Romanya Aile Bileşimi Vizesi Hakkında

Romanya ülkesinden aile birleşimi vizesi alabilmek için ya Romanya bireyi ile gerçek bir evlilik gerçekleştirmiş olmalısınız ya da en fazla 3. Derece akrabanızla birlikte aynı çatı altında, aynı evde kalmak istiyor olmalısınız.

Aile birleşimi vizesi gerçekten alınması en zor ve uzun işlemler gerektiren bir çeşittir. 180 gün içerisinde 3 ayı aşmayacak kısa süreli vizeleri almak uzun süreli vizelere göre daha basittir.

Romanya d tipi aile birleşimi vizesi için sadece Romanya konsolosluklarına istek yapılması gereklidir.

Türkiye Cumhuriyetinde bulunmakta olan aile birleşim vizeleri ile ilgilenmekte olan Romanya Konsoloslukları, Romanya Ankara Büyükelçiliği ve Romanya İstanbul başkonsolosluğudur.

Bu iki Romanya konsolosluklarından birine istekte bulunarak vize işlemlerinizi kolaylıkla yapabileceksiniz.

Aile birleşimi için Romanya vizesi uzun süreli, yani D tipi vize çeşidine girmektedir.

Romanya aile birleşimi vizesi için öncelik olarak internet sitesi üzerinden randevu almanız gerekli olduğundan ve randevu saatinden mutlaka yarım saat önce orda olmanız gerekecektir. Ayrıca randevu alma işlemini gerçekleştirirken resmi, izinli tatillere gelmemesine mutlaka dikkat etmelisiniz.

Romanya konsolosluğu vize başvurusuna giderken tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde elde ederek size verilen formu eksiksiz, yanlışsız ve doğru bir şekilde doldurarak imzalamanız gerekecektir.

Romanya Aile Birleşimi Vizesi 2022

Romanya’da bulunan aile üyeleri ile beraber Romanya’da yaşamak isteyen kişiler Romanya aile birleşimi vizesi almalıdır. Romanya aile birleşimi yapılacak olan kişilerin birinci dereceden akraba ya da eş olması gerekmektedir. Diğer durumlarda akrabanın kendisine bakamayacak durumda olması gerekmektedir. Ayrıca aile birleşimi yapılacak kişilerin Romanya vatandaşı olması ya da resmi olarak Romanya oturum izni olmalıdır.

Romanya aile birleşimi vizesi başvuruları, Romanya’nın Türkiye’de bulunan temsilciliklerine yapılmalıdır. Başvuru yapabileceğiniz Romanya temsilcilikleri; Romanya Ankara Büyükelçiliği, Romanya İstanbul Başkonsolosluğu ve Romanya İzmir Başkonsolosluğu’na aittir. Başvuru için gerekli belgeleri hazırlamalısınız. Bu belgeler randevu tarihinde teslim edilmelidir.

Başvurular hakkında karar verme yetkisi Romanya Başbakanlığı’na aittir. Başvurularınızı online olarak da yapabilirsiniz. Belgelerin sistem üzerine yüklenmesi gerekmektedir. Ancak tekrardan Romanya Konsolosluğu’na gitmeniz gerekecektir.

 

Romanya aile birleşimi vizesi ortalama olarak 1 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak Romanya Başbakanlığı, Romanya aile birleşimi için bir süre kısıtlamasına tabi değildir. Bu süre vize başvuru yoğunluğuna göre ve ek belge talebine göre uzayabilir. Romanya Erasmus vizesi 2022 yılı için 90 Euro’dur.

Romanya Aile Bileşimi Vizesi ile İlgili

Romanya eğitim ve çalışma koşulları bakımından birçok kişi tarafından tercih edilen ülkeler arasındadır. Vize işlemlerinin birçok Avrupa ülkesine göre daha kolay olması ve aile birleşim vizesine başvuranların çoğunlukla bu vizeyi alabiliyor olması Romanya’yı sevilen ülkelerden biri haline getirmiştir.

 

Romanya aile birleşim vizesi kapsamında kişilerin mutlaka bir takım evrakları eksiksiz olarak hazırlanması ve Romanya konsolosluklarına teslim etmesi gerekmektedir. İşlemleri uzun sürmesi nedeniyle kişiler seyahat tarihlerinden çok daha erken bir süreçte Romanya vizesi işlemlerine başlamaları gerekmektedir.

Romanya Aile Birleşimi Vizesi nedir?

Romanya aile birleşimi vizesi, Romanya'da uzun süre kalmanıza izin veren uzun süreli bir vizedir. Romanya vatandaşı ile evli olan Türk vatandaşları, Romanya'da yaşayan eşini ziyaret etmek isteyenler ve Romanya vatandaşı çocuğu olan kişiler aile birleşimi için Romanya vizesine başvurabilirler. Türkiye'de Romanya vizeleri, Romanya diplomatik postaları ve Konsolosluk şubelerinden alınmaktadır. Vatandaşların ikamet adresine karşılık gelen birime başvurmaları gerekmektedir.

