Romanya Vizesi Başvuru Formunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İlk öncelik olarak başvuru formunda bulunan tüm yazıların İngilizce olmasına ve İngilizce karakterler ile yazılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Başvuru formu doldururken form yanına seyahat evrakları ve pasaportu da almak gerekmektedir.

Online olarak doldurulan bu formlar internet sitesi üzerinde aktif şekilde doğru bilgiler ile eksiksiz doldurmalıdır. Eğer başka bir sebepten form doldurma işlem yarıda bırakılırsa kaydedilip siteden çıkılmalıdır. Yarım bırakılan formu tamamlanması için 1 ay içinde siteye tekrar giriş yapılmalıdır.

Eğer Romanya'ya aile ya da bir grup seyahat ediliyorsan, bunun içinde aile ya da grup başvurusu oluşturulabilir.
Form doldurulurken Romanya'da ikametgâh olan, yaşayan tanıdıklar var olup olmadığı sorulacaktır. Romanya da eğer yanına gideceğini, ziyaret edeceğiniz biri yok ise bu soruya cevap olarak konaklama bilgileri girebilirsin.

Romanya Vize İşlemi yapılırken belgelerinizin tam olmasının yanında ayrıca vize kategorisinin bazı ek talepleri de olabilir.

Daha öncesi Romanya'ya seyahat ettiyseniz, son beş ziyareti tarihleri belirtilmeli ya da varsa eski pasaport belgeleri de içinde olmalı.

Uluslararası seviyede gerçekleştirdiğiniz seyahat tarih içeren dökümde belgelere eklenmelidir.
Mevcut şirket veya eğitim bilgilerinizi yanında önceki eğitim ve iş geçmişiniz hakkında da bilgi verilmesi istenebilir.
Geçici İşçi ise işveren hakkında tüm bilgileri Romanya Vize İşlemi anında bulundurmak zorundadır.

Eğitim, bilim, spor dallarında üstün yetenek olarak tabir edilen başvurunun sahibi farklı statülerden işlem görecektir.
Sponsor yardımıyla gidecekseniz eğer muhakkak sponsor olan şahsın maddi ve kişisel durumunun yeterliliğini önceden teyit etmelisiniz.

Romanya’ya Türkiye’den gidecek olan kişilerin evrak hazırlama süreci içerisinde başvuru formu büyük bir önem taşıyor. Başvuru formunda olması gereken bilgiler çok detaylıdır. Online olarak yapılan işlemlerde her bilginin eksiksiz ve doğru olarak girilmesi oldukça önemlidir. Kişilerin vize başvurularını bu nedenle seyahat tarihinden en az 3 hafta öncesinden başlatmaları gerekiyor.

Başvuru formunda mutlaka olması gereken birçok bilgi bulunuyor. Başvuruyu yapan kişinin bu süreçte gerekirse tercüman desteği alması gereklidir. Çünkü başvuru belgelerinin İngilizce olarak doldurulması gerekiyor. Kişilerin bireysel olarak yapacakları bu işlemlerde başvuru formu konsolosluktan temin edilebilir. Form her yıl konsolosluk tarafından güncel olarak yayınlanır. Bu nedenle işlem için her zaman güncel başvuru formu tercih edilmelidir.

Romanya Vize Başvuru Formu 2022

Romanya’ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları öncelikle vize almalıdır. Romanya vize başvuruları için, vize başvuru türüne göre bazı belgeler istenmektedir. Bu belgeler eksiksiz ve tam olmalıdır. Belgelerin hepsi çok önemlidir. Ancak Romanya vize başvuru formu olmadan vize başvurunuz kabul dahi edilmemektedir.

Romanya vize başvuru formu, Romanya Konsolosluğu’nun başvuru sahibini tanımasını sağlamaktadır. Formdaki bilgilerin eksiksiz, hatasız ve okunur şekilde doldurulması gerekmektedir. Bu form başvuru sırasında teslim edilirken diğer belgeler ile karşılaştırılmaktadır. Bir uyuşmazlık ile karşılaşılırsa vize başvurunuz reddedilecektir.

