Romanya Üniversite Eğitimi Hakkında

Romanya’da üniversite eğitimi alabilmek için belli başlı koşulları yerine getirmek gerekmektedir. Bu koşullardan ilki üniversitelerin kayıt sırasında istediği belgelerdir. Bu belgeler şu şekilde sıralanabilir;

 • Noterden Tasdikli Lise Diploması ve Diplomanın İngilizce Tercümesi
 • Resimli Kısmı Belirgin Pasaport Sureti
 • Lise Dönemine Ait Noterden Tasdikli Transkript (Not Dökümü)
 • 6 adet en az 6 ay önce çekilmiş vesikalık fotoğraf
 • Tam teşekküllü özel ya da devlet hastanelerinden alınmış sağlık raporu
 • Noterden Tasdikli Kimlik Kartı Fotokopisi ve Kimlik Kartının İngilizce Tercümesi
 • Romanya Öğrenci Vizesi

Romanya Üniversite Eğitimi 2022

Romanya, eğitim masrafı ve yaşam maliyeti olarak Avrupa’nın en iyi ülkelerindendir. Romanya bundan dolayı her yıl binlerce yabancı öğrenciye eğitim vizesi vermektedir. Romanya eğitim vizesi başvuruları, Romanya’nın Türkiye’de bulunan temsilciliklerine yapılmalıdır. Romanya’da üniversite okuyabilmek için birinci şart üniversiteden kabul almış olmaktır. Romanya’da bulunan üniversiteden davetiye almalısınız. Ayrıca eğitim alacağınız bölümün dilini de iyi derecede bilmeniz gerekmektedir.

Romanya’da üniversite okumak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Türkiye’de ya da Romanya’da üniversiteye giriş için bir sınava girmesine gerek yoktur. Sadece lise diploması olması yeterlidir. Ancak üniversiteler kendi bünyelerinde sınav yapma hakkı bulunmaktadır.

Romanya’da lisans eğitim süreleri bölüme göre farklılık göstermektedir. Lisans eğitimleri genellikle 4 yıl yani 8 dönemden oluşmaktadır. Ancak bazı mühendislik bölümleri, eczacılık Bölümü, Ziraat ve Ormancılık Bölümü eğitimleri 5 yıl dürmektedir. Tıp, Diş Hekimliği, Veterinerlik ve Mimarlık bölümlerinin lisans eğitim süreleri 6 yıldır.

Romanya’da bulunan üniversiteler YÖK denkliği verilmiştir. Yani Romanya’dan almış olduğunuz diplomalar Türkiye’de geçerli olmaktadır. Ancak üniversiteye kabul edildikten sonra YÖK denkliği olup olmadığını sormalısınız.

Romanya Vize Başvuru Formu İle İlgili Bilgi Almak İçin Tıklayın.

Romanya'da İngilizce Üniversite Eğitimi

Romanya İngilizce üniversite eğitim veren ülke arasındadır. Ancak Romanya da İngilizce üniversite eğitim almak isteyen kişinin dil yeterliliği olmalı. Bu dil yeterliliği sınav ile kanıtlanmalı. İngilizce dil yeterliliğini kanıtlamak isteyen kişi TOEFL, IELTS, CELA, TOEIC, TESL, TKT, GMAT gibi bir çok uluslararası dil sınavı ile kanıtlayabilir.  
Romanya’da Rumenc olarak da dil eğitim verilmektedir. Rumence dil yeterlilikleri olmayan kişi için 1 yıl hazırlık bölümleri mevcuttur. Ancak İngilizce dil yeterlilikleri olmayan kişi için böyle bir durum söz konu değildir. Yani Romanya da İngilizce üniversite eğitim için dil yeterliliğiniz olması zorunludur. Ancak dil yeterliliği olamayan kişi Romanya’da İngilizce dil eğitim alabilir ve dil okulu bittikden sonra Romanya’da bir üniversite kabul edilebilir.
Kısaca Romanya’da İngilizce üniversite eğitimini alabilmek için dil yeterliliği olması zorunludur. Bu durum dil sınavı ile kanıtlanmalıdır.

