Romanya Transit Vizesi Nedir?

Romanya Transit Vizesi, Romanya üzerinden üçüncü bir ülkeye seyahat yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alması gereken bir vize türüdür. Yani seyahatinizi Romanya üzerinden aktarmalı olarak yapacaksanız veya özel aracınız ile Romanya üzerinde başka bir ülkeye gidecekseniz almanız gereken vize türüdür.

Transit Romanya Vizesi tek girişli, çift girişli ya da çok girişli olarak alınabilmektedir. Bu vize başvuru sahibine Romanya’da 5 güne kadar konaklama hakkı da vermektedir. Romanya Transit Vizesi iki tiptedir.

 1. Havaalanı Transit Vizesi olarak bilinen A Tipi Vize Romanya havaalanlarından esas olarak gidilecek ülkenin uçağının kalkışına kadar olan süreyi kapsamaktadır.
 2. B Tipi Transit Vizesi ise 5 günü geçmemek kaydıyla transit geçme hakkı tanıyan vize türüdür. Bu vize türü daha çok kendi aracı ile Romanya üzerinden transit geçecek kişilere verilmektedir.

Romanya Vize Başvurusu Nasıl Alınır?

Romanya Vizesi Randevunda vize başvuru formunu eksiksiz doldurmak ve evrakların dosyalanmış olması ile bu süreç başlamış olur. İkamet ettiğiniz şehirde bulunan veya o şehrin bağlı olduğu Romanya Konsolosluğu işlemleri randevu sonrası değerlendirmeye alınacak ve aynı konsolosluk düzeyinde Romanya Vize işlemi sonucunuz çıkacaktır.

 • Başvuru form eksiksiz tamamlanır.
 • Seyahat amacı uygun bu amaca göre vize tür seçilir.
 • Başvuru sahibi sahip olduğu kimlik bilgilerini girilir.
 • Pasaport kişiye teslim edileceği PTT şubesi seçilir ve onaylanır.
 • Vize başvurusu harç ödeme yöntemi seçilir.
 • Vize başvuru için oluşturulan randevu tarihi ve saati seçilip onaylanır.

Böylece vize almak için gerekli adımlar atılmış sayılmaktadır.

Romanya’ya seyahat etmek isteyen veya gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, geçerli bir pasaportu var ise ve Romanya'nın belirttiği şartları yerine getirebiliyorsa Romanya vize başvurusu yapabilir. Bütün ülkelerin kendi ulusal çıkarları göre belirlediği belli başlı vize hususları vardır. Ülkeye gelecek ve ziyaret edecek kişinin kamu düzenini bozmamasını ve kamu sağlığını risklere sokmamasını isterler. Aynı zamanda da her devletin yasaklı ve sakıncalı yabancı listesi bulunmakta. Vize uygulamasında ülkenin bu problemleri yaratacak şahısların ülkeye girmesini de önlemek amacıyla başlamıştır. Bunun haricinde vize başvurusu esnasında ekonomik olarak ya da yük olabilecek şahıslar tespit edildiği ülkeye girmelerine yasaklar konarak izin verilmektedir.

Romanya İstanbul Başkonsolosluk ve Romanya Ankara Büyükelçilik başvuruları değerlendirirken genel kurallar, yasalar göz önünde bulundurmaktadır.

Romanya vize başvurusu yapmadan önce seyahat amacınızın doğru bir şekilde belirlemek gerekmektedir. Seyahat amacına uygun vize türü ile başvuru gerçekleştirilmelidir.

Romanya Vize İstiyor Mu?

Romanya’ya seyahat edecek kişilerin, Türk vatandaşlarının Umuma Mahsus Bordo pasaport sahiplerinin vize alması gerekirken Hizmet , Hususi ve Diplomatik pasaport sahiplerinin 180 gün içerisinden 90 günde vizeden muaftır.

Romanya Vize Türleri Nelerdir?
Romanya’ya seyahat edecek şahısların seyahat amacına uygun başvuru yapabilecekleri vize türü listesi şu şekildedir:

Romanya Konsolosluğu Nedir ve Görevleri Nelerdir?