Romanya vize başvuru formu uluslararası geçerliliği olan bir vize türüdür. Bu forma hatalı bilgi girilmesi belgede sahtecilik olarak sayılabilir. Bundan dolayı ceza alabilirsiniz. Romanya vizesi başvuru formunda yer alan bilgiler aşağıda verilmiştir.

 • Ad-soyadı
 • Doğum tarihi ve yeri
 • Cinsiyet ve medeni hali
 • Pasaport numarası ve pasaport türü
 • Pasaport veriliş tarihi ve geçerlilik süresi
 • Seyahat amacı
 • Romanya’ya giriş ve çıkış tarihleri
 • Başvuru sahibinin adresi ve iletişim bilgileri
 • Başvuru sahibinin aile bilgileri, iletişim bilgileri ve adresleri

Belge doldurulduktan sonra tarih atılıp imzalanmalı, böylece girilen bilgilerin doğruluğu kabul edilmiş olur.

Romanya Vize Başvuru Formu nereden alınır?

Romanya vize başvuru formunu doldurmak için online sistem kullanılmaktadır. Sisteme erişim sağlamak için de öncelikle Romanya Konsolosluğu'nun yönlendirmiş olduğu resmi form sayfasında üyelik oluşturmak gerekir. Daha sonra da yeni başvuru seçeneğine tıklayıp vize başvuru formunu doldurmaya başlayabilirsiniz. Başvuru formunu doldurmanız için İngilizce ya da Romence dillerini kullanabilirsiniz. Bunun için de başvuru formunu dolduracaktınız dili sistem üzerinden seçebilirsiniz. Başvuru formu oldukça önemlidir ve gerekli tüm bilgilerin eksiksiz, doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Ayrıca bununla birlikte paylaşmış olduğunuz mail ve telefon numaralarınıza ulaşılabiliyor olması önemlidir. Ticarî ya da ziyaret vizesinden hangisi  için başvuru yapılacaksa başvuruların muhattabı olan kişilerin de yine telefon ve mailleri ulaşılabilir olmalıdır. Bununla birlikte eğer gerekirse ek bilgi talep edilebileceğini de unutmayınız. Romanya vizesi için başvuru formu online olarak doldurulmalıdır. Elle doldurulmuş olan ve summit edilmiş formların geçerliliği yoktur. Doldurmuş olduğunuz formunuzu evraklarınızın arasına ekleyerek başvuru yapacağınız kuruma iletmeniz gerekir. Dilerseniz evraklarınızı kargo ya da kurye yolu ile veya elden vize başvurusu yapan merkezlere de iletebilirsiniz. Bu merkezler evraklarınızı detaylı bir şekilde inceler ve sizleri bilgilendirir.

Romanya Vize Başvuru Formu nasıl doldurulur?

1. – 11. Maddelere göre şahsi ve kimlik bilgilerinizin doğru olması gerekmektedir. 12. – 16. Maddelere göre de pasaportunuz ile ilgili bilgilerdir. Pasaport numaranızı yanlış yazmamanız gerekmektedir. Eğer yanlış yazarsanız vizeniz olumsuz sonuçlanabilir. Mesleki durumunuz ya da çalıştığınız şirket veya sahibi olduğunuz bir şirket varsa hakkında detaylı bilgi vermeniz gerekir. Öğrenci olarak başvuru yapacaklar ise bu bölüme öğrenci olduğunu yazmalıdır. Okul adı, adresi, iletişim bilgileri paylaşılmalıdır. Emekli olarak başvuru yapacaklar ise bu bölüme emekli olduğunu yazmalıdır. Seyahat planlamanız ile ilgili eğer daha önce Schengen vizesi başvurusunda bulunduysanız bunun için parmak izi ve vize kodu hakkında detaylı bilgiler form doldurulurken cevaplanmalıdır. Seyahat tarihlerinizin ise diğer evraklarınız ile uyumlu olması gerekir. Formda davetiye, konaklama ve masrafların karşılanması ile ilgili detaylar da belirtilmelidir. AB, AET veya İsviçre Konfederasyonu vatandaşı bir akrabanız varsa doldurmanız gereken sorular buradadır. Bu bölgelerde akrabanız varsa belirtmelisiniz. Başvuru tarihi ve yeri ile başvuru sahibinin imzası da mutlaka doldurulmalıdır. Son bölümde ise konsolosluklar tarafından ek bilgiler bulunur. Burada okuyup anlaşılmalı ve sonuna yer ve tarih belirtilerek imza atılması gerekir. Başvuru formunun yanında seyahat amacını destekleyen belgeler de online sisteme yüklenmelidir.