Romanya Üniversite Eğitimi Sistemi

Romanya üniversite kayıtı için herhangi bir sınava girmek gerek bulunmamaktadır. Romanya’da üniversite eğitim almak için lise diploması olması yeterlidir. Romanya’da lisans eğitimleri genel olarak 3 senedir. Ancak bazı mühendislik bölümünde bu süre 3.5 yıl, eczacı ve diş hekimliği bölümü için 5 yıl, tıp eğitim için ise 6 yıl. Master süresi ise 2 yıl. Romanya’da dil eğitim Rumence ile İngilizce olarak verilmekte. Dil yeterliliği olmayan kişi 1 yıl hazırlık okuyabilmekte. Ancak sadece Rumence dil hazırlık bölümleri vardır, İngilizce dil hazırlığı bulunmamakta. Dil eğitimlerini tamamlayan kişi üniversite eğitimlerine başlayabilir. Romanya’nın ayrıca YÖK denkliğini bulmaktadır. Yani Romanya da almış olduğu dil eğitimi Türkiye’de de geçerlilik olmaktadır.
Romanya’da akademik eğitimi yıl Senato kararı ve 15 Eylül ile 15 Ekim tarihinde başlamaktadır. Haftalık ders saati 22 ve 28 saat arasıdır. Sınav yazılı ya da sözlü olarak yapılabilmekte.

Romanya Üniversite Eğitimi Almak İçin Nasıl Bir Yer?

Romanya’da üniversite eğitim almak isteyen kişi için birçok avantaj bulunmakta. Romanya’da bir çok seçkin eğitim kurumları bulunmaktadır. Romanya Rumence ile İngilizce dili de eğitim vermektedir. Romanya’da üniversite eğitim almak isteyen kişi için yeni bir dil öğrenme seçenekleri ortaya çıkmaktadır. Ancak üniversitesi için dil yeterliliği olmalı ve Romanya dil yeterlilik olmayan kişi bir yıl hazırlık bölümlerini okumalıdır.
Romanya’da üniversitenin yakınında birçok yurt, ev, kira oda ve pansiyon bulunmakta. Üstelik Romanya da konaklama ücreti oldukça düşükdür. Romanya ayrıca güvenlikli bir ülkedir. Ayrıca Romanya da toplu taşıma ve taksi de ucuzdur. Romanya’da üniversite eğitim alacak olan kişi eğitimi sonrası da Romanya’da çalışma imkanları bulunabilmekte. Ayrıca Romanya’da bulunduğu süre boyunca hafta da 20 saate kadar part tim çalışma hakkı bulunmakta. Kısaca Romanya üniversite okuma için oldukça iyi bir ülkedir.

Romanya'da Üniversite Okumak

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerekli olan şartı karşıladığı durumlarda Romanya’da üniversite eğitimleri alabilir. Romanya’da Avrupa Birliği içinde yer almakta. Romanya eğitim ve yaşam masrafı ucuz olan bir ülke. Bu sebeple yurt dışında üniversite eğitim almak isteyen binler kişi Romanya’ya seyahat etmekte. Romanya’da tercih edilen bölüm göre yıl olarak 3000 ila 6000 Euro arası farklılık gösterebilmekte. Romanya Devleti ülkesi de üniversite okumak isteyen kişiye çeşitli destek sağlamakta. Ayrıca bu kişinin Romanya vatandaşları olmasına gerek bulunmamakta. Ancak bu destek sadece Rumence eğitimi alan kişi için geçerlidir. Romanya Devleti ülkesinde diş hekimliği, eczacıl, tıp bölümü okuyan kişiye burs verilmekte.
Romanya’da üniversite eğitim almak isteyen kişinin belirli bir sınava girmesine gerek yoktur. Lise diploma ve Romanya’da bulunan bir üniversite tarafında kabul edilmek gerekmekte.