Vize işlemleri için Romanya'nın Ankara Büyükelçiliği, Romanya'nın İzmir Başkonsolosluğu ve Romanya'nın İstanbul Başkonsolosluğu gayet güvenli ve onaylı kuruluşlardır. Romanya oturma vizeleri, Romanya İçişleri Bakanlığı, Romanya Göçmenlik Bürosu'nun onayına tabidir.

Aile birleşimi için Romanya vizesine başvurmak isteyen vatandaşların gerekli evrakları Romanya Konsolosluğu'nun ihtiyaç duyduğu şekilde hazırlamaları gerekmektedir. Gerekli belgeler, aradığınız duruma ve mesleğinize göre farklılık gösterebilir. Sağlanan belgelerin en önemli özelliği güncel olması, ıslak imzalı olması ve doğru bilgileri içermesidir.

Romanya Aile Birleşimi Vizesi nasıl alınır?

Aile birleşimi için Romanya vizesi almak isteyen kişi bir çalışan ise, işyerinden bazı belgeler oluşturulmalı ve alınmalıdır. Her şeyden önce, işverenin mektubu alınmalıdır. Ayrıca mektup, başvuranın ayrıldığını teyit etmeli ve seyahat günlerinde izinli olduğunu belirtmelidir. Ayrıca, başvuru dosyasına kaşeli ve ıslak imzalı 3 aylık maaş bordrosu da eklenmelidir.

Aile birleşimi Romanya vizesi başvurusu şirket sahibi ise, firma belgeleri ibraz edilmelidir. Bu belgeler arasında vergi levhası, sicil gazetesi, faaliyet belgesi ve imza sirküleri yer alır.

Vize talep formu

Pasaport: Son on yıl içinde düzenlenmiş, vize basımı için iki boş sayfası olan ve vizenin bitiminden sonra en az altı ay geçerliliği olan olmalıdır. Tatilinizi geçerlilik tarihini göz önünde bulundurarak planlamalısınız. Bozuk pasaportla yapılan başvurular reddedilir. Pasaportunuzun fotoğraflı sayfasının fotokopisini de dosyanıza eklemelisiniz.

Pasaport fotoğrafı: Aile birleşimi için Romanya vizesi için iki biyometrik fotoğraf gereklidir. Fotoğrafınız beyaz bir arka plan üzerinde, yeni (6 aydan eski olmayan) ve tüm bilgiler açıkça görülebilecek şekilde olmalıdır. Ayrıca 3.5*4.5 mm boyutunda olmalıdır.

Onay belgesi: Bu, Romanya Göçmenlik Bürosu tarafından sağlanan bir belgedir.

Adliyeden elde edilen evraklar İngilizce olarak mühürlenmeli ve imzalanmalıdır. E-devlet üzerinden alınmışsa barkodlu olması gerekmektedir.

Evlilik cüzdanı: Romanya Aile birleşimi vizesi almak için Romanya makamları tarafından verilmiş bir evlilik cüzdanı şarttır.

Romanya Aile Birleşimi Vizesi nereden alınır?

Aile birleşimi vizesi ile Romanya'yı ziyaret etmek isteyen kişiler, seçtikleri vize türü uzun süreli (d tipi) vize olduğu için konsolosluklara başvurabilmektedir. Ancak vize başvurusunda bulunmadan önce randevu almanız gerekmektedir.

Romanya'da aile birleşimi söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken birkaç önemli faktör vardır. Başlangıç ​​olarak, vizeye sahip olmak Romanya'ya kabul edilmeyi garantilemez. Sınır kontrolleri sırasında başvuru sahibi ilgili şartları sağlamalıdır. Ülkeye giriş sırasında sınır görevlileri ayrı bir denetim yapacak.

Romanya Konsolosluğu, bir Romanya vatandaşı ile aile birleşimi vizesine başvurmak için aşağıda sıralanan belgelere ihtiyaç duyar. Konsolosluk uygun gördüğünde ek belge isteyebilir.

Aile birleşimi için Romanya belgeleri eksiksiz olmalı ve baştan sona aynı bilgileri içermelidir. Eksik veya yanlış belgelerle yapılan başvurular reddedilecektir. Lütfen bilgilerinizin güncel olduğundan emin olun. Romanya Vize Merkezi, belgelerinizi hazırlamanız için profesyonel yardım sunar. Başvuru evraklarınızın doğruluğu, Romanya aile birleşimi vizesi alacağınızı garanti etmez. Romanya Konsolosluğu nihai kararı verir.

