Romanya Erasmus Vize İşlem Süresi

3 ayı aşmayacak kısa süre (C tip) Erasmus vize için 5 ile 15 günü içinde; uzun süre Erasmus vize (D tip) için ise 15 iş gün süresinde açıklanmaktadır. Vize başvuru esnasında Romanya konsolosluğu ofisleri iş yoğunluğuna, sıklığına bağlı olarak işlem süresi de uzayabilmektedir. Başvuruda bulunan kişiden istenilen belgelere ek olarak, sonra başka belgeler de istenilebilmektedir. Romanya konsoloslukları tarafından ikinci bir görüşmeye veya randevuya çağrılabilirsiniz. Bu tarz işlemler vize sürenizi uzatabilmekte. Ayrıca vize başvuru yapılan tarihler Romanya ya da Türkiye resmî tatil günleri denk gelmesi durumunda vize işlem süresi uzayabilmektedir. Romanya vize başvurusu yaparken tüm bu gibi sonuçları da göz önünde bulundurmalıdır. Romanya konsolosluğuna sunmuş olduğunuz uçak veya otel rezervasyonunda bulunan bilgiler ve tarih ile evraklarınızda bulunan tarih ve bilgi uyuşmuyorsa bu yanıltıcı bilgilerin vize başvurusunun iptaline sebep olmaktadır.

Romanya Erasmus Vize 2022

Romanya, Erasmus için birçok Türk öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Erasmus kapsamından Romanya’ya gidecek olan öğrencilerin Romanya Erasmus vizesi alması gerekmektedir. Romanya Erasmus vizesi, Erasmus eğitimi almak isteyen kişilerin Romanya Konsolosluğu’na şahsen başvuruda bulunması gerekmektedir.

Erasmus ile Romanya’ya gidecek olan öğrencilerin Erasmus staj vizesi alması gerekmektedir. Başvurular Romanya’nın Türkiye temsilciliklerine ve yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine yapılmalıdır. Romanya vize başvurusunda bulunacak olan kişiler, internet üzerinden randevu almalıdır. Randevu tarihine kadar gerekli olan belgeler hazırlanmalıdır. Belgelerin güncel ve eksiksiz olmalıdır. Ayrıca yıpranmış belgelerin olması durumunda başvurular reddedilmektedir. Romanya Erasmus vizesi için Romanya’da bulunan üniversiteden kabul belgesi alınmalıdır. Kabul belgesi olmayan başvurular reddedilmektedir.

Romanya Erasmus vizesi için istenen belgeler aşağıda verilmiştir;

 • Kabul mektubu
 • Eğitim harcı ücreti
 • Finansal yeterlilik belgesi
 • Adli sicil kaydı
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • 18 yaş altı ise ebeveynler tarafından imzalanmış muvafakatname
 • Romanya uçuş belgeleri
 • Romanya konaklama belgeleri
 • Pasaport
 • Biyometrik fotoğraf
 • Kimlik fotokopisi
 • Sağlık belgesi

Romanya Erasmus vizesi harç ücreti 2022 yılı için 90 Euro’dur.

Romanya Erasmus Vizesi nedir?

Romanya Erasmus vize için gerekli olan kabul mektubu Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığından almanız gerekiyor. Bu belgeler diğer tüm belgeyi temin ettikten sonra Romanya Öğrenci Vizesi başvurunuzu yaparak işlemi başlatabilirsiniz.
Öğrenci vizenin işleme alınabilmesi için 2 gün ve 2 ay arasında bir bekleme süreleri olabilir. Uzun süreli kalma vizesi alan öğrenci kalma süresini uzatmak için tekrar başvuru da bulunabilir ve vizenin uzatılması sağlayabilir. Romanya’da eğitim hedefi ile Erasmus öğrenci vizesi müracaatı alakalı konsolosluk biriminin tespit ettiği koşula göre alınmaktadır. Türkiye genelinde Romanya vizesi müracaatı konsolosluk biriminin yetkilendirdiği kurum üzerinden yapılmakta. Bu kurum üzerinden randevu alınarak vizesi müracaat sahibinin haline göre konsolosluk biriminin tespit ettiği evrak ve öğrenciye sponsor olacak bireylerin mesleki durumuna göre hazırlanması gereken evrakla beraber müracaat yapılması gerekmekte.

