Romanya İzmir Başkonsolosluğu

Romanya İzmir Başkonsolosluğu, Romanya’nın Türkiye’de bulunan en büyük temsilciliklerinden birisidir. Konsolosluğun amacı Türkiye ve Romanya arasındaki ekonomik, kültürel, sosyal, diplomatik ilişkileri düzenlemek, geliştirmek ve yönetmektedir. Bunların yanında Türkiye’de yaşamakta olan Romanya vatandaşlarına konsolosluk hizmeti vermektedir. Türkiye ve Romanya arasındaki diplomatik görüşmelerde temsilcilik görevi vardır.

Ayrıca görev bölgesinde yaşayan Türkiye vatandaşlarına vize başvurularında rehberlik etmekte ve başvuruları kabul etmektedir. Görev bölgesi içerisinde İzmir, Afyon, Aydın, Balıkesir, Çanakkale, Burdur, Denizli, Isparta, İçel, Manisa, Uşak ve Muğla’dır.

Romanya Başkonsolosluğu İzmir

Romanya İzmir Başkonsolosluğu, Romanya’nın Romanya’yı Türkiye’de temsil eden diplomatik temsilciliklerinden birisidir. Romanya İzmir Başkonsolosluğu çalışmalarını, Romanya Ankara Büyükelçiliği’ne bağlı olarak yürütmektedir.  Romanya İzmir Başkonsolosluğu, Romanya ve Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uygun olarak ve uluslararası hukuka bağlı kalarak Romanya vatandaşlarının ve Romanya’nın Türkiye’deki çıkarlarını ve haklarını korumaktadır. Romanya İzmir Başkonsolosluğu, Romanya-Türkiye arsındaki ikili ilişkilerin gelişmesini sağlar.

Romanya İzmir Başkonsolosluğu, Romanya ve Türkiye arasındaki ilişkileri geliştirmek ya da belirli bir seviyede tutmak ile ilgilenmektedir. Romanya vatandaşlarına konsolosluk hizmeti ve noter hizmeti sağlamaktadır. Romanya vergi mükellefiyeti olan kişilerden vergi tahsil etmeyi amaçlamaktadır. Romanya’ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve Türkiye’de ikamet eden yabancı ülke vatandaşlarına Romanya seyahati için vize hizmeti vermektedir.

Romanya İzmir Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

Romanya İzmir Başkonsolosluğu, Romanya resmi tatilleri ve Türkiye resmi tatillerinde çalışmamaktadır. Pazartesi ve cuma günleri arası saat 09.00 ile 17.00 arasında çalışmaktadır.

Romanya Konsolosluğu İzmir Hakkında

Romanya Konsolosluğu İzmir, Türkiye’de bulunan Romanya temsilciliklerinden birisidir. İzmir Romanya Konsolosluğu, Türkiye ile Romanya arasındaki diplomatik ilişkileri düzenlemektedir. Romanya Konsolosluğu İzmir ve çevresindeki bölgeden sorumludur. Görev bölgesi arasında İzmir, Çanakkale, Muğla, Burdur,  Balıkesir, Manisa, Uşak, Afyon, Aydın, Denizli, Isparta illeri bulunmaktadır.

Romanya Konsolosluğu İzmir, Görevli olduğu bölge içerisinde kalan Romanya vatandaşlarına Türkiye’deki yaşamları için destek olmaktadır.  Türkiye’de yaşayan Romanya vatandaşlarına, vatandaşlık hizmeti vermektedir. Türkiye ve Romanya arasındaki ilişkilerde bir köprü görevi görmektedir.

Romanya Konsolosluğu İzmir, görev bölgesi içerisinde iş kurmuş ya da Ticaret yapan Romanya vatandaşlarına destek olmaktadır. Romanya vatandaşlarının Türkiye’deki yaşamlarını kolaylaştırmak, Romanya Devleti’nin ve Romanya vatandaşlarının menfaatlerini ve haklarını korumayı amaçlar. Romanya Konsolosluğu İzmir, bu hizmetleri verirken Türk hukukuna, Romanya hukukuna ve uluslararası hukuka bağlı olarak hizmet vermektedir.

