaç olarak seyahat edilecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Romanya turistik vizesini almalı. Diplomat Pasaport, Hususi Pasaport, Hizmet Pasaport sahipleri olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 180 gün içerisinde 90 gün geçmeyen seyahatinde Romanya turistik vizesinde muaf tutulmuştur. Umuma Mahsus Pasaporta sahibi ise Romanya turistik vizeleri almalıdır. Romanya Schengen ülkesine dâhildir. Bundan dolayı kısa süre Romanya vize için de seyahat amaçlarına uygun Schengen vizesi başvurusu yapılmalı. Turistik olarak Romanya’ya gidecek olan kişi ise Romanya Schengen vizesi başvurusuna bulunmaları ve olumlu sonuç almalıdır. Ancak ilk girişin Romanya üzerinden olması gerekmekte. vize randevusu zamanında kuruma bu evrakı teslim etmeniz bekleniyor. Romanya turistik vizesi verilmesi ise kurum yoğunluğa ya da araya bir tatil girip girmediğe göre de değişebiliyor.

Romanya Ticari Vize Reddi

Romanya ticari vizesi başvuru işlemi, Romanya İstanbul Başkonsolosluğa, konsolosluk tarafından yetkilendirmiş vize merkezleri ve akredite seyahat acentesi aracılığıyla yapılabilmekte. Romanya ticari vizesi şahsen başvuru yapma zorunluluyu yoktur. Romanya ticari vizesi başvurları vize merkezleri aracılığıyla yapılmakta olup Romanya ticaret vizesinin değerlendirilmeleri ve sonuçlandırılması Romanya Konsolosluğu inisiyatifindedir. Romanya vize reddedilirse mutlaka karşı taraftan neden vize reddini öğrenmelisiniz. Romanya ticaret davetiye olmadan ticari vize başvurular yapılmamaktadır. İş amaçlı Romanya seyahatinde Romanya'daki şirketten alınacak davet mektupları seyahatin amacını, etkinliği süresi bağlı olarak seyahat tarihini kapsamalı. Davetiyeyi gönderen kişinin kimlik bilgisi, adresi ve iletişim bilgileri de davetiye de yer almalı. Romanya vize davetiye ticari amaçlı seyahatler için davet eden firma anteti kağıda yazılması, davet eden kişilerin imzası ve firma kaşesi taşımalıdır.

TOP İzmir Web Tasarım