Romanya Aile Birleşimi Vizesi kaç günde çıkar?

Romanya aile birleşimi vizesi, uzun süreli bir vize türüdür. Bu vizeyi almak isteyenler altı ay veya bir yıl süreyle alabilirler, eşleri ve aileleri ile birlikte kalabilirler. Ancak unutulmamalıdır ki, vize alabilmek için şartların bir aile üyesiyle birlikte yaşamak için yeterli olması gerekmektedir.

Aile birleşimi vizesi için seyahatinizden en az iki hafta önce başvurmalısınız. Ancak başvurunuzun resmi tatil döneminde yapılması durumunda bekleme sürenizin uzayacağını bilmelisiniz. Konsolosluğa nasıl başvuracağınızı bilmiyorsanız bizden yardım alabilirsiniz.

Romanya'da vatandaşlık, ülkeye 50.000 Euro yatırım yapan kişilere verilmektedir. Ülkede bir ev satın almak da bir zorunluluktur.

Aile birleşimi Vize başvuru süreci tamamlandıktan sonra Romanya'daki vize işlem süresi normalde 15 ile 30 iş günü arasındadır. Ancak Romanya'daki resmi kuruluşlar vize kriterlerinin yerine getirildiğinden emin olmak için denetimler yaptıklarından işlem süresi birkaç ayı bulabilmektedir. Ayrıca Romanya Konsolosluğunun yoğunluğu, resmi tatiller, resmi tatiller, olağanüstü durumlar ve Konsolosluğun sizden ek evrak istemesi vize tamamlama süresini etkileyen unsurlardır.

Romanya vize başvuruları, seyahat tarihinizden iki hafta önce ve seyahatinizden üç ay önce yapılabilir. Romanya'yı ziyaret etmeyi planlayan vatandaşlara, olası gecikmelere izin vermek ve aldatılmamak için en az iki ay önceden Romanya aile birleşimi vizesine başvurmalarını tavsiye ediyoruz.

Romanya Aile Birleşimi Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

10 yıl geçerlilik süresini mutlaka aşmayan en az 1 yıl geçerlilik süreci olan pasaport ayrıca pasaportun en az bir sayifesi boş olmalıdır ve eskitilmemiş olmalıdır.

Son altı ay içerisinde çekilmiş arka fonu beyaz 35x45 mm çaplarında renkli 3 tane biometrik fotoğraf, istekte bulunan kişinin nüfus cüzdanı ve nüfus cüzdanının fotokopisi, uluslar arası evlenme kaydı örneği (nüfus müdürlüğünden tam okunur olmalıdır ve vukuatlı olmalıdır.), tam tescilli nüfus kayıt misali, isteği yapacak kişinin doğum evrakı, Romanya evlilik cüzdanı gibi, Romen eşinize dair fotoğraf, yaklaşık yedi aylık gezi sağlık sigortası ve benzeri.

Romanya Aile Birleşim Vizesi Evrakları

Romanya aile birleşim vizesi evrakları içerisinde birçok evrak türü bulunmaktadır. Bu evrak türü içerisinde en önemlisi pasaport oluyor. Kişilerin mutlaka pasaportunda boş yaprak olması ve en az 3 yıl geçerliliğini koruması gerekmektedir. Romanya vize evrakları içerisinde kişilerin dikkat etmesi gereken önemli belgelerden birisi de başvuru formudur.

Başvuru formunda yer alan bilgilerin eksiksiz olarak doldurulması Son derece önemli kriterler arasındadır. Bununla birlikte istenilen dil kriterine uygun olması da Romanya aile birleşim vizesi açısından önemli bir detaydır. İstenilen evraklar içerisinde biyometrik fotoğraf, Nüfus cüzdan fotokopisi, İkametgâh belgesi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, dilekçe, eğitim ve evlilik belgeleri gibi belgelerin izinde bulunması gerekli durumlar içerisindedir. Her belgenin mutlaka resmi makamlardan temin edilmiş olması ve sizin için gerekli olan tüm bilgilerin eksiksiz olarak doldurulmuş olması gereklidir.

Romanya Aile Birleşim Vizesi Ücretlerinin Yatırılması

Romanya aile birleşim vizesinin alınabilmesi için kişilerin yatırması gereken birtakım harçlar bulunmaktadır. Bu harçlar konsolosluklar ve büyükelçiler tarafından belirlenen bankalara yatırılmalıdır.

Yatırılan harçların karşılığında bankalardan mutlaka yatırıldığını gösteren dekontların alınması ve aile birleşim vizesi dosyasına eklenmesi gerekmektedir. Tüm dosyanız tamamlandığında ilgili konsolosluklara bu dosyayı teslim edebilirsiniz.

TOP İzmir Web Tasarım