Romanya Oturum Vizesi

Romanya Oturum İzni 2022

Romanya oturum izni, Romanya’da 90 günden fazla kalmak isteyen kişilerin alması gereken bir ikamet izni türüdür. Romanya uzun süreli vize ile Romanya’ya girecek olan kişilerin yasal olarak Romanya’da kalabilmesi için oturum izni alınmalıdır. Romanya oturum izni başvurusu, Romanya’nın Genel Göç Müfettişliği’ne yapılmalıdır. Başvurular ortalama olarak 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Romanya oturum izni geçici ve kalıcı olarak verilmektedir. Ancak öncelikle geçici oturum izni alınmalıdır. Geçici oturum izni alındıktan sonra, geçerli şartları yerine getirdikten sonra uzun süreli oturum izni başvurusunda bulunabilirsiniz. Geçici oturum izni en fazla 1 yıl olarak verilmektedir.

Uzun süreli oturum izni başvuruları için aşağıda belirtilmiştir.

 • Romanya uzun süreli vize alacak olan kişilerin 5 yıl kesintisiz olarak Romanya’da ikamet etmesi gerekmektedir. Başvuru sahibi Romanya dışında en fazla 6 ay bulunabilir.
 • Romanya uzun süreli vize alacak olan kişilerin Romanya’da geçerli olan bir sağlık sigortasına sahip olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi Rumenceyi iyi derecede bilmelidir. Bunu kanıtlaması gerekmektedir.
 • Romanya kamu düzenini ve halk sağlığını tehlikeye atacak durumda bulunmamalıdır.
 • Romanya Anayasası’na bağlı yaşayacağını kanıtlamalıdır.

Romanya oturum izni eğitim, çalışma, tıbbi tedavi, sığınma gibi nedenlerden dolayı verilmektedir. 

Romanya Oturum İzni Başvurusu

Romanya’da 90 günden daha fazla süre için kalacak olan kişilerin Romanya oturum izni alması gerekmektedir. Romanya oturum izni alacak olan kişiler başvuruların nasıl yapılacağını merak etmektedir. Bu yazıda Romanya oturum izni alacak olan kişiler için Romanya oturum izni başvuru işlemleri anlatılmıştır.

 • Romanya oturum izni alacak olan kişilerin Romanya’da 90 günden fazla kalacağını kanıtlaması gerekmektedir. Bunun için öncelikle Romanya uzun süreli vize alınması gerekmektedir.
 • Romanya uzun süreli vize alan kişiler, Romanya’ya giriş yaptıktan sonra Romanya oturum izni için gerekli olan evrakları hazırlamalıdır.
 • Gerekli olan evraklar hazırlandıktan sonra Romanya Göç Ofisi’ne gerekli olan evraklar ile başvurulmalıdır.

Romanya oturum izni başvurusu yapacak olan kişilerin Romanya’da bulunduğu süre boyunca masraflarını karşılayabilecek ekonomik durumunun olması gerekmektedir. Ayrıca başvuru yapacak olan kişiler sahibinin Romanya resmi dilini iyi derecede biliyor olması gerekmektedir.

Romanya oturum izni almak isteyen kişilerin Romanya kamu düzenine, sosyal yaşamına ve Romanya Anayasası’na uygun yaşayacağını kanıtlaması gerekmektedir. Romanya oturum izni alacak olan kişilerin Romanya’ya giriş yapmandan önce uzun süreli vize alması gerekmektedir.

Romanya Oturum İzni Nasıl Alınır?

Romanya’da 90 günden daha fazla konaklamak isteyen kişilerin Romanya oturum izni alması gerekmektedir Romanya oturum izni alacak olan kişiler için “Romanya oturum izni nasıl alınır’’ sorusunun cevabı verilmiştir.

Romanya oturum izni alacak olan kişilerin Romanya’da 90 günden daha fazla konaklamak için geçerli bir sebebinin olması gerekmektedir. Romanya oturum izni alabilmek için geçerli bir uzun süreli Romanya vizesinin alınması gerekmektedir. Uzun süreli Romanya vize başvuruları Türkiye’deki Romanya temsilciliklerine yapılmalıdır.