Vize türlerine göre Romanya Vize Başvuru Formu

Romanya'ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kişilerin Umuma Mahsus yani  Bordo pasaport sahibi kişiler ülkeye giriş yapabilmeleri için Romanya Konsolosluğuna vize için başvuru yapmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti Hususi yani Yeşil Pasaport sahibi olanlar, Hizmet yani Gri Pasaport sahibi olanlar ve Diplomatik yani Siyah/Kırmızı Pasaport sahibi olanlar180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek kısa süreli seyahat edecekleri durumda Romanya Konsolosluğu’na vize başvurusu yapmak zorunda değillerdir. Avrupa Birliği (AB) üyesi veya Schengen Bölgesi’ne üye olan herhangi bir ülkeye ait olan ikamet belgesine sahip kişiler ile
İsviçre ve Liechtenstein tarafından verilmiş olan ikamet tezkeresi bulunan kişiler bu tezkere süresi boyunca Romanya’ya yapacakları seyahat için Romanya Konsolosluğu vize işlemlerine tabi tutulmamaktadır. Romanya vize türleri ise şöyledir;

A Tipi vize; Romanya Konsolosluğu’nun sunduğu A tipi vizede Romanya üzerinden başka bir ülkeye seyahat edecek olan kişilerin Romanya havaalanında daha sonra gideceği ülke uçağına bitinceye kadar geçireceği süreyi kapsar. 

B Tipi vize; Romanya’yı transit geçmesi gereken kişiler için geçerli olan vize türüdür. Bu vize ile kişilere 5 gün konaklama hakkı verilir.

C Tipi vize; Romanya’ya kısa bir süre için seyahat etmek isteyen kişilere verilen vizedir. Bu vize türünde konaklama süresi 90 gün ile sınırlıdır.

D Tipi vize;  Romanya’ya ekonomik, mesleki, ticari faaliyetler, çalışma, eğitim, aile tamamlaması, dini faaliyetler, bilimsel araştırma gibi amaçlar ile seyahat etmek isteyen kişilere verilir.

Romanya'ya seyahat etmek için uzun süreli oturum vizesi almak isteyen kişilerin ise Romanya Konsolosluğundan vize başvurusu yapmadan önce Romanya İçişleri Bakanlığı – Romanya Göçmen Bürosu’ndan ön onay almaları gerekmektedir.