Romanya Erasmus Vizesi Nasıl Alınır?

Romanya Erasmus vizesi için gerekli olan kabul mektubunu Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan almanız gerekiyor. Bu belge diğer tüm belgeleri temin ettikten sonra Romanya Öğrenci Vizesine başvurunuzu yaparak işlemleri başlatabilirsiniz.

Öğrenci vizelerinin işleme alınabilmesi için 2 gün ile 2 ay arasında bir bekleme süresi olabilir. Böyle durumlarda vizenin geç kalmaması için öğrencilerin daha erken bir tarihte vize işlemlerine başlamaları gereklidir. Uzun süre kalma vizesi alan öğrenciler kalma süresini uzatmak için tekrar başvuruda bulunabilir ve vizenin uzatılmasını sağlayabilirler.

Romanya Erasmus Vizesi nereden alınır?

Romanya erasmus vizesini amacıyla kişi lüzumlu evrakı ve düzenlemesi yaptıktan sonra Romanya Konsolosluğuna müracaatta bulunabilir. Romanya Erasmus vizesi başvurusu yapabilmek için kişinin hazırlaması gereken birtakım evrak bulunmaktadır. Pasaport, başvuru form, okul tarafından kabul mektup, iki tane biyometrik fotoğrafı, nüfus cüzdanı fotokopisi, tam vukuat nüfus kayıt örneği evrakıdır. Bunların yanında öğrenci belgeleri konaklama ve ulaşım bilginiz. Erasmus için sağlık sigortaları ve banka hesap dökümünüzün bu süreçte hazırlanmaları gerekmektedir. Romanya Erasmus vize alacak olan öğrenci tüm evraklarını bağlı olduğu Romanya Konsolosluğuna iletmek durumundadır. Vizeniz 5 ve 15 gün arası verilmektedir.
Ayrıca yıpranmış belgenin olması durumunda başvuru reddedilmekte. Romanya Erasmus vize için Romanya’da bulunan üniversitelerden kabul belgesini alınmalıdır. Kabul belgeleri olmayan başvuru reddedilmektedir.

Romanya Erasmus Vizesi kaç günde çıkar?

3 ayı geçmeyecek kısa süre (C tip) Erasmus vizesi için 5 ve 15 günü içinde; uzun süreli Erasmus vize (D tip) için ise 15 iş günü süresinde açıklanmaktadır. Vize başvuruları esnasında Romanya konsolosluğu ofisi iş yoğunluğa, sıklığına bağlı olarak işlem süreleri de uzayabilmekte. Başvuruda bulunan kişilerden istenilen belgelere ek olarak, sonra başka belge de istenilebilmekte. Romanya konsolosluğu tarafından ikinci bir görüşmeye ya da randevuya çağrılabilirsinz. Bu tarz işlem vize sürenizi uzatabilmektedir. Ayrıca vize başvuru yapılan tarih Romanya ya da Türkiye resmî tatil günü denk gelmesi durumuna vize işlem süresi uzayabilmekte. Romanya vize başvuruları yaparken tüm bu gibi sonuç da göz önünde bulundurmalı. Romanya konsolosluğa sunmuş olduğunuz uçak ya da otel rezervasyonunda bulunan bilgi ve tarih ile evrakınızda bulunan tarihler ve bilgi uyuşmuyorsa bu yanıltıcı bilginin vize başvurusu iptaline sebep olmaktadır.

