Romanya Konsolosluğu Duyurular

Romanya Vizesi Açıldı Mı?

Romanya Ulusal Acil Durum Komitesi epidemiyolojik risk haritası 14 Mayıs 2021 tarihinde güncellenmiştir. Yeni güncellemeler ile ülkemiz bulaşma oranının binde 3’ün üzeri olduğu için dünyada kırmızı listeye alınmıştır. Bu çerçevede;

Romanya’ya girişlerde Romen vatandaşlarımız SARS-CV-2 testi sonuçlarına bakılmaksızın kendi belirledikleri adreslerde karantina gireceklerdir. Karantinada sekiz gün geçiren kişiler sekizinci günde uygulanan SARS-CV-2 test sonucu negatif olması durumunda karantinaları sonlandırılabileceklerdir.

Bununla beraber;

İzin verilen azami kapasite 2,4 tondan fazla olarak yük taşıtları sürücüleri ile sürücü koltuğu da dahil 9'dan fazla koltuk olan binek taşıtların sürücüleri.

Romanya’dan 1 gün içerisinde ayrılacak transit yolcular.

İş verenler veya Romanya dışına sözleşme ya da ticaret anlaşması müzaker etmek veya imzalamak için seyahat etmiş olan kişiler.
Romen ekonomik operatörleri, toplu taşıma ile seyahat ediyorlarsa uçağa binmeden önce, kendi imkânıyla seyahat ediyorlarsa Romanya ulusal sahası girmeden son 72 saat içerisinde yapılmış olan negatif sonuçlu SARS-CV-2 test ve bahse konu sözleşme ya da ticaret anlaşması imza aşaması katılmasını gerekçeleştiren bir evrak ibraz etmeleri.

SARS-CV-2’ye karşı ikinci doz aşılanması üzerinden 10- 15 gün geçmiş kişileri karantinadan muaf tutulacaklardır.
Romanya’ya seyahat etmek isteyen veya gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, geçerli bir pasaportu var ise ve Romanya'nın belirttiği şartları yerine getirebiliyorsa Romanya vize başvurusu yapabilir. Bütün ülkelerin kendi ulusal çıkarları göre belirlediği belli başlı vize hususları vardır.

Romanya Konsolosluğu Covid 19 Duyuruları

Romanya konsoloslukları COVID – 19 salgını sebebiyle konsolosluk hizmetlerinde birtakım sınırlandırmalar yapmışlardır. Bu sınırlandırmalar tüm konsolosluk hizmetlerini kapsayacak şekilde genişletilmiş ve uygulamaya koymuştur. Ancak Romanya konsoloslukları bölgelere göre farklı hizmetleri farklı şekilde vermektedir.

Mesela Romanya İzmir Konsolosluğu sadece haftada bir gün vize başvurularını kabul ederken sadece ege bölgesindeki TIR şoförlerine yönelik vize izinleri vermektedir. Yine aynı ülkenin konsolosluğu olan Romanya İstanbul Konsolosluğu ise sadece Salı ve Cuma günleri vize başvurularını almakta ve işleme koymaktadır. Ankara Romanya Konsolosluğu ise ön başvuruları internet üzerinden almakla birlikte haftanın üç günü konsolosluk hizmeti vermektedir.

Romanya konsolosluğu üzerinden yapacağınız vize başvurularınızda görüşme gününüz geldiğinde görüşmeye bizzat gitmeniz gerektiği gibi aynı zamanda mutlaka Romanya konsolosluğuna gittiğinizde sizden istenilen evraklarında yanınızda olmasına özel gösterin. Yani yüz yüze görüşme sonrası ancak vize başvurunuza onay vermektedir.

