Romanya Vize Randevusu Hakkında

Romanya Vize Randevusu 2022

Romanya’ya seyahat edecek olan kişilerin Romanya vizesi almalıdır. Romanya vizesi başvurusu için randevu alınmalıdır. Randevu ise Romanya Konsolosluğu’na bağlı olan e-vize isimli portal alınmalıdır.

Romanya vize başvurusu için öncelikle vize başvuru formu doldurulmalıdır. Daha sonra gerekli olan belgeler sisteme yüklenmelidir. Belgeler alınacak vize türüne, kişinin statüsüne ve yaşına göre farklılık göstermektedir. Belgelerin sisteme yüklenmesi sonrası konsolosluk onayı alınmalıdır. Romanya Konsolosluğu belgeleri inceledikten sonra uygun görürse randevu günü ve saati belirler. Randevu tarihi Romanyalı yetkililer tarafından belirlenmektedir, başvuru sahibi tarih seçemez. Randevu tarihinde vize ücreti ödenmelidir.

Belirtilen tarihte, konsoloslukta şahsen bulunmanız gerekmektedir. Romanya vize başvurularında yetkili olan Romanya temsilcilikleri; Romanya Ankara Büyükelçiliği, Romanya İstanbul Başkonsolosluğu ve Romanya İzmir Başkonsolosluğu’dur. Randevu belirlendikten sonra yetkili birime müracaat etmeniz gerekir. Randevu tarihinde Romanya konsolosluk yetkilileri sizinle görüşecektir.

Romanya vize başvuruları randevusuz olarak kabul edilmemektedir. Romanya Vize Randevusu tarihini kaçırmamanız gerekmektedir. Eğer başvuru tarihini kaçırırsanız yeniden başvuruda bulunmanız gerekmektedir.  Bunun için başvuru tarihini kaçırmamaya çok dikkat etmelisiniz. Randevu işlemleri için teknik destek alabilirsiniz.

Romanya Vize Randevusu nasıl alınır?

Romanya Vize Randevusu da vize başvuru formu eksiksiz biçimlerde doldurmak ve belgenin dosyalanmış olması ile bu süreç başlatmış olur. İkamet ettiği ilde bulunan veya o şehrin bağlı olduğu Romanya Konsolosluk işlemi randevu sonrası değerlendirmeye alınacak ve aynı konsolosluk düzeyleri Romanya Vize işlemi sonucunuz çıkacakdır. Başvuru form eksiksiz tamamlanır. Seyahat amaçına uygun bu amaca göre vize türü seçilir. Başvuru sahibi sahip olduğu kimlik bilgisi girer. Pasaportun kişilere teslim edileceği PTT şubesi seçilir ve onaylanır. Vize başvurusu harç ödeme yöntemleri seçilir. Vize başvuru için oluşturulan randevu tarihi ve saati seçilip onaylanır. Böylece vize alma için gerekli adımlar atılmış sayılmakta. Bütün ülkelerin kendi ulusal çıkarlarına göre belirlediği belli başlı vize hususlar vardır.

Romanya Vize Randevusu nereden alınır?

Romanya vize başvuru için vize randevusunu Romanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirmiş vize başvuru merkezine yapılmalıdır. Bundan dolayı randevu ikametinize en yakın Romanya vize başvuru merkezlerinden almalısınız. Randevu genellikle ortalama 3 ila 5 iş gün sonrasına verilmekte. Ancak bu süre vize başvurusunun yoğunluğuna göre değişebilmekte. Her aile üyesi için ayrı ayrı vize başvuru yapılacağında ayrı ayrı randevu alınmalı. Randevu günlerinde ve saatlerinde biyometrik veri verileceğinde dolayı randevu tarihlerini ve saatlerini en uygun zamanı seçmelisinz. Randevusuz işlemler kabul edilmeyeceği ve randevu zamanında vize başvuru merkezlerinde olmadığı durumlarda vize başvuru kabul edilmeyeceği unutmayınız. Romanya vize başvuru için randevu alındıktan sonra randevu saatlerinde ve tarihinde vize başvuru merkezlerinde olmalısınız. Yanınıza vize başvuru için gerekli olan belgeyi de götürmelisiniz. Ayrıca vize harç ücretlerini de yatırmanız gerekli. Romanya vize başvurusu merkezi vize başvuru kabul ettikden sonra belgeyi ve vize başvuru taleplerinizi Romanya Konsolosluklarına iletmektedir. 

Romanya Vize Randevusu nasıl sorgulanır?

Romanya’ya gidecek vatandaş, seyahatine uygun olarak belirli aralıkla vize randevusu sorgulamaları yapmaktadır. Kimi dönemde yaşanan yoğunlukdan dolayı, vize randevuları önceden almak çoğu zamanlar mantıklı olacaktır. Romanya Konsoloslukları için  vize randevu kontrol etmek, Romanya Dışişleri Bakanlığının sitesi adresinden yapılabilmekte. Türkiye’den Romanya için vize alacak kişinin müracaat edebileceği tek yasal web site burasıdır. İstanbul, Ankara ve İzmir’de ki Romanya Konsolosluklarından kısa veya uzun vadeli vize randevuları sorgulamak için bu site tek yetkili mercilerdir. Romanya’ya seyahat edecek olan kişiler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı seyahat amaçlarına göre vize almalı. Romanya vizesini almak için öncelikle online vize başvuru formunu doldurulmalıdır. Romanya Vize başvuru formunu alınacak Romanya vize türüne uygun olarak doldurulmalı. Romanya vizesi işleminin ikinci aşamasıysa  Romanya vize başvuru için randevu almaktır. 

Romanya Vize Randevusuna gecikirsem...

Romanya vize randevu almış olan ve randevu tarihlerine gecikme durumu olan ya da gecikirse ne olacağı merak eden kişi bulunmaktadır. Romanya  vize randevusu almış olan kişi randevusuna gecikirse vize işlemi kabul edilmeyebilir. Bunun nedeni sizden sonra başka kişinin randevusu alınması ve randevuyu kaçıran kişinin araya alınması nedeni ile işlemde aksama yaşanması oluşabileceğindendir. Romanya vize randevusu geciken kişinin işlemi yapılmayabilir. Bu sebeple Romanya vize başvurusu yapacak olan kişinin yeniden Romanya vizesi randevusu alması gerekbilir. Bu durum da daha uzun süreli bekleme süresi anlamına gelmekte. Tüm buna bağlı olarak seyahat planları aksamaktadır. Ayrıca bazı Romanya vize evrakının geçerlilik süreleri bitebilir. Bu sebeple evrakları yeniden hazırlamak gerekebilir. Romanya vizesi randevu kaçırma durumu olan kişinin Romanya vize randevu tarihini erteleme hakkı bulunmakta. Romanya vize randevusu erteleme işlemi randevuların alındığı yer ile iletişime geçilerek yapılabilmektedir.

TOP İzmir Web Tasarım