Romanya Aile Ziyareti Vizesi Kimler Alabilir?

Romanya aile ziyareti vizesi, Romanya’da yaşayan akraba ve tanıdık kişilerin ziyaret edilmesi için alınması gerekli bir Romanya vize türüdür. Romanya akraba ziyaret vizesi, alabilmek için Romanya yaşayan ve ziyaret edilecek olan şahısta davet mektubu alınması gereklidir. Bu davet mektubunun alınamaması durumunda Romanya ziyaretçi vizesi alma ihtimaliniz bulunmayacaktır. Romanya akraba ziyaret vize işlemlerinde bulunulacak olunması halinde se Romanya’da bulunan akrabalar davet mektubu ve akrabalık ilişkisi noter tasdik, Romanya’da çalışan veya öğrenim görmekte olan iş arkadaşlarının ziyaret edilebilme için ev sahibi tarafından imzalanmış davet mektubu ile ev sahibi Romanya’da şirket veya kurumundan istihdam ya da öğrenim belgesi alınması zorunludur.

Romanya’ya böyle bir nedenle gidiyorsanız bu bilgiler göz önünde bulundurulur, alacak olduğunuz davet ile aile ziyaretçileri için Romanya vizesi işlemlerine başlayabilirsiniz.

Romanya'ya seyahat etmek isteyen kişiler Umuma mahsus bordo pasaport sahiplerinin vize alması gerekirken hizmet , hususi ve diplomatik pasaport Romanya vizesine tabii tutulmuşlardır. Bu sebeple ilgili başvuru yapanlar, Romanya'ya yapacakları yolculuk öncesi vize prosedürünü tamamlamakla yükümlülükleri vardır.

Romanya Aile Ziyareti Vizesi 2022

Romanya’da bulunan aile üyesini ya da akrabasını ziyaret edecek olan Umuma Mahsus Pasaport hamille Romanya aile birleşimi vizesi almalıdır. Ülkede en fazla 90 gün kalma hakkı verir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport sahibi olan Türki vatandaşları bu vizeden muaftır. Bu vize türü için Romanya’da bulunan ve ziyaret edeceğiniz kişiden davet almanız gerekmektedir. Bu vize türü aşağıdaki durumlarda alınabilmektedir.

 • 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir.
 • Romanya’da bulunan aile üyesi ya da arkadaş tarafından Romanya’ya davet edilmeniz gerekmektedir.
 • Romanya’da bulunan akrabası ya da arkadaşı vefat eden kişiler, cenazeye katılmak için alabilir.
 • Romanya’da bulunan akrabası, aile üyesi ya da arkadaşı hüküm giymiş ise alınabilir.
 • Romanya’da bulunan aile üyesi, akraba ya da arkadaşın düğününe katılmak için alınabilir.  

Başvuru için Romanya’nın Türkiye’de bulunan temsilciliklerinden randevu alınması gerekmektedir. Belgeler randevu tarihine kadar hazırlanmalıdır. Randevu tarihinde başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Vize başvurusu için davetiyenin yanında gidiş-dönüş seyahat biletinin rezervasyonunu konsolosluğa sunmanız gerekmektedir. Belgelerin eksiksiz ve güncel olması gerekmektedir. Bunun yanında belgelerin yıpranmamış olması şarttır.

Romanya Aile Ziyareti Vizesi Nedir?

Romanya’da bulunan aile üyesi ziyaret edecek ve 3 aydan daha az bir süreli Romanya’da konaklayacak kişinin Romanya aile ziyareti vize başvurusu yapması gerekmektedir. Romanya aile ziyareti vize başvuru işlemi Romanya’nın Türkiye’de bulunan temsilciliğine yapılmalıdır. Romanya aile ziyareti vize başvurusu aşağıdaki temsilciliğe yapılmaktadır. Romanya aile ziyareti vize başvurusu da bulunacak olan kişi başvurularını yapabilme için Romanya Konsolosluğu resmi web site üzerinden randevu almalıdır. Randevular için öncelikle online vize başvuru form doldurulmalı ve gerekli olan evrak sisteme yüklenmelidir. Sisteme yüklenen belge sonrası onay verildikten sonra başvuru işlemleri için gerekli belge hazırlanmalı ve randevu tarihlerinde teslim edilmelidir. Romanya’ya seyahatler edecek olan Diplomat Pasaport, Hususi Pasaporta ve Hizmet Pasaportu sahibi 90 güne kadar Romanya aile ziyareti vizesinde muaftır. Romanya aile ziyareti vizeleri alacak olan kişinin başvuruları ortalama olarak 10  iş günü içinde sonuçlanmaktadır. 

Romanya Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Romanya aile ziyareti vize alacak olan kişi vize başvurusu yapabilme için Romanya’da bulunan aile üyesi Romanya vatandaşı ya da Romanya oturum izni olması gerekmektedir. Başvuru yapcak olan kişilerin Romanya’da bulunan aile üyeleri tarafından kabul edilmesi gerekmekte. Romanya aile ziyareti vize başvurusu Romanya’nın Türkiye’de ki diplomatik temsilciliğine yapılmalıdır. Başvuru için öncelikle online vize başvuru form doldurulması ve başvuru için randevu alınmalı. Randevu tarihlerinde gerekli olan evrak eksiksiz olarak hazırlanmalı ve randevu tarihlerinde yetkiliye teslim edilmelidir.
Romanya aile ziyareti vizesini alacak olan kişinin Romanya’da da geçerli olacak Seyahat Sağlık Sigortasını yaptırması gerekmekte. Başvuru sahiblerinin ayrıca Romanya’da yaşayan yakınında davetiye alması gerekmekte. Davetiyesiz başvuru kabul edilmemektedir.

Romanya Aile Ziyareti Vizesi nereden alınır?