Romanya Konsolosluğu Vize Başvuruları

Romanya konsolosluğundan vize başvurusu yapacakken sizden birtakım belgeler istenecektir. Bu belgeleri teslim etmeden vize başvurunuz onaylanmayacaktır. Romanya vize başvurunuzun onaylanması için gerekli evraklar:

 • İnternetten alacağınız Romanya vizesi başvuru formunu doldurun,
 • Seyahat planınızı anlatan İngilizce hazırlanmış talep dilekçeniz,
 • En az iki sayfası boş pasaport,
 • 2 adet Biyometrik fotoğraf,
 • Sabıka kaydı olarakta bilinen Vukuatlı nüfus kayıt belgesi,
 • Son 3 aylık banka hesap dökümünüz,
 • Pasif ve Maaş gelirlerinizi gösteren gelir belgeleri,
 • Mevcut kimliğinizin fotokopisi,
 • Seyahatinize ilişkin biletler veya otel konaklama bilgileriniz,
 • Seyahat sağlık sigortanız
 • Son olarak Romanya vizeniz ile ilgili ücretler

Bu gerekli evrakları mutlaka başvurunuzda yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde başvurunuz onaylanmayacaktır. Ancak şunu unutmamak gerekiyor ki COVID – 19 ile mücadele kapsamında görüşmeye randevusuz gidemezsiniz. Bu yüzden öncelikle randevunuzu almanız gerekmektedir.  Ayrıca vize başvurularının online olarak yapıldığını unutmayın. Online olarak yaptığınız başvurunuza daha sonra yüz yüze görüşmek için çağrılacaksınız.

Romanya Konsolosluğu Duyuruları 2022

Türkiye ve Romanya arasında yaptığınız seyahatler de daha önceleri uygulanan 14 günlük karantina süreci 27 Temmuz 2020 tarihinde kaldırıldığını duyurulmuştur. Bu da demek oluyor ki Türkiye ve Romanya arasında seyahat ederken karantinaya girmemeniz demektir. Ayrıca TIR şoförleri hariç diğer her birey sağlık kontrolünden geçmektedir.

Romanya konsolosluğu COVID – 19 önemleri doğrultusunda birçok hizmeti online olarak vermeye başlamıştır. Hatta online olarak yapılmayan birçok başvuru kabul edilmemektedir. Diğer bir önemli detay ise Romanya konsolosluğunun tek iletişim aracı e-postalardır. Telefon ile aradığınızda cevap verilmeyecektir. Dolayısıyla sorularınızı e-posta ile göndermek işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Romanya Ankara Konsolosluğu ve Romanya İstanbul Konsolosluklarından vize başvurusu yaptığınızda mutlaka randevu oluşturmanız gerekmektedir. Ancak aynı ülkenin İzmir Büyükelçiliğinde böyle bir karar veya duyuru bulunmamaktadır.

Online randevu işlemi oluşturulduktan sonra yine online ortamda bulunan başvuru formunu da doldurmanız gerekmektedir. Ayrıca diğer istenilen evraklar taratarak online olarak onaya sunulur. Bu aşamadan sonra ise başvurunuzun onayını beklemeniz gerekmektedir.

Romanya Konsolosluk Duyurular

Duyuru 1

Romanya’ya seyahat edecek olan kişiler, vize randevusu almalıdır. Romanya vize randevusu telefon ile değil, E-visa aracılığı ile almalıdır.

Duyuru 2

Romanya’nın Türkiye’de bulunan temsilcilikleri Romanya ve Türkiye resmi tatillerinde çalışmamaktadır. Romanya temsilciliklerinde işlem yapacak olan kişilerin temsilciliklerimizi bu tarihler dışında ziyaret etmesi gerekmektedir. Romanya temsilcilikleri bu tarihlerde acil durumlar dışında hizmet vermemektedir. Romanya temsilciliklerinin tatilleri aşağıda verilmiştir.

 • 1-2 Ocak 2021- Yeni Yıl
 • 24 Ocak 2021- Romanya Beylikler Birliği Günü
 • 12 Nisan 2021- Paskalya
 • 23 Nisan 2021- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 30 Ocak 2021- Büyük Cuma
 • 1 Mayıs 2021- İşçi Bayramı
 • 2 Mayıs 2021- Paskalya Günü
 • 12 Mayıs 2021- Kurban Bayramı Arifesi
 • 13-15 Mayıs 2021- Ramazan Bayramı
 • 1 Haziran 2021- Romanya Çocuk Bayramı    
 • 15 Temmuz 2021- Demokrasi ve Milli Birlik Günü
 • 19 Temmuz 2021- Kurban Bayramı Arifesi
 • 20-23 Temmuz 2021-  Kurban Bayramı
 • 15 Ağustos 2021- Meryem Ana Günü
 • 30 Ağustos 2021- Zafer Bayramı
 • 29 Ekim 2021- Cumhuriyet Bayramı
 • 30 Kasım 2021 – Saint Andrew Günü
 • 1 Aralık 2021- Romanya Ulusal Günü
 • 25-26 Aralık 2021- Noel
 • 31 Aralık 2021- Yılbaşı

