Romanya Hakkında Bilgi

Romanya, Avrupa’nın en büyük 9. Ülkesi olarak bilinir. Orta Avrupa ülkelerindendir. Romanya’nın başkenti ise Bükreş’tir ve başkent önemli şehirlerindendir. Burası Küçük Paris olarak da anılan şehirlerdendir. Romanya en eski insan fosillerinin bulunduğu yer olduğundan arkeoloji alanında önemli bir yere sahiptir.

Romanya Tarihi ve Kültürü Nasıldır?

Romanya, birçok farklı medeniyetin hüküm sürdüğü topraklara sahiptir. Roma İmparatoru Trajan burayı işgal ettikten sonra imparatorluğun önemli şehirlerinden biri olmuştur. Daha sonra ise Hunlar, Gotlar, Peçenekler, Macarlar gibi farklı kavimler de hüküm sürmüştür. İkinci Dünya Savaşı döneminde Avusturya’nın yanında yer almıştır. Sonrasında Kızıl Ordu işgaline uğramıştır. 2004 senesinde ise NATO’ya katılmıştır. 2007’de de AB ülkesi olmuştur.

İnsanları son derece misafirperver olan Romanya’da kırsal bölge insanları çok cana yakındır. Günlük selamlaşma sözlerine son derece önem verirler. Romanya’da insanlar size kibarlıktan hayır diyebilirler. Özellikle ikram sırasında size hayır derlerse kibar olmak için hayır demişlerdir. Bu nedenle bir şey ikram ettiğinizde bunu ikinci defa yapın. Tokalaşma da son derece yaygındır. Erkekler kadınlarla tanıştıklarında onların elini öper. Bu tamamen kibar olmanın getirdiği bir harekettir.

Romanya’da Nereler Gezilmelidir?

Romanya’da gezmeniz gereken çok yer vardır. Masallardan çıkmış tarihi yerleri olan ve güzel bir doğası bulunan Romanya’da mutlaka görmeniz gereken yerler şuralardır:

 • Voronet Manastırı
 • Bran Kalesi
 • Merry Mezarlığı
 • Grigore Antipa Ulusal Doğa Tarihi Müzesi
 • Bela Gölü

Bunların yanında Romanya Parlamento Sarayı, Salina Turda, Cozia Manastırı da görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Romanya’da Nerede Kalınır?

Romanya’da konaklamada sorun yaşamayacağınız söylenebilir. Her şehirde otel, apart, butik otel, pansiyon tarzı konaklama yerleri vardır. Son derece nezih konaklama yerleri kişilerin bütçelerine de hitap edecek tarzdadır.

Romanya Vize Reddi ile ilgili bilgi almak için bizi arayın.

Romanya’da Mutfak Kültürü

Birçok farklı mutfak kültüründen etkilendikleri için yemek çeşidi son derece fazladır. Türkiye, Macaristan ve Avusturya mutfaklarından da esinlenen bir ülkedir. Mısır unu çok tüketilir. Ciorba de Persiore önemli çorbalarındandır. Aynı zamanda Parjoale de tadılması gerekenlerdendir. Mamaliga da en temel gıdaları arasında yer alıyor.

Romanya Hakkında İlginç Bilgiler

Romanya, Balkan Yarımadası’nın kuzeyinde yer almaktadır. Romanya kuzeyden Ukrayna ile, kuzeydoğuda Moldova, kuzeybatıda Macaristan ile, güneybatıda Sırbistan ile, güneyde ise Bulgaristan ile komşudur. Doğuda ise Karadeniz’e kıyısı bulunmaktadır. Nüfusu yaklaşık olarak 20 milyondur, başkenti ise Bükreş’tir. Yüzölçümü 238.391 kilometrekaredir. Ülkenin yaklaşık yüzde 90’ını Rumenler, yüzde 6,7’sini Macarlar, yüzde 2,5’ini ise Romanlar oluşturmaktadır. Romanya’nın resmi dili Rumencedir.

 • Romanya Altın zengini bir ülkedir. Dünya’nın altın müzesine sahip olan az sayıdaki ülkelerdendir.
 • Romanya’da devlet binalarının hepsi büyük yapılardır. Dünyanın en büyük parlamento binası Bükreş’tedir.
 • Romanya’da en yaygın olan batıl inanç; yemek yerken masaya tuz dökülmesi sonucu kavga çıkacağına inanılmaktadır.
 • Romanya Sevgililer Günü’nü 14 Mart’ta değil 15 Mart’ta kutlanmaktadır.
 • Efsaneler konu olmuş Kont Drakula’nın kalesi olan Bran Kalesi, Romanya’dadır.
 • Romanya nüfusu Romanlardan değil, Rumenlerden oluşmaktadır. Bu sadece bir isim benzerliğidir ve hiçbir ilgileri bulunmamaktadır.
 • Rumenlerin en çok kızdıkları soru; Budapeşte mi? Bükreş mi? sorusudur.
 • Romanya’nın nüfusunun yüzde 99’u okuma yazma bilmektedir.
 • Romanya’da birçok dil konuşulmaktadır, ancak nüfusun büyük bir bölümü İtalyancada bilmektedir.

Romanya Vize Başvuru Formu ile ilgili bilgi almak için bizi arayın.

TOP İzmir Web Tasarım