Uzun süreli Romanya vizesi alan kişiler, Romanya’ya giriş yaptıktan sonra Romanya Göç Ofisi’ne başvurarak oturum izni alabilir. Romanya oturum izni alacak olan kişilerin Romanya Göç Ofisi’ne giderken gerekli olan evrakları da yanında götürmesi gerekmektedir.

Romanya oturum izni alabileceğiniz uzun süreli vize türleri; aile birleşimi, eğitim, çalışma izni, Au Pair vizesi gibi ülkede 90 günden fazla kalmanızı gerektirecek vize türleridir. Romanya oturum izni başvurusu yapacak olan kişilerin Romanya resmi dilini iyi derecede bilmesi gerekmektedir. Ayrıca başvuru sahibinin Romanya sosyal yaşamı ve anayasası ile uyum içerisinde yaşayabileceğini kanıtlaması gerekmektedir.

Romanya Oturum İzni Kaç Günde Çıkar?

Romanya’da 90 günden fazla konaklaması gereken kişilerin Romanya oturum izni alması gerekmektedir. Romanya oturum izni alacak olan kişiler, Romanya oturum izni başvurularının ne kadar sürede sonuçlanacağını merak etmektedir. Bu yazıda Romanya oturum izni alacak olan kişiler için ‘’Romanya oturum izni kaç günde çıkar’’ sorusunun cevabı verilmiştir.

Romanya oturum izninin sonuçlanması uzun sürmektedir. Romanya oturum iznini sonuçlandırma yetkisi Romanya Göç Ofisi’ne aittir. Romanya oturum izninin sonuçlanması için belirli bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır.

Romanya oturum izni alacak olan kişiler öncelikle Romanya uzun süreli vize başvurusu yapmalıdır. Romanya uzun süreli vize başvurusu ortalama olarak 2 hafta ile 8 hafta arasında sonuçlanmaktadır. Uzun süreli vize alan ve Romanya’ya giriş yapan kişiler, Romanya Göç Ofisi’ne oturum izni başvurusunda bulunmalıdır. Göç Ofisi çalışma izni başvurusunu ortalama 1 ay içerisinde sonuçlandırmaktadır.

Romanya oturum izni başvurularının sonuçlanma süresini birçok durum etkilemektedir. Bu durumlardan birisi başvuruları inceleyen kurumun yoğunluğudur. Ayrıca başvuru yapacak olan kişiden ek belge talebi başvuruların sonuçlanma süresini etkileyebilmektedir.

Romanya'da Oturum ve Evlilik Vizesi Nasıl Alınır?

Romanya oturum, evlilik ve aile birleşim vizesi almak amacıyla veya Romanya vatandaşıyla gerçek bir evlilik yapıyor olmalısınız. Veyahut en çok 3. Derecen olan akrabanızla aynı ev altında kalmak isteğinde olmalısınız.

Romanya oturum ve evlilik vizesi kişilere en fazla 6 aylık ve 1 senelik olarak verilmektedir. O zaman Romanya Konsolosluk yetkili sahibiyseniz kişilerin de haline ideal bulduğu vakti vermekte.

Romanya Oturum ve Evlilik Vizesi Nereye Başvurulur?

Romanya Konsolosluğu binasına müracaat yapılması gerekmektedir. Tüm bu vizeler amacıyla kişiler belgelerini konsolosluk görevlisine teslim etmektedir.

Romanya Oturum ve Evlilik Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir?