 

Romanya aile ziyareti vize için istenilen evrak ile birlikte Romanya Konsolosluğuna başvuru yapmak gerekir.  Romanya aile ziyareti vize başvuru işlemi Romanya’nın Türkiye’de bulunan temsilciliğine yapılmalıdır. Başvuru için öncelikle online vize başvuru form doldurulması ve başvuru için randevu alınmalı. Randevu tarihlerinde gerekli olan evrak eksiksiz olarak hazırlanmalı ve randevu tarihlerinde yetkiliye teslim edilmelidir. Romanya aile ziyareti vize başvurusu  temsilciliğe yapılmaktadır. Romanya aile ziyareti vize başvurusu da bulunacak olan kişi başvurularını yapabilme için Romanya Konsolosluğu resmi web site üzerinden randevu almalıdır. Randevular için öncelikle online vize başvuru form doldurulmalı ve gerekli olan evrak sisteme yüklenmelidir.  Romanya vizesi başvuru yapan kişilerin başka bir amaçla Romanya’ya gideceğinde şüphelenilmesi gibi durumda Romanya aile vize sonuçlanma süre uzayabilmektedir. Romanya aile ziyareti vizeleri alacak olan kişinin başvuruları ortalama olarak 10  iş günü içinde sonuçlanmaktadır. 

Romanya Aile Ziyareti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Romanya’ya bulunan aileyi ziyaret etmeyi isteyen kişinin Romanya aile ziyareti vize alması gerekmektedir. Bu vize alacak olan kişiler bize başvurusu ne zaman sonuçlanacağını merak etmekte. Bu yazı da Romanya vizesi kaç gün de çıkar sorusu yanıtlanmıştır. Romanya aile ziyareti vize alacak olan kişi başvurusunu Romanya vize başvuru merkezine yapılmalıdır. Başvuruda buluncak olan kişinin belgeleri incelenmesi için Romanya Konsolosluğuna gönderilmektedir. Konsolosluk vize başvurusunu incelemeye almakta ve sonuçlandıkdan sonra pasaport Romanya vize başvuru merkezlerine geri göndermekte. Bu süre vize başvurusu sonuçlanma sürecini uzatmaktadır.
Romanya vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin vize başvurusu ortalama 10-15 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Ancak Romanya Konsolosluğu vize başvurularını sonuçlandırma için herhangi bir süre kısıtlaması tabi değildir. Romanya vizesi başvuru yapan kişilerin başka bir amaçla Romanya’ya gideceğinde şüphelenilmesi gibi durumda Romanya aile vize sonuçlanma süre uzayabilmektedir.

Romanya Aile Ziyareti Vizesi İstenilen Evraklar Nelerdir?

 • Pasaport
 • Romanya Vize Başvuru Formu
 • Fotoğraf
 • Romanya Aile, Arkadaş Ziyareti Vize Davetiye
 • Tam Nüfus Kayıt Örneği
 • Finansal Durum Belgeleyen Belgeler
 • Varsa toplam gelirle ilgili Vergi Beyannamesi.
 • İş, Mesleki Durumu Belgeleyen Belgeler
 • Şirketin Ticaret Odası Tescil Kaydı
 • Seyahat Planını Onaylayan Seyahat Belgeleri
 • Seyahat Sağlık Sigortası

Romanya aile ziyareti vizesi Schengen vize başvurusu yapmanız gerekir. Öncelikle aile ziyareti vizesi için Romanya’da ziyaret edeceğiniz yakınınızdan gelen bir davetiye olması gerekir. Romanya’ya sizi davet eden kişinin Türkiye’den gelen ziyaretçisinin konaklama, geçinme ve dönüş masraflarını karşılama garantisi vermesi ve noter tasdikli olarak belgelemesi istenir. Pasaportunuzun ziyaret sonrası en az 6 ay geçerli olması da ilk aranan şartlardan biridir. Pasaportunuz 10 yıldan daha eski tarihli ve yıpranmış olmamalıdır. Romanya aile ziyareti vizesi için istenilen evraklar ile birlikte Romanya Konsolosluğu’na başvuru yapmanız gerekir.

Romanya Aile Ziyareti Vizesi İçin İstenen Belgeler

Romanya aile ziyareti vizesi için Romanya Konsolosluğu tarafından talep edilen belgeleri tamamlamanız Schengen vizesi alabilmeniz için zorunludur. İstenilen belgeleri eksiksiz olarak tamamlamadığınız sürece vize verilmeyecektir. Romanya aile ziyareti vizesi için istenen belgeler şunlardır:

 • Romanya’da ziyaret edeceğiniz aile ya da arkadaştan gelen davetiyenin orijinal hâli,
 • Davet eden kişinin kimlik fotokopisi,
 • Romanya’ya davet eden kişinin kaldığı evin tapu senedi ya da kira sözleşmesi fotokopisi,
 • Romanya’ya aile ziyareti için gidecek olan kişinin en az 2 boş sayfası bulunan pasaportu ve pasaportun kimlik bilgileri içeren ilk sayfasının fotokopisi,
 • 3/4 boyutunda yakın zamanda çekilmiş 2 adet fotoğraf,
 • Romanya’da ziyaret edeceği aile ile yakınlığını da gösteren vukuatlı nüfus örneği,
 • Romanya aile ziyareti seyahat masraflarını karşılayacak gelirin olduğunu gösteren belge (en az 500 Euro bulunan banka hesap bilgileri),
 • İş ve mesleki durumu gösteren belge ve SGK hizmet dökümü,
 • En az 30 bin Euro teminatlı sağlık sigortası,
 • Seyahat planı tarihi için seyahat evrakları (uçak bileti rezervasyonu gibi)
 • Romanya Vize başvuru formu istenir.
TOP İzmir Web Tasarım