Ülkesinin temsil ettiği görevleri başka ülkede yerine getirmeye konsolosluk denilmektedir. Bunu yapan kişi de konsolosluk memurudur. Her ülkede ülkelerin konsolosluğu bulunmaktadır. Bizim ülkemizde birçok ülkenin konsolosluğuna ev sahipliği yapmaktadır. Bu konsolosluklardan biri de Romanya Konsolosluğudur. Romanya ya ait konsolosluklar ülkemizde belli başlı illerde bulunmaktadır. Ankara’ da Romanya Ankara Büyükelçiliği, İstanbul’ da Romanya İstanbul Başkonsolosluğu, İzmir’de Romanya İzmir Başkonsolosluğu, Antalya ‘ da Romanya Antalya Fahri Konsolosluğu, Edirne’ de Romanya Edirne Fahri Konsolosluğu, Bursa’ da Romanya Bursa Fahri Konsolosluğu bulunmaktadır. Konsoloslukta işi olanlar ya da vize başvurusunda bulunacaklar kendilerine en yakın konsolosluklara gidip işlemlerini halledebilirler. Romanya Konsolosluklarının görevleri arasında pasaport yenileme işlemleri, konsolosluk kaydı yaptırmak, sertifikaları ayarlamak, evlilik, doğum, ölüm kaydını tutmak vardır. Kişilere ait özel veriler yasalara uygun bir şekilde elektronik ya da manuel olarak işleme alınır.

Romanya Konsolosluğu İletişim Bilgileri ve Adresleri

Ülkemizde belli şehirlerde bulunan Romanya Konsolosluğunun güncel olan iletişim bilgileri ve adresleri sırasıyla aşağıda verilmiştir.

Romanya Ankara Büyükelçiliği Ankara’ nın Çankaya ilçesinde, Bükreş Sokak, Numara 4’ te bulunmaktadır.

Ankara Konsolosluğu’nun adresi de Gaziosmanpaşa Ankara Kız Kulesi Sokak, numara 7 olarak belirtilmiştir.

İstanbul Başkonsolosluğu’ nun adresi İstanbul, Etiler, Beşiktaş, Yanarsu Sokak, Narin Sitesi numara 42 olarak gösterilmektedir.

İzmir Başkonsolosluğu adresi İzmir, Alsancak 1479 sokak numara 9’dur.

Antalya Fahri Konsolosluğu’nun adresi Antalya, Konya altı Cad. Mahmut Konak Apartmanı 74/1’dir.

Edirne Fahri Konsolosluğu, Edirne Merkez, Mithat Paşa, Londra Asfaltı Kıray Apartman numara 64 ‘ te yer almaktadır.

Bursa Fahri Konsolosluğunun adresi ise Bursa, Yeni Yalova Yolu 13 kilometre, numara 349 olarak belirtilmiştir.

Bütün İllerin Ortak telefon numarası, Romanya Başkonsolosluk vize bilgi hattı başlığı altında (0212) 232 00 88

Romanya Transit Vizesi Başvurusu 2021

Romanya Transit Vizesi alacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize başvurularını Türkiye’de bulunan Romanya Konsolosluklarına yapabilmektedir. Türkiye’de Romanya Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu ve İzmir Konsolosluğu bulunmaktadır. Ayrıca yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ve acenteler aracılığı ile de başvuru yapılabilir.