Romanya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarına vize hizmeti vermektedir. Romanya’ya seyahat edecek Umuma Mahsus Pasaport sahipleri, Romanya vizesi almalıdır. Bunun yanında Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport sahipleri kısa süreli Romanya vizesinden muaftır. Uzun süreli Romanya vizesi alacak olan herkes Romanya vizesi almalıdır.

Romanya İzmir Başkonsolosu Kimdir?

Romanya’nın Türkiye de bulunan temsilcilikinden birisi Romanya İzmir Başkonsolosluğudur. Romanya İzmir Başkonsolosluğu temsil eden kişiler ise Romanya İzmir Başkonsolosluğudur.
Romanya İzmir Başkonsolosu Mioara Stefan'dır. Mioara Stefan
 temel amacı İzmir ile çevresindeki Romanya ticari gücü arttırmak, Romanya ile Türkiye arasında yeni ticari iş birliği ve yatırım alanı ortaya çıkarmaktadır. Bu sebeple Romanya İzmir Başkonsolosu Romanya vatandaşı olmasına gerek yokdur. İzmir ile çevresinde tanınan kişi arasından seçilmekte. Romanya ile Türkiye arasında ki ilişki her alanda geliştirmeyi ve düzenlemeyi amaçlamakta.İzmir çevresine bulunan Romanya vatandaşına her alanda destek sağlamaktadır ve yetki verildiği zaman Konsolosluk himayesi sağlanmaktadır. Romanya İzmir Başkonsolosu’nu temel amacı  İzmir Türkiye arasında yeni ticari iş birlikleri ve yatırım alanı ortaya çıkarmaktır. Bu sebeple Romanya İzmir Başkonsolosunun Romanya vatandaşı olması gerek yoktur. İzmir ve çevresi de tanınan kişi arasından seçilmektedir.
Romanya ile Türkiye arasında ki ilişkileri her alanda geliştirme ve düzenlemeyi amaçlamakta.  

Romanya Vize İşlemleri

Öncelikle Siyah, Gri ve Yeşil pasaportunuz var ise vize başvurusu yapmadan 90 gün seyahat edebilirsiniz.

 • Vize başvurusu için ilk önce Romanya vize başvuru formu doldurmalısınız. Bu formda kişisel kimlik bilgileriniz, aile bilgileriniz, seyahatinizi nasıl yapacağınız hakkında detaylı bilgi vermelisiniz. Bu bilgileri vereceğiniz diğer evraklar ile desteklemelisiniz.
 • Vize başvuru formu ile seyahat amacı ve şartlarınızı bildirmelisiniz.
 • 10 yıl içerisinde çıkarılmış pasaport, en az 6 ay geçerli olmalı ve en az 2sayfası boş olmalıdır.
 • Kimlik fotokopisi
 • Biyometrik fotoğraf
 • Uluslararası bir geçerliliği olan Seyahat Sağlık Sigortası
 • Banka hesap dökümü ve diğer finansal bilgiler
 • Uçak ve konaklama belgeniz
 • Vize harcını yatırdığınızı kanıtlayan banka dekontu
 • Başvuru türünüze göre farklı belgeler istenmektedir. Ayrıca konsolosluk sizden ek belge talep edebilir. Vize başvurunuz 5- 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Romanya İzmir Başkonsolosluğu hafta içi her gün saat 09.00- 17.00 arası hizmet vermektedir. Romanya resmi tatilleri ve Türkiye resmi tatillerinde hizmet vermemektedir.

Romanya İzmir Başkonsolosluğu Vize Başvurusu

Romanya’ya seyahat edecek olan kişi, Romanya seyahatleri için vize almalıdır. Romanya vize alacak olan kişi vize başvuru Romanya İzmir Başkonsolosluğuna yapabilir. Romanya İzmir Başkonsolosluğuna vize başvuru yapacak olan kişi, Romanya İzmir Başkonsolosluğu, vize başvuru araştırmaktadır. Romanya İzmir Başkonsolosluğu, vize başvurusu da bulunacak olan kişi, Romanya vize başvuru için randevu almalıdır. Randevu tarihlerine kadar Romanya vize başvuru için gerekli olan evrak hazırlanmalı ve Romanya İzmir Başkonsolosluğu randevu tarihlerinde yetkiliye teslim edilmelidir. Romanya İzmir Başkonsolosluğuna vize başvuru yapacak olan kişi, aşağıdaki duruma dikkat etmelidir. Romanya İzmir Başkonsolosluğuna vize başvurusu yapacak olan kişi gerekli olan vize evrakını eksiksiz olarak hazırlamalı. Başvuru yapacak olan kişi, gerekli olan ve Romanya da geçerli olan seyahat sigortası yaptırmalıdır. Romanya vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin Romanya seyahat masrafını karşılayacak maddi durumlara sahip olması gerekmekte.