Romanya Erasmus Vize Başvurusu 

Romanya Erasmus vize başvurusu yapabilmek için kişilerin hazırlaması gereken birtakım evraklar bulunmaktadır. Pasaport, başvuru formu, okul tarafından kabul mektubu, iki tane biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği evraklarıdır. Bunların yanında öğrenci belgesi konaklama ve ulaşım bilgileriniz. Erasmus için sağlık sigortası ve banka hesap dökümlerinizin bu süreçte hazırlanması gerekmektedir. Romanya Erasmus vizesi alacak olan öğrenciler tüm evraklarını bağlı oldukları Romanya Konsolosluğu’na iletmek durumundadırlar. Vizeniz 5 ile 15 gün arasında verilmektedir.

Romanya Erasmus Vize Başvurusu İstanbul

Romanya konsolosluk işlemi ya da vize işlemi olan kişi bu işlemini Romanya İstanbul Başkonsolosluğuna yapabilir. Romanya İstanbul Başkonsolosluğuna Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, Birleşik Romanya Devleti vatandaşları ve Türkiye’de yasal olarak ikameti eden diğer ülke vatandaşı işlemlerini yapabilmektedir. Romanya İstanbul Başkonsolosluk başvuru işlemleri yapacak olan kişinin randevu almaları gerekmektedir.
Romanya İstanbul Başkonsolosluğa başvuru işlemi randevu sistemi ile yapılmakta. Romanya İstanbul Başkonsolosluğa ile iletişime geçerek randevu alınabilr. Randevu alan kişi gerekli olan evrak ile Romanya İstanbul Başkonsolosluku başvuru işlemlerini yapabilir.
Romanya İstanbul Başkonsolosluğu başvuru işlemleri yapacak olan kişi; Romanya vatandaşlık işlemleri, evlilik işlemi, boşanma işlemleri, doğum işlemi, ölüm işlemleri, nüfus kayıt ve diğer nüfus işlemi yapılmaktadır. Ayrıca kimlik yenileme, ehliyet yenilemek pasaport yenileme işlemi de yapılmaktadır. Romanya vergi mükellefiyet olan kişiler vergi işlemini Romanya İstanbul Başkonsolosluğunda yapabilmektedir.
Romanya İstanbul Başkonsolosluğu, başvuru işlemleri ile Romanya vize başvurusunu da yapılmaktadır. 

Romanya Erasmus Vizesi Başvuru Formu

Erasmus amaçlı Romanya vize başvuru formu Romanya Büyükelçiliğinin, konsolosluk ofisi resmi sitesinden alındığından emin olmalısınız.
Forma yazmanız gereken pasaport bilgilerinizi eksiksiz ve doğru şekilde yazmalısınız.
Başvuru form fotoğrafın son 3 ay içinde güncel bir fotoğraf olmalıdır.
Seyahat edeceğiniz ülke bilgileri doğru belirtilmeli.
Davetiye aldınız kurumdan ya da şahısdan bilgilerini doğru almanız gerekmektedir.
Başvuru formu son sayfası yer alan ikamet yasasının kısmı alt bölümü yer veya tarih bilgileri doğru şekilde yazıldığından emin olunması gerekir.

Romanya Erasmus vize işlemleri için başvuru merkezleri bölge şeklinde bir ayrıma tabi tutulmuştur. Öğrenciler yapacakları başvuruları eğitim bölgelerine uygun olarak gerçekleştirmek durumundalar. Eğer uzun süreli eğitim alınması planlanıyor ise öğrencilerin Romanya Erasmus vizesi alması zorunluluğu bulunuyor. Hem özel hem de devlet üniversitelerinde eğitim almak için de yine bu vize türünden yararlanılması gerekiyor.

Romanya Erasmus vize işlemleri sırasında öğrencilere sunulan öncelikli şart hibe yazınızın olması ve okul tarafından kabul edildiğinizi gösteren belgenin bulunmasıdır. Bu belgeler elinizde olmadığında Erasmus vizesi alabilme imkânı bulunmuyor. Romanya Konsoloslukları aracılığı ile Erasmus vize başvuruları yapılabiliyor.