Romanya transit vizesi başvurusu seyahatten 2 hafta önce başlatılmalıdır. Başvuru için öncelikle gerekli belgeler hazırlanmalıdır. Başvuru 14 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Romanya transit vizesi için gerekli evraklar şu şekildedir;

 • Romanya transit vize başvuru formu
 • Pasaport
 • Biyometrik fotoğraf
 • Romanya transit vizesinin ödendiğine dair dekont
 • Üçüncü ülkeye geçiş için alınan vize
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Muvafakatname

Ülke içinde yapılacak tatiller gibi ülke dışı tatiller de cazip tatil tercihleri arasındadır. Yurt dışı seyahatleri çoğu zaman hayal olarak kalmaktadır. Aslında iyi bir araştırma ve yapılması gerekenler hakkında bilgi sahibi olmak bu hayalinizi gerçeğe dönüştürebilir. Tatil tercihinizi yurt dışı olarak seçmeniz durumunda dikkat etmeniz gereken bazı konular bulunmaktadır. Yurt dışı seyahati denildiğinde herkesi korkutan engellerden biri vizedir. Vize, en genel tanımıyla, ülkelerin verdiği resmi izindir. Her ülkenin vize alma koşulları farklılık göstermektedir. Gidilecek olan ülkenin koşullarını öğrenip buna göre hareket etmek seyahatinizde çıkabilecek sorunları minimize etmiş olur. 

Transit vize de yurt dışı seyahatlerinizde ortaya çıkabilecek sorunlardan biridir. Küçük ama bir o kadar önemli bir detay olan transit vize, dikkat edilmediği takdirde tatilinizin başlamadan bitmesine neden olabilir. Kısaca transit vizeyi açıklamak gerekirse, kısa süreli vize olarak tabir edebiliriz. Şöyle ki; aktarmalı uçuşunuz varsa transit vize sizin aktarma yapacağınız ülkede havalimanı transit bekleme bölgesinde diğer uçuşunuzu beklemeye olanak tanıyan vize türüdür. Vize koşulları gibi transit vize koşulları da ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir.

Örneğin bazı ülkeler bazı bekleme koşullarında transit vize talep etmezken bazı ülkeler durum ne olursa olsun transit vize talep etmektedir. Yolcunun pasaport özelliklerine göre de değişiklik gösteren transit vize talepleri, ülkeler arası yapılan ya da yapılamayan anlaşmalara da bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Romanya, transit vize talep eden ülkelerden biridir. En çok karşımıza çıkan soru Schengen vizesine sahip insanların, Romanya için ayrı transit vize alıp almaması gerektiği hakkındadır. Romanya bir Schengen ülkesi olmadığı için Schengen vize sahibi olmak sizi Romanya transit vizeden muaf tutmamaktadır.

Romanya transit vize koşullarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • En az 6 ay daha geçerliliği devam eden pasaport
 • Gidiş- dönüş uçak biletleri
 • Otel rezervasyon bilgileri
 • Asıl gidilecek olan ülkenin vizesi ya da oturma izni belgesi
 • 3 ay içerisinde çekilmiş olan, beyaz arka fonlu, renkli 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Özel seyahat sağlık sigortası

Romanya Transit Vizesi 2021

Romanya transit vizesi, Transit A Tipi ve Transit B Tipi vizesi olarak değişmektedir. Transit A Tipi vizesi, Romanya üzerinden başka bir ülkeye gidecek olan kişilere Romanya havaalanından asıl olarak seyahat edilecek ülkenin uçağına binene kadar geçen süre için verilir.

B Tipi vize ile Romanya, üzerinden başka bir ülkeye gidecek olan kişilere, Romanya B Tipi vizesi de verilmektedir. Romanya’da 5 günlük konaklama hakkı vermektedir. Romanya transit vizesi tek girişli, çift girişli ya da çok girişli olarak verilmektedir. Her girişte 5 güne kadar konaklama hakkı tanınmaktadır.

Romanya transit vize başvurularınızı, Romanya’nın Türkiye temsilciliklerine ve Romanya vize başvuru merkezlerine yapmalısınız. Romanya transit vizesi ortalama olarak 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport sahibi iseniz Romanya transit vizesi almanıza gerek bulunmamaktadır. Ayrıca geçerli bir Schengen vizesi sahibi iseniz yine transit vize almanıza gerek bulunmamaktadır.

Romanya transit vizesi için öncelikle, asıl olarak gidilecek ülkenin vizesini almalısınız. Romanya transit başvurunuzu bu vizeyi aldıktan sonra başvurmanız gerekmektedir.

TOP İzmir Web Tasarım