Oturum ve evlilik için Romanya vizesi almak isteyenlerden talep edilen evraklar şunlardır;

 • Başvuru sahibi kusursuz, doğru ve güncel dolduracağı müracaat formu
 • Son 6 ay içeresinde çekilmiş 2 ade ölçülerinde biyometrik fotoğraf
 • 10 seneden eski ve 1 sene daha geçerlilkli olan pasaport
 • amacıyla uluslararası doğum kayıt örneği
 • Son 1 ay zamanında alınmış sabıka kaydı
 • Uluslararası evlenme kayıtı belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt belgesi
 • Emniyet müdürlüğünden alınan, son 10 seneye ait yurtdışına çıkış veya ülkeye girişler gösteren belge
 • Romanya vatandaşı eş pasaport fotokopisi
 • Romanya vatandaşı eş kimlik belgesi
 • Romanya’da yaşanılacak ev kira kontratı, ev sahibi iseniz tapu
 • Romanya vatandaşı eş çalışıyorsa maaş bordrosu
 • Romanya vatandaşı eş doğum belgesi
 • Varsa eski pasaportlar

Romanya Oturum Vizesi Nasıl Alınır? 

Romanya’ya gidecek birinin, 90 günden fazla ülke sınırlarında kalabilmesi için oturum izni alması zorunludur. Oturma iznine başvuracak kişilerin, yasal olarak belirtilen bazı şartları mutlaka karşılıyor olması gerekmekte. Romanya oturum vizesi şartları, kişilerin hangi ülkenin vatandaşı olduğuna ve Romanya’ya gidiş amacına göre belirlenmiştir.

Yabancı birinin oturum izni için Romanya vizesi nasıl alınır sorusunun cevabı, seyahat sebebiyle doğru orantılıdır. Ülkeye gidiş amacını belirleyen kişi, geçerli pasaportu, Romanya vize başvuru formu, Romanya’da kalacak yeri olduğunu belirten belge, kendini geçindirebileceğini gösteren bir kanıt, medeni durum belgesi, ve Romanya’da sosyal sağlık güvencesi olduğuna dair belgeleri hazırlamakla yükümlüdür. Ayrıca Romanya’da uzun süreli oturma izni için en az 5 sene olmak kaydıyla Romanya’da bulunmuş olma şartı aranmaktadır. Bu süre içerisinde kişi, 6 aydan fazla ülke sınırları dışına çıkmamış olmalıdır. Yapılan başvurular anında değerlendirmeye alınıp 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Romanya oturma izni öğrenim görme, aile birleşimi ya da çalışma amacına yönelik olarak alınabilmektedir. Bu nedenle koşullar, başvuru sebebine göre değişmektedir. Genel anlamda pasaport ve başvuru formu gibi belgeler aynı olsa da hazırlanması gereken evraklar, kişilerin Romanya’ya gitme sebebine göre değişmektedir.

Romanya oturma izni nasıl alınır sorusunun yanıtını doğru şekilde karşılamak için başvuru işlemlerini hızlandırmak adına vize başvuru merkezinden destek almak avantajlı olacaktır. Alanında uzman personel, kişinin seyahat sebebi ve çalışma durumuna göre izlenmesi gereken adımlar konusunda her aşamada destekçiniz olacaktır. Romanya oturum vizesi işlemlerini, vize merkezimizden talep edeceğiniz bilgilendirme maili ile en doğru şekilde başlatabilirsiniz.

Romanya Oturum İznine Kimler Başvurabilir?

Romanya’ya uzun süreli yani D tipi Romanya vizesi alacak olan ve Romanya’ya seyahat edecek olan Türk vatandaşları Romanya oturum izni almalıdır. Romanya oturum izni için Romanya’ya seyahat edecek olan kişilerin Romanya’da uzun süreli konaklaması gerekmektedir. Romanya oturum izni almak isteyen kişiler ‘’Romanya oturum iznine kimler başvurabilir’’ sorusunu sormaktadır. Romanya oturum izni başvurusu yapabilecek olan kişiler aşağıda verilmiştir.

