Romanya Çalışma İzni Vizesi

Romanya'ya çalışmak için gitmek isteyen her Türk vatandaşı çalışma üzerinden oturum başvurusunu Türkiye’de bağlı olduğu Romanya Başkonsolosluklarına veya Büyükelçiliğine yapması gerekmektedir. Romanya çalışma vize oturum izni, vize türü kategorisinde yer almakta olup D tip vize başvuru kapsamına girer. Çalışma vize izni almanız için pasaportunuzu en az 10 yıl içinde alınmış olmanız gerekmektedir. Yeni almış olduğunuz pasaportunuz ile geçerlilik süresi 2 yıl olması gerekmektedir. Bununla beraber pasaportunuzun arka sayfasında karşılıklı minimum 1 sayfa boş olması gerekmekte.

Oturum vize almak isteyen kişiler ise bordo renk pasaport ve yeşil renk pasaportu bulunanlar 90 günden daha fazla uzun kalacakları için ekstra çalışma vizesi başvurusu yapmaları gerekmekte.

Çalışma vize izin başvurusu için Romanya eyaletinde çalışmak istediğiniz iş yerinin Romanya Göçmen Bürosu’nun düzenlediği çalışma izni belgesi aslının size iletmesi gerekmektedir. Romanya çalışma izni belgenizde Romanya eyaletinde ne iş yapacağınız detaylı ve açık şekilde, anlaşılır olarak yazması gerekmektedir. Romanya çalışma izin belgenizden çalışma şartınız, hangi meslek grubunda çalıştığınız, mesai saatleriniz, aylık aldığınız maaş detaylarınız yazması gereken bazı unsurlardan birkaçıdır.

Romanya’ya yapılan seyahatlerin amacına göre uygun vizenin alınması gerekmektedir. Alınan vize türünün doğru seçilmesi böylece belgelerin vize türüne göre eksiksiz şekilde hazırlanması gerekir. İstenilen belgeler farklılık göstermektedir. Bu belgelerde eksiklik ve ya bilgilerde yanlışlık olursa vize başvurusu reddedilmektedir.

Romanya’da çalışmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Romanya Çalışma vizesi almak zorundadır. Romanya çalışma vizesi için Romanya D tipi uzun süreli oturma vizesi almanız gerekmektedir. Bu vize için şahsen başvurmanız gerekmektedir. 90 günden az ticari faaliyetler için Romanya ticaret vizesi alabilirsiniz. 90 günden fazla ticari faaliyetler için Romanya çalışma vizesi almalısınız. Avrupa Birliği ülkeleri üyeleri devletlerinden birisinin vatandaşıysanız çalışma vizesi almanıza gerek yoktur.

Romanya’da iş şekline göre 9 adet D tipi vize vardır.

İktisadi faaliyetler- D/AR: İktisadi çalışmaların yapılması için verilen uzun süreli vize türüdür. Ekonomik faaliyetlerini gerçekleştirecek yabancılara gerekli evrakların sunulması koşulu ile verilmektedir.

Mesleki Faaliyet- D/AF: Kişisel bir mesleki faaliyet gerçekleştirecek olanların alması gereken vize türüdür. Söz konusu mesleği gerçekleştireceğini kanıtlayan ve kanunları yerine getiren yabancılara verilmektedir.

Ticari Faaliyet- D/AC: Romanya’da bulunan ticari kuruluşlara ortak veya yönetici olan yabancılara verile vize türüdür. Bunun için Yabancı Yatırımlar Romen Acentesi onayı gerekir.

Çalışma Kontratı- D/AM: Bir işte çalışmak için Romanya’ya gidecek olanlara verilen vize türüdür. Romanya’da bir takımda oynayacak sporcular ve teknik ekip için verilen vize türüdür. İş sözleşmesi gerekmektedir.

Eğitim- D/SD: Üniversite eğitimi almak, ve öğrenci değişim programları ile yabancılara verilen vize türüdür.

Aile Tamamlamaları- D/VF: Aile tamamlaması için verilen vize türüdür.

Dini Faaliyetler İçin- D/RU: İnsani ve dini faaliyetler için yabancılara verilen vize türüdür.