Romanya Turistik Vize Başvuru Formu

Romanya vize işlemleri Konsolosluklar aracılığıyla yürütülmektedir. Dosyaların yasal kurallara ve uluslararası vize şartlarına uygun olması gerekir. Başvuruyu onaylayan tek yetkili kurum Büyükelçiliktir. Romanya Büyükelçiliği başvuruları bölge bazlı olarak alır. Bunun için de size yakın konsolosluk ile işlemlerinizi yürütebilirsiniz.Ankara ve İzmir'den yapılacak olan vize işlemlerinde banka hesap bilgilerine dair belgelerin, son 2 gün içerisinde alınmış olmasına dikkate edilir. Romanya turistik vize işlemleri online başvuru formunun doldurulması ile başlar. Kişiye özel hazırlanan evraklar eksiksiz bir şekilde sisteme yüklenmelidir. Sisteme girdikten sonra dosyanızın yasal süreçlere uygun olup olmadığı vize şartlarını sağlayıp sağlamadığı kontrolü yapılır. Romanya turistik vizesi ise kısa süreli ziyaretler için verilir. Romanya Schengen ülkeleri arasında yer almamaktadır. Bunun için de Romanya vizesi ile Schengen üyesi ülkelere giriş yapamazsınız. Romanya turistik vize başvurularında başvuru sahibinin mesleki durumuna bağlı olarak farklı uygulamalar yapılmaktadır.  Romanya Büyükelçiliği vize işlemleri için ek evrak talep edebilir, mülakata çağırabilir. Romanya vize başvurularını bölgesel olarak almaktadır. Bordo pasaport sahibi olan kişiler geçerli bir vize almaları durumunda ülkeye giriş yapma hakkına sahip olabilmektedir. Romanya Büyükelçiliği tarafından talep edilen prosedürlerin tamamının doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlanması durumunda seyahat gerçekleştirilebilir. 

Romanya Vize Başvuru Formunda Yer Alan Bilgiler

Romanya vize başvuru formunda yer alan bilgiler çeşitlidir. Kişiler bu bilgilerin yazımında titizlik göstermelidir. Hatalı bilgiler nedeni ile vize başvurunuz reddedilebilir. İstenilen bilgiler şu şekildedir:

 • Başvuru formunda kimlik bilgilerinin tamamı detaylı bir şekilde yer almalıdır.
 • Pasaportlarınız ile ilgili bilgilere detaylı yer vermelisiniz. Verilme tarihi, süresinin bitim tarihi, seri numarası gibi bilgiler olmalıdır.
 • TC kimlik numaranız ve seri numarası olmalıdır.
 • Meslek bilgileriniz olmalıdır.
 • Öğrenciyseniz öğrenci belgesi, okul bilgileri verilmelidir.
 • Emeklilerin emekli oldukları kurum, emeklilik ile ilgili diğer bilgiler detaylı yazılmalıdır.
 • Bunların yanında kişilerin vermesi gereken bilgiler arasında seyahat bilgileri de yer alıyor. Konaklama, uçak rezervasyon tarihleri, gidilen yerde kalınacak adres bilgisi detaylı yazılmalıdır.
 • Davetiye ile gidiyorsanız mutlaka sizi davet edenin telefonu, adı ve soyadı, adres bilgilerine yer verilmelidir.

Bu bilgiler dışında da istenilen bilgiler vardır. Kişilerin yaşı küçükse mutlaka velilerinin adı ve soyadı, meslek bilgileri yazılmalıdır. Evli olanların eşi, çocuk sayısı, isimleri, eşinin mesleği, evlenme tarihi gibi bilgiler yer almalıdır. Tüm bu bilgilerin doğru beyan edilmesi vize sürecini hızlandıran detaylar arasında yer alıyor. Çalışanların işveren kısmını detaylı doldurması da önemlidir. Adres ve iletişim numaralarının mutlaka detaylı yazılması da vize başvuru formunda dikkat edilmesi gerekenlerdendir.

Romanya Vize Reddi  ile ilgili bilgi almak için bizi arayın.

Romanya Vize Başvuru Formu Neden Önemlidir?

Romanya vize başvuru formunun kişiler tarafından eksiksiz doldurulması son derece önemlidir. Bu bilgiler sayesinde konsolosluk çalışanları sizleri tanıyacak ve vizenize onay verecektir. Aynı zamanda vize süresi boyunca yurt dışında olası bir durum karşısında size ulaşabilmek için bu bilgilerden yararlanılacaktır.

Romanya Vize Başvuru Formu İçin Tıklayınız.

TOP İzmir Web Tasarım