Romanya’da Üniversite Eğitimi Almanın Avantajları

Romanya Orta Avrupa’nın güneydoğusunda bulunan ve yaklaşık 20 milyon nüfusa sahip bir Avrupa ülkesidir. Son yıllarda üniversite eğitimi için cazibe merkezi hâline gelmiş Romanya’da üniversite okumak pek çok açıdan avantaj sağlamaktadır. Romanya’da üniversite okumanın avantajları konusundan olursak;

 • Öncelikle Romanya bir Avrupa ülkesidir ve bu yüzden gerek statü gerek eğitim açısından son derece kabul görmüş ülkeler arasında yer almaktadır.
 • Romanya’da üniversite okumak az masraflı olup yaşam standartları ve kalitesi de bir üniversite öğrencisi için idealdir.
 • Romanya’daki üniversitelere giriş için TOEFL ya da IELTS gibi sınavların puanı gerekmemektedir.
 • Romanya’da 70’den fazla devlet üniversitesi ve özel üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerin hepsinde Romence diline ek olarak birçok uluslararası dilin eğitimi verilmektedir.

Romanya’daki Popüler Üniversiteler 2022

2022 Yılı Sıralamasına Göre Romanya’daki En Popüler 10 Üniversite

 • Babeş-Bolyai Üniversitesi
 • Bükreş Üniversitesi
 • Alexandru Ioan Cuza Lasi Üniversitesi
 • Bükreş Ekonomi Araştırmaları Üniversitesi
 • Galati Dunarea de Jos Üniversitesi
 • George Emil Palade Tıp, Eczacılık ve Bilim Üniversitesi
 • Grigore Di.Popa Tıp ve Eczacılık Üniversitesi
 • Politechnica Bükreş Üniversitesi
 • Timisoara Politeknik Üniversitesi
 • Cluj-Nopaca Teknik Üniversitesi

Romanya’da Üniversite Eğitimi İçin Hangi Vize Türüne Başvurmak Gerekir?

Romanya’da üniversite okumak için Romanya Öğrenci Vizesi alınması gerekmektedir. Öğrencilerin Romanya vizesi alması için Romanya konsolosluğuna başvuru yapmaları gerekir. Romanya Eğitim Bakanlığı öğrenim için kabul mektubu yolladıktan sonra öğrenci vizesi başvurusu yapılabilir. Öğrenci vizelerinin işleme alınması süreci değişkenlik göstermektedir.

Romanya'da Üniversitelerin Fiyatları Nedir?

Romanya Türkiye'ye coğrafi anlamda yakın olan ülkelerden birisidir. Başkent Bükreş olup, ülkede başka gelişmiş kentler de bulunmaktadır. Romanya, ucuz bir ülkedir. Yani orta gelir grubundaki bir öğrenci olarak, rahatlıkla bu üniversite eğitimini Romanya da geçirebilir. Genel anlamda yaşam giderleri, kiralar, yeme içme, barınma veya ısınma gibi giderleri birçok Avrupa ülkesiyle oranlandığında gerçekten ekonomiktir.

Romanya Üniversiteleri Türk öğrencilerini sınavsız olarak kabul etmektedir. Lise diploması ile öğrenciler kabul edilmekte, bundan başka özel bir şart, özellikle de taban puanı gibi uygulamalar aranmamaktadır. Diplomanızla, Romanya Üniversitelerine başvuruda bulunabilirsiniz, bu üniversitelere sınavsız olarak da kabul edilebilirsiniz.
Üniversitelerin eğitim dilleri İngilizce ve Romencedir. Romence dili teknik olarak Latince kökenli olarak İtalyanca’ya çok benzemektedir. Kalacak yer olarak üniversite yurtları veya müsait kiralarda evlerde de kalınabilir.

Tıp ve Diş Hekimliği 6 yıl, Eczacılık 5 yıl, Lisans eğitim ise 4 yıldır. Romanya da eğer Tıp eğitimi almak isteniyorsa 3. sınıftan itibaren de hastanelerde çalışma olanağına sahipsinizdir. Maddi açıdan daha uygun bir yerde barınmayı istiyorsanız Orada veya Cluj şehirlerinde de kalabilirsiniz.

YÖK'ten denklik verilmektedir. Ve alınan diploma Avrupa Birliği diplomasıdır. Üniversite için öğrencilerin yoğunlukta bulundukları şehir Bükreştir.

Eğitim sistemi Bologna eğitim sistemine dayalıdır.

Romanya da Tıp Fakülteleri, Bükreş Tıp üniversitesi, Köstence Tıp üniversitesi gibi 15 tıp fakültesi bulunmaktadır.

Yıllık Harç ücretleri 3000-4000€ arasında değişmektedir.

TOP İzmir Web Tasarım