Bilimsel Araştırmalar- D/CS: Romanya’da bilimsel araştırma yapmak isteyen yabancılara verilen vize türüdür.

Diğer Amaçlar- D/AS: gönüllülük, tıbbi tedavi, Romanya yasalarına aykırı olmayan diğer faaliyetlerde bulunanlara verilen vize türüdür.

Romanya Çalışma İzni 2022

Romanya’da çalışmak isteyen kişilerin Romanya oturum izni alması gerekmektedir. Avrupa Birliği ya da Avrupa Ekonomik Alanı vatandaşlarının Romanya çalışma izni almasına gerek bulunmamaktadır.

Romanya çalışma izni alacak olan kişilerin, Romanya’da bir iş bulması gerekmektedir. Romanya çalışma izni alabilmek için Romanya’da bulunan o pozisyonda çalışacak Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı ya da Romanya vatandaşı olamaması gerekmektedir. Ayrıca iş pozisyonu için yeterli eğitim, tecrübe ve yetkiye sahip olması gerekmektedir. Bunun yanında yapılacak engel olan bir sağlık engeli bulunmamalıdır. Ayrıca Romanya düzenini tehlikeye atacak olan bir suç kaydının olmaması gerekmektedir.

Romanya çalışma izni aşağıdaki durumlarda verilebilmektedir.

 • Romanya’da stajyer çalışma izni
 • Romanya’da daimi işçiler
 • Romanya’da mevsimlik işçileri
 • Romanya’da ev yardımcılığı izni
 • BİT çalışma izni
 • Yüksek nitelikli işçiler için çalışma izni
 • Sınır ötesi işçiler
 • Romanya’da görevlendirilen işçiler için

Romanya çalışma izni başvuruları Romanya Göçmenlik Ofisi tarafından incelenmekte ve sonuçlandırılmaktadır. Başvuruların sonuçlanması için bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Ancak ortalama olarak 30 gün içerisinde sonuçlanır. AB Mavi Kart sahibi iseniz bu süre daha da kısalmaktadır.

Romanya Çalışma İzni Nedir?

Romanya’da çalışmak isteyen kişiler, Romanya çalışma izni almalıdır. Romanya çalışma izni alacak olan kişiler, Romanya çalışma izninin ne olduğunu merak etmektedir. Bu yazıda Romanya çalışma izni alacak olan kişiler için “Romanya çalışma izni nedir?” sorusunun cevabı verilmiştir.

Romanya çalışma izni, Romanya’da çalışmak isteyen kişilerin alması gereken Romanya izin türüdür. Romanya’da çalışmak isteyen Türk vatandaşlarının Romanya çalışma izni alması gerekmektedir. Romanya çalışma izni sahibine Romanya oturum izni hakkı vermektedir.

Romanya çalışma izni için Romanya’da bulunan işveren tarafından kabul edilmeniz gerekmektedir. Romanya çalışma izni alacak olan kişiler, Romanya çalışma izni başvurusunu Türkiye’de bulunan Romanya temsilciliklerinden alınabilmektedir.

Romanya çalışma izni nedir? sorusuna verilecek olan en iyi cevap Romanya’da çalışmanız için herhangi bir engel olmadığını gösteren izin türüdür cevabı verilebilir. Romanya çalışma izni olmayan kişiler herhangi bir iş için Romanya’da çalışamaz.

Romanya Çalışma İzni nasıl alınır?

Romanya’da çalışmak isteyen kişiler, Romanya çalışma izni almalıdır. Romanya çalışma izni alacak olan kişiler, Romanya çalışma izninin nasıl alınacağını mera etmektedir. Bu yazıda Romanya çalışma izni alacak olan kişiler için “Romanya çalışma izni nasıl alınır?” sorusunun cevabı verilmiştir.