Romanya Erasmus Vize İşlemlerinde İstenilen Evraklar

Erasmus için Romanya vize işlemleri sırasında kişilerin hazırlaması gereken evraklar vardır. Bu evraklar içerisinde en önemlisi Türkiye Erasmus makamlarından alınacak olan kabul mektubudur. Bu mektup dışında pasaport da önemli evraklardan biridir. Eski, yıpranmış, okunmayan pasaportların yenilenmesi gerekiyor. Yenilenen pasaportlar ile birlikte geçmişte kullandığınız pasaportları da dosyanıza eklemeniz gerekiyor. İstenilen diğer evraklar arasında şunlar vardır:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Öğrenci belgesi
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Otel ve uçak rezervasyonları
 • Sponsor evrakları
 • Biyometrik fotoğraf
 • Banka hesap bilgileri

Bunların dışında eğer kişiler 18 yaş altındaysa aileden onaylanmış izin kağıdı, başvuru formu ve dilekçe gibi evraklar isteniyor. Bu evrakların güncel olması ve eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekiyor.

Romanya Erasmus Vizesi Nasıl Uzatılır?

Romanya Erasmus vizesinin uzatılmasının gerektiği durumlardan öğrencilerin şu evrakları hazırlaması gereklidir:

 • Romanya eğitim bakanlığından alınan kabul mektubu
 • Bir yıllık öğrenim ücretinin ödenebileceğinin belgesi
 • Öğrencinin bursu varsa bu bursun belgesi
 • Vizede belirtilmiş olan süre boyunca öğrenciyi idare edebilecek finans desteği belgesi
 • Sabıka kaydı
 • Seyahat sağlık sigortası
 • 18 yaş altı için aile izni

Bu belgeler yurtdışında ki diplomatik kanallar aracılığı ile işleme alınması sağlanabilir. Evrakların tamamının eksiksiz olması vizenin sorunsuz uzatılmasında son derece önemlidir.

Romanya Erasmus Vizesi Ne Kadar Süre İçin Alınabilir?

Romanya Erasmus vizesi 3 ay ile 6 aylık süreler kadar alınabiliyor. Öğrenciler eğitimlerine devam etmek isterlerse bu sürenin uzatılması sağlanabilir. Vizenin alınmasında ve uzatma işlemlerinde Romanya Konsolosluğuna başvurmak gerekir. Vize için seyahate başvuru için en fazla 3 ay en az da bir ay kala vize başvurularının yapılması gerekiyor. Vize randevusunu da önceden almak son derece önemlidir. Zira kurumlarda belli dönemlerde yoğunluk olabiliyor. Romanya Vize randevusu sırasında Erasmus programına dair öğrencilere sorular yöneltilebilir.

Erasmus Avrupa Birliği tarafından devam ettirilen bir öğrenci değişim programıdır. Bu programa dahil olan birçok ülke bulunmaktadır. Öğrenciler Erasmus sayesinde yurt dışında eğitim alma hakkına sahip olduğu gibi farklı kategorilerde de eğitim programları içermektedir. Romanya da bu ülkeler arasında bulunmaktadır. Eğitim hakkı kazanan öğrencilerin Romanya Erasmus vizesi alması bu süreçte önemli bir zorunluluktur. Vize işlemleri ise konsolosluğun belirlemiş olduğu evraklar kapsamında gerçekleşmektedir.

Öğrenciler Erasmus başvurularını yaparken bölge ayrımlarına dikkat etmek gerekmektedir. Yaşadığınız şehri hangi Romanya Konsolosluğu hizmet bölgesi içerisinde yer alıyor ise o kuruma giderek işlemlerinizi yaptırmanız gerekmektedir.

TOP İzmir Web Tasarım