Romanya Pcr Testi İstiyor Mu?

Romanya’ya seyahat edecek olan kişiler, Romanya vizesi almalıdır. Romanya vizesi alacak olan kişiler, Romanya vize başvurusu için PCR testinin gerekip gerekmediğini merak etmektedir. Bu yazıda Romanya vizesi alacak olan kişiler için “Romanya PCR testi istiyor mu?” sorusunun cevabı verilmiştir.

Romanya Ulusal Acil Durumlar Komitesi’nin 31 Ocak 2022 tarihinde aldığı karara göre 1 Şubat 2022 tarihinden sonra Türkiye’den Romanya’ya yapılacak olan girişlerde negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu kaldırılmıştır. Alınan karara göre Romanya’ya girişte sadece yeşil sertifika yeterli olmaktadır.

1 Şubat 2022 tarihinden itibaren;

 • İki doz aşısı olan kişiler,
 • Son 6 ay içerisinde Covid-19 hastalığını geçirmiş olan kişiler,
 • Negatif PCR testi sonucu olan kişiler, Romanya girişinde karantinaya alınmayacaktır.

Romanya Aşı Kartı İstiyor Mu?

Romanya’ya seyahat etmek isteyen kişiler, Romanya vize muafiyeti bulunmuyor ise vize almalıdır. Romanya vizesi alacak olan kişiler Kovid-19 nedeni ile aşı kartı istenip istenmediğini merak etmektedir. Bu yazıda Romanya vizesi alacak olan kişiler için “Romanya aşı kartı istiyor mu?” sorusunun cevabı verilmiştir.

Romanya’ya seyahat edecek olan kişiler, Romanya seyahatleri için negatif sonuçlu PCR testi ya da Son 6 ay içerisinde Covid-19 geçirdiğini kanıtlayan belgeler sunmalıdır. Ancak bu durumları kanıtlayamayan kişilerin Covid-19 aşı kartı sunması zorunludur.

Romanya’ya seyahat edecek olan kişilerin PCR testi ya da hastalığı son 6 ayda geçirdiğini kanıtlayan belgeler sunarsa aşır kartı sunmasına gerek yoktur. Ancak Bu durumlardan herhangi birisi kanıtlanmaz ise aşı kartı istenmelidir. En az 32 doz Covid-19 aşısı yaptırılmalıdır.

Romanya Vize Başvuruları Açıldı Mı?

Romanya’ya seyahat etmek isteyen kişiler, Romanya seyahat amacına uygun olan vizeyi almalıdır. Romanya vizesi alacak olan kişiler, Romanya’nın vize başvurusunun açıp açmadığı hakkında araştırma yapmaktadır. Bu yazıda Romanya vizesi alacak olan kişiler için “Romanya vize başvuruları açıldı mı?” sorusunun cevabı verilmiştir.

Covid-19 nedeni ile Romanya vizesi belirli bir dönem için verilmemekteydi. Ancak son dönemde bazı şartların yerine getirilmesi ve Covid-19 hastası olunmadığının kanıtlanması durumunda Romanya girişi için vize başvuruları açılmıştır.

Romanya vizesi alacak olan kişiler, Romanya Konsolosluğu’na yapacağı vize başvurusu sırasında negatif PCR testi sonucu, son 6 ay içerisinde hastalığı geçirdiğini ya da çift doz aşı yaptırdığını kanıtlamalıdır. Böylece Romanya vize başvurusu yapılabilmektedir.

 

TOP İzmir Web Tasarım