 • Romanya’da uzun süreli tıbbi tedavi görmek isteyen kişiler,
 • Romanya’da uzun süreli olarak eğitim alacak olan kişiler,
 • Romanya’ya Erasmus kapsamında seyahat edecek olan kişiler,
 • Romanya’da iş kurmak isteyen kişiler,
 • Romanya çalışma vizesi alacak olan kişiler,
 • Romanya’da bulunan aile üyesinin yanında kalmak isteyen kişiler Romanya vizesi alabilir.

Romanya oturum izni başvuruları Romanya’nın Türkiye’de bulunan diplomatik temsilciliğine yapılmalıdır. Başvurular için öncelikle Romanya vize başvuru formu doldurulmalıdır. Ardından ise Romanya vize başvurusu yapılacak olan temsilcilikten randevu alınmalıdır. Randevu tarihine kadar vize başvurusu için gerekli olan belgeler hazırlanmalıdır. Belgeler randevu tarihinde gerekli belgeleri teslim etmelidir. Ayrıca randevu tarihinde biyometrik veri verilmelidir.

Romanya Oturum İzni İçin Gerekli Evraklar

Romanya’da 90 günden daha fazla bir süre konaklamak isteyen kişilerin Romanya oturum izni alması gerekmektedir. Romanya oturum izni alacak olan kişilerin yerine getirmesi gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan birisi de Romanya oturum izni başvurusu için gerekli olan evrakların hazırlanmasıdır. Bu yazıda Romanya oturum izni alacak olan kişiler için Romanya oturum izni için gerekli evraklar listesi verilmiştir.

 • Romanya oturum izni başvuru formu: başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmalıdır.
 • Başvuru sahibinin pasaportu: Romanya’da kalış süresinden sonraki 3 ay geçerli olmalıdır.
 • Oturum izni ücretinin ödendiğini gösteren dekont
 • Romanya’da bulunacak süre boyunca seyahat masraflarının karşılanacağını gösteren evraklar
 • Başvuru sahibinin sağlık raporu
 • Romanya’da bulunulacak süre boyunca geçerli olan Seyahat Sağlık Sigortası
 • Biyometrik fotoğraf
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Evlilik ile oturum izni alınmış ise evliliğinizi kanıtlayan evraklar
 • Eğitim için oturum izni alınmış ise Romanya’da eğitim alacağınızı kanıtlayan evraklar, evlilik cüzdanı
 • Romanya’da uzun süreli kalmanız gerektiğini gösteren vize
 • Romanya oturum izni başvurusu yapacak olan kişilerin kimlik belgesi

Romanya Oturum İzni Ücreti

Romanya’da 90 günden daha fazla ikamet etmek isteyen kişilerin öncelikle uzun süreli Romanya vizesi alması gerekmektedir. Ardından ise Romanya oturum izni başvurusu yapması gerekmektedir. Romanya oturum izni başvurusu yapacak olan kişiler Romanya oturum izni alacak olan kişilerin Romanya oturum izni ücreti ödemesi gerekmektedir.

Romanya oturum izni ücreti belirleme yetkisi tamamen Romanya Hükümetine aittir. Romanya Hükümeti her yıl vize ücretleri ve oturum izni ücretlerini belirlemektedir. Bu nedenle ücretler her yıl farklılık göstermektedir.

Romanya oturum izni alacak olan kişileri öncelikle Romanya uzun süreli vize başvurusu yapması gerekmektedir. Uzun süreli vize başvurusu yapacak olan kişilerin öncelikle vize ücreti ödemesi gerekmektedir. Uzun süreli Romanya vize ücreti yani Romanya oturum izni ücreti 120 Euro’dur. Bu ücretin dışında bir ücret ödenmemektedir. Romanya oturum izni başvurusunun yapıldığı Romanya Göç Ofisine ücret ödenmemektedir.

Romanya temsilciliği oturum izni ücreti haricinde bir ücret talep etmemektedir. Romanya oturum izni başvuruları reddedilen kişilerin vize ücreti başvuru sahibine geri iade edilmemektedir. Yeniden başvuru yapacak olan kişilerin tekrardan oturum izni ücreti ödemesi gerekmektedir.

TOP İzmir Web Tasarım