Romanya İzmir Başkonsolosluğu Vize Randevusu

İzmir çevresi de ikamet eden ve Romanya vize alacak olan kişi, Romanya vize başvurusu Romanya İzmir Başkonsolosluğuna yapabilir. Romanya İzmir Başkonsolosluğuna vize başvuru için randevu alınmalıdır.  Romanya İzmir Başkonsolosluğundan randevu almak isteyen kişi, Romanya İzmir Başkonsolosluğu vize randevusu konsolosluk ile iletişimlere geçerek alabilir. Romanya İzmir Başkonsolosluğu, vize randevusu alacak olan kişi aşağıdaki duruma dikkat etmelidir. Romanya İzmir Başkonsolosluğu, vize randevusu almış olan kişi  Romanya vize randevusu kaçırmamalıdır. Randevusuz başvurular kabul edilmez. Randevu tarihlerinde gerekli olan evrak yanınızda bulunmalıdır. Romanya İzmir Başkonsolosluğu, vize evrakı konsolosluğun istediği sıralarda hazırlamalıdır.
Romanya İzmir Başkonsolosluğu vize randevusunda en az 15 dakika önce konsoloslukda bulunmanız tavsiye edilmekte.
Romanya İzmir Başkonsolosluğunu ziyaret etmeden öncesi Romanya İzmir Başkonsolosluğu ile iletişime geçerek detaylı bilgiler almanız tavsiye edilmektedir.  

Romanya İzmir Başkonsolosluğu Adresi

Alsancak Mahalle, 1479 Sokak, No : 9, Posta Kod: 35 220 Konak/Konak/İzmir
Romanya İzmir Başkonsolosluğunun bulunduğu Alsancak Mahalle ve 1479 Sokak yakınından otobüs, minibüs, taksiler, metro, tramvay ile iletişimleri sağlanabilmektedir. Romanya İzmir Başkonsolosluğuna ulaşım sağlayabileceği otobüs hattı aşağıda verilmiştir.
Hat Adı   Yön

253  Halkapınar Metro- Konak

912  Egekent Aktarma- Alsancak Gar

921  Bostanlı İskele- Alsancak Gar

963  Evka 3 Metro- Alsancak Gar

920  Çiğli Merkez

930  Konak

951  Konak

811  Engelliler Merkezi
Romanya İzmir Başkonsolosluğuna en yakın durak Alsancak, Alsancak Gar ile Lozan durağıdır. Alsancak ile Alsancak Gar durakı ortalama olarak 700 metre uzaklıkda iken Lozan durağı uzaklığı 1 kilometrede fazladır.
Konak tramvay hatları Romanya İzmir Başkonsolosluğu yakınından geçmektedir.

Romanya İzmir Başkonsolosluğu’nun Görev ve Yetkileri

 • Romanya Başkonsolosluğunun en önemli yetkisi ve görevi Romanya’yı Türkiye’de temsil etmektir. Romanya adına toplantılara, davetler ve organizasyonlara katılmaktadır.
 • Romanya vatandaşlarının pasaport, kimlik, sürücü belgesi, ölüm, doğum, boşanma, evlilik, noterlik gibi işlemlerde hizmet vermektedir.
 • Romanya vatandaşlarına oy kullanma, askerlik, vergi işlemleri gibi konularda vilgi verilmektedir.
 • Romanya vatandaşlarına eğitim, sağlık, hukuk ve diğer acil durumlarda destek vermektedir.
 • Türkiye’de yaşayan Romanya vatandaşlarının ve Romanya’nın çıkar ve menfaatlerini korumaktadır. Romanya vatandaşlarına himaye sağlamaktadır.
 • Sanayi ve ticaret alnında Romanya’ya destek vermektedir.
 • Romanya’yı ziyaret edecek olan Türkiye vatandaşlarına ve Türkiye’de oturma izni olan diğer ülke vatandaşlarına vize hizmeti vermektedir.
TOP İzmir Web Tasarım