Romanya Vatandaşlığı Hakkında

İzmir Romanya Başkonsolosluk vatandașlık başvurusunu ve buna ek belgeleri Adalet Bakanlığı’na bağlı bulunan ANCP’ye iletmek üzere alınabilir. Yapılan başvuruların işleme konulup değerlendirilme aşaması Romen makamları özel yetkisindedir.

İlgili Romanya Başkonsoloslukları tarafından vatandaşlık verilmemekte.
Başvurular şahsen yapılmalıdır. Tüm belgeler telli dosya içinde getirilmelidir.
Nüfus kayıt örneği bilgiler ile Romen doğum belgesindeki bilgiler birbirleriyle hemen hemen aynı olmalıdır.
Matbu basılı orijinal evrakların özelliğini bozmasında ötürü PVC ile kaplı olunan romen belgeleri kabul edilmez.

Eksik belgeli dosya başvuruları kabul edilmez.
Başvurular sadece randevu dahilinde yapılmaktadır.
Romen vatandaşlığı için gerekli olan belgeler:

 • Pasaport
 • Nüfus cüzdan
 • Sabıka kaydı aslı ve apostilli, noter tasdikli romence tercümesi;
 • Başvuran kişinin nüfus evrakı
 • Vatandaşlığı bulunmayan başvuran kişinin üzerinden vatandaşlık talebinde bulunduğu romen uyruklu atalarının nüfus müdürlüğünden alınacak medeni halini gösteren evraklar
 • Daha önce Romen vatandaşlığının başvurusunda bulunmadığına ait noter tasdiki
 • Daimi ikametgah adresinin belirtileceği onaylanmış dilekçe;
 • Hiçbir zaman devlet aleyhine bir suç işlemediğine dair beyanın bulunduğu noter tasdik onaylanmış dilekçe;
 • Gerekli hallerde başvuru sahibi 18 yaş altı çocuklar için nüfus kayıt evrakı.
 • Gerekli hallerde 18 yaş altı çocuklar için ebeveynlerinin noter tasdiki.
 • 14-18 yaş aralığında ki çocuklar için ebeveynlerden birinin noter tasdikli belgesi.
 • Atalarının Türk vatandaşlığına kabul edildi ki romence tercümeli belge.
 • Atalarının Romanya’dan çıkış Türkiye’ye girişi gösterir belge

Romanya Vatandaşlık İşlemleri 2022

Romanya vatandaşlığına geçmenin şartları birçok Romanya yasası ile belirlenmiştir. Romanya vatandaşlığı almak isteyen kişiler bulundukları ülkenin Romanya başkonsolosluklarına, konsolosluklarını, büyükelçiliğine, Romanya Dışişleri Bakanlığı’na ya da Romanya Hükümeti’ne başvuruda bulunabilirler. Ancak Romanya vatandaşlık başvurularını değerlendirme yetkisi sadece Romanya Hükümeti’ne aittir.

Romanya vatandaşlığı için yasalara göre iki yol vardır. Bunlardan ilki doğum ile alınabilecek vatandaşlıktır. Yani Rumen bir anne ve babanın çocuğu olarak doğmaktır. Diğeri ise Rumen vatandaşlığı alma hakkıdır. Romanya vatandaşı olabilmek için evlat edinilme, evlilik, oturum, çalışma gibi yollar ile vatandaşlık alınmaktadır.

Romanya Vatandaşı alabileceğiniz durumlar aşağıda verilmiştir.

 • Evlilik ile Romanya Vatandaşlığı: Romanya vatandaşı birisi ile evlendiyseniz, Romanya vatandaşı olabilirsiniz. Ancak bunun için evliliğinizin en az 5 yılı doldurmuş olması gerekmektedir.
 • Yatırım Yolu ile: Yatırım yaparak Romanya vatandaşlığı alabilirsiniz. En az 50.00 Euro gayrimenkul yatırımı yaparsanız, Romanya vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.
 • Oturum Yolu ile: Romanya Oturum izni ile Romanya’da en az 5 yıl yasal olarak ikamet etmiş olmanız gerekmektedir. Bu 5 yıl içerisinde en az 183 gün kesintisiz Romanya’da bulunmanız gerekmektedir.
 • Doğum ile: Romanyalı bir ebeveynin çocuğu olarak doğduysanız Romanya vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.
 • Evlat Edinme ile: Romanyalı bir vatandaş tarafından evlat edinildiyseniz ve 18 yaşını doldurduysanız Romanya vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.
 • Soya Bağlı: Geçmişte aile büyüklerinizden en az birisi Romanya vatandaşı ise Romanya vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.
 • Diğer: Bir alanda başarı sağlamış ve Romanya itibarını arttıracak kişiler, göçmenler, Romanya’da sanayi tesisi kuracak olanlar, diplomatik korumada olan kişiler ve Romanya Hükümeti tarafından davet edilen kişiler Romanya vatandaşı olabilmektedir.