 • Romanya çalışma izni alacak olan kişiler, Romanya’da bir iş bulmuş olması gerekmektedir.
 • Romanya’da bir iş bulmuş olan kişiler, Romanya çalışma izni için Romanya’da bulunan işverenden davetiye almış olması ve iş sözleşmesi yapmış olmalıdır.
 • Romanya çalışma izni başvurusu yapacak olan kişiler, Romanya’nın Türkiye’de bulunan temsilciliklerinden randevu almalıdır.
 • Randevu tarihine kadar gerekli olan çalışma izni evrakları hazırlanmalıdır.
 • Hazırlanan çalışma vizesi evrakları randevu tarihinde Romanya çalışma izni başvurusu yapılacak olan temsilciliğe teslim edilmelidir.
 • Romanya çalışma izni başvurularını inceleme ve değerlendirme yetkisi Romanya Göç Ofisi’ne aittir. Başvurular 1 ay ve 3 ay içerisinde sonuçlanmaktadır.

Romanya Çalışma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

Romanya’da bir iş bulmuş olan ya da kendi işini kuracak olan kişiler Romanya çalışma izni almalıdır. Romanya çalışma izni alacak olan kişiler, Romanya çalışma izninin ne kadar sürede çıkacağını merak etmektedir. Bu yazıda Romanya çalışma izni alacak olan kişiler için “Romanya çalışma izni ne kadar sürede çıkar?” sorusunun cevabı verilmiştir.

Romanya çalışma izni başvuruları her başvuru için farklı farklı değerlendirilmektedir. Romanya çalışma izni alacak olan kişilerin başvurularının sonuçlanma süresi bu nedenle farklılık göstermektedir. Romanya çalışma izni başvurularını inceleyen yetkililerinde Romanya çalışma iznini sonuçlandırmak için bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır.

Romanya çalışma izni alacak olan kişilerin başvuruları ortalama olarak 1 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak bu süre bazı durumlarda 3 aya çıkabilmektedir. Romanya çalışma izni başvurusunun sonuçlanmasına eksik evrak beyanı, ek evrak talebi ve Konsolosluğa yüz yüze görüşmeye çağrılması gibi durumlarda uzayabilir.

Romanya Çalışma İzni Kaç Aylık/Yıllık Verilir?

Romanya’da bir iş bulmuş ve çalışmak isteyen kişiler, Romanya çalışma izni almalıdır. Romanya çalışma izni alacak olan kişiler, çalışma izninin ne kadar süre için verileceğini merak etmektedir. Bu yazıda Romanya çalışma izni alacak olan kişiler için “Romanya çalışma izni kaç aylık/yıllık verilir?” sorusuna cevap verilmiştir.

Romanya çalışma izni alacak olan kişilerin çalışma izni süresi Romanya’da yapılacak olan işe göre farklılık göstermektedir. Mevsimlik Romanya çalışma izni yapılacak iş süresi boyunca verilmektedir.

Romanya çalışma izni alacak olan kişiler, Romanya’da yapılacak olan işe göre 1 yıl, 3 yıl ve 5 yıl olarak verilebilmektedir. Romanya aile birleşimi nedeni ile ikamet izni almış olan kişiler sınırsız olarak oturum izni süresi boyunca çalışabilmektedir.

Romanya çalışma izni süresi dolmak üzere olan kişiler, Romanya çalışma iznini uzatabilmektedir. Kalıcı olarak oturum iznine sahip kişiler, süresiz olarak Romanya’da çalışabilmektedir.  

Romanya Çalışma Vizesi Şartları ve Gereken Belgeler

Romanya vize başvurusu yapacak olanlar öncelikle Romanya’da faaliyet gösterecekleri iş kolunu kanıtlamalıdır. Bazı vize türlerinde iş sözleşmesi ve işveren başvurusu gerekir. Romanya kamu düzenini ve güvenliğini tehlikeye sokmayacağınızı konsolosluğa ya da büyükelçiliğe bildirmelisiniz. İstenen belgeler vize türüne göre değişmektedir. Ayrıca Konsolosluk sizden ek belge talep edebilir. Romanya çalışma vizesi için gerekli belgeler;

 • İş sözleşmesi
 • Banka hesap dökümü
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Pasaport
 • Kimlik
 • Maddi durumunuzu kanıtlayan belge
 • Seyahat ve konaklama belgeleri
 • Diploma ve CV
 • İş durumunuzu kanıtlayan belgeler ve hangi iş kolunda çalışacağınızı kanıtlayan belgeler
 • Romanya Vize başvuru formu ve vize başvuru dilekçesi
TOP İzmir Web Tasarım