Romanya vatandaşı olabilmek için Romanya’nın resmi dili olan Rumence’yi iyi derecede bilmelisiniz. Ayrıca Romanya’nın tarihi, sosyal yasamı, hukuku, anayasası hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Romanya Vatandaşlığı Alma

Romanya vatandaşlığını almak isteyen kişinin vatandaşlık alabilmesi için bazı şartı yerine getirmeleri gerekmektedir.
Evlilik Yolu: Romanya vatandaşları ile evlenen ve evliliki en az beş yıl süren kişi Romanya vatandaşları olabilir.
Gayrimenkul Yatırım: Romanya vatandaşlığını alacak olan kişi, Romanya’da yatırım yapması durumunda vatandaşlık alabilirler.
Oturum Yolu: Oturum yoluyla Romanya vatandaşlığı alacak olan kişi, Romanya’da en az beş yıl ikamet ediyor olmaları gerekmektedir. .
Doğum Yolu: Anne veya babası biri ya da ikisi Romanya vatandaşları olan kişi Romanya vatandaşlığı alabilir.
Soya Bağlı: Romanya vatandaşları olan birisi 3. nesle kadar olan çocuk ya da torunu gerekli şartı karşılaması durumu da Romanya vatandaşlığını alabilir.
Romanya vatandaşlığı kaybeden birisi: Daha önce Romanya vatandaşları olan ve Romanya vatandaşlığı kaybetmiş olan kişi daha sonradan Romanya vatandaşları olabilmektedir.

Romanya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Romanya vatandaşlık başvuru yapacak olan kişi, Romanya vatandaşlığını alabilmek için gerekli olan şartı yerine getirmelidir.
Romanya vatandaşlık şartını yerine getirmiş olan kişi, Romanya vatandaşlık başvuru için randevu almalı.
Romanya vatandaşlığı başvuru yapacak olan kişi, Romanya vatandaşlık başvurusunu Romanya’nın Türkiye’deki temsilcilikine ya da Romanya’da bulunan Göç Ofisine yapılabilir.
Romanya vatandaşlık başvuru yapacak olan kişi, gerekli olan vatandaşlık başvuruları için randevu almaları gerekmektedir.
Randevusuz Romanya vatandaşlık başvuruları kabul edilmemekte. Bu sebeple randevu tarihlerinin kaçırılmaması gerekmekte.
Romanya vatandaşlık başvuruları yapacak olan kişi randevu tarihlerinde gerekli olan evrak ile vatandaşlık başvurusu yerine getirmelidir.
Romanya vatandaşlık başvuruları yapacak olan kişi bazı şartı yerine getirmesi gerekmekte. Bu şartdan birisi Romanya resmi dil olan Rumenceyi iyi derece bilmektir. Başvuru yapacak olan kişi, Romanya kamu düzen ve anayasa ile uyumlu yaşayacağı kanıtlamalıdır.

Romanya Vatandaşlık Başvurusu

Romanya vatandaşlıkları için gerekli olan şartı karşılamış olan kişi, Romanya vatandaşlık başvurusunu yapacak vatandaşlıklar alabilir.
Romanya vatandaşlığı doğum yolu ve sonra elde edilebilmektedir. Evlat edinilmek, yatırım, oturum nedeni, mülteci statüsünü, soy bağı gibi neden ile alınabilmektedir. Ancak Romanya vatandaşlık başvuruları yapacak olan kişinin yerine getirmesi gereken bazı durum bulunmaktadır. Bu şartın yerine getirilmemesi durumu da başvurular reddedilebilir. Romanya vatandaşlık başvuru yapacak olan kişi, Romanya resmi dili olan Rumence iyi derecede bilmesi gerekmekte.
Romanya vatandaşlık başvuru yapacak olan kişi, Romanya vatandaşlık sınavı geçmelidir. Romanya’da masrafını karşılayacak ekonomi duruma sahip olmalı. Romanya vatandaşlık Başvuru yapacak olan kişinin Romanya toplum yaşam ve kamu düzen ile uyumlu yaşayacağı kanıtlamalıdır. Romanya vatandaşlık başvuru yapan kişilerin Romanya itibarı zedeleyecek birisi olmaması gerekmektedir. Romanya vatandaşlık başvuruları yapacak olan kişi Romanya Anayasası ile uyumlu yaşayacağı kanıtlamalıdır.

Romanya Vatandaşlık Randevusu

Romanya’ya vatandaşlığı alacak olan ve gerekli olan şartı yerine getirmiş olan kişi, Romanya vatandaşlık başvurusu da bulunmalıdır. Romanya vatandaşlık başvurusu da bulunacak olan kişi, Romanya vatandaşlık başvuru için randevu almalıdır. Romanya vatandaşlıkları başvuruları Romanya’nın Türkiye de bulunan diplomatik temsilcilikleri Romanya Ankara Büyükelçiliği ve Romanya İstanbul Başkonsolosluğuna yapabilir. Randevu başvuru yapılacak olan yerle iletişime geçilerek alınabilir. Göç Ofisleri ile başvuru yapacak olan kişi ise Göç Ofisi internet sitesi üzerinde randevu alabilmekte. Başvuru yapacak olan kişinin randevu tarihlerini kaçırmamaya özen göstermeleri gerekmektedir. Romanya vatandaşlık başvurusu randevusuz olarak kabul edilmemekte. Bu sebeple Romanya vatandaşlığını alacak olan kişinin randevu tarihini kaçırması durumunda yeni randevu alması gerekmekte. Romanya vatandaşlık randevusu kaçıran kişinin tekrardan randevu alması durumuna vatandaşlık belgesinin süresi geçebilir. Bu durum da Romanya vatandaşlık başvurusunu yapacak olan kişinin belgesini yeniden hazırlanması gerekmektedir.

TOP İzmir Web Tasarım