Romanya Ankara Büyükelçiliği 2022

Romanya Ankara Büyükelçiliği, Romanya’yı Türkiye’de temsil eden en yetkili kurumdur. Romanya Devleti’ne bağlıdır. Romanya adına davetlere, organizasyonlara, diplomatik görüşmelere katılmaktadır.

Görev bölgesi içerisinde Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Aksaray, Ağrı, Ardahan, Bayburt, Çankırı, Erzincan, Erzurum, Çorum, Denizli, Giresun, Eskişehir, Iğdır, Gümüşhane, İzmir, Isparta, Karabük bulunmaktadır.

Romanya Ankara Büyükelçiliği Görev ve Yetkileri

 • Romanya Ankara Büyükelçiliği, Romanya’nın Türkiye’deki en büyük temsilcisidir. Romanya vatandaşlarının ve Romanya Devletinin haklarını ve çıkarlarını korumaktadır. Romanya vatandaşlarına himaye sağlamaktadır.
 • Romanya Ankara Büyükelçiliği, Romanya ve Türkiye arasında sürekli iletişim halinde bulunmalıdır.
 • Romanya ve Türkiye arasındaki dostluk ilişkilerinin kurulması için çalışır. Ekonomik, askeri, kültürel, ticari, bilimsel, sosyal alanlarda iletişimi ve işbirliğini sağlar.
 • Romanya Ankara Büyükelçiliği’nin konsolosluk bölümü Romanya vatandaşlarına konsolosluk hizmeti sağlamaktadır.
 • Noter işlemleri, askerlik işlemleri, oy kullanma işlemlerinde Romanya vatandaşlarını bilgilendirmektedir. Vergi yükümlülüğü olan Romanya vatandaşlarından vergi toplama yetkisi vardır.
 • Türkiye’de bulunan bütün Romanya temsilcilikleri Romanya Ankara Büyükelçiliği’ne bağlıdır.
 • Romanya Ankara Büyükelçiliği vize bölümü Türkiye vatandaşlarına ve Türkiye’de oturma izni olan diğer ülke vatandaşlarına vize hizmeti vermektedir.

Romanya Ankara Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Romanya vize başvurularınızı Romanya Ankara Büyükelçiliği vize bölümüne, konsolosluklara, vize başvuru merkezlerine ve yetkilendirilmiş acentelere yapılmaktadır. Vize başvurularınızda yırtık, yıpranmış belge kabul edilmemektedir. İstenen belgeler vize türünüze göre farklılık göstermektedir. Ancak her vize türünde istenen standart belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler 10 yıl içerisinde çıkarılmış pasaport, kimlik fotokopisi, biyometrik fotoğraf, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, seyahat ve konaklama bilgileri, seyahat sağlık sigortasıdır. Romanya Ticari vize alacaksanız şirket bilgileri, öğrenci vizesi alacaksanız öğrenci bilgileri gerekmektedir.

Başvurularınız 3-7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvurunuzu seyahatinizden en az 30 gün önce yapmanız tavsiye edilmektedir.

Romanya Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

Romanya Ankara Büyükelçiliği hafta içi her gün saat 09.00- 17.00 arası hizmet vermektedir. Evrak teslimi 09.30- 12.30 saatleri arasında, pasaport alımı ise 16.00- 17.00 arasında yapılmaktadır. Romanya resmi tatillerinde ve Türkiye resmi tatillerinde hizmet vermemektedir.

Romanya Ankara Büyükelçilik ile İlgili

Romanya Ankara Büyükelçiliği, Romanya Devleti’ni Türkiye’de temsil etmektedir. Romanya Ankara Büyükelçiliği, uluslararası hukuka, Romanya ve Türkiye Cumhuriyeti kanununa göre Romanya vatandaşlarının ve Romanya'nın haklarını korumaktadır. Romanya Ankara Büyükelçiliği, Aralık 2011 tarihinde imzalanan Romanya-Türkiye stratejik ortaklığı ile ikili ilişkilerin gelişmesini sağlar. Romanya ve Türk kurumları arasında diyalog oluşturur. Romanya ve Türkiye arasında bir köprü görevi görmektedir.

Romanya Ankara Büyükelçiliği, Romanya ve Türkiye arasındaki dostane ilişkileri geliştirmek ile ilgilenmektedir. Bunun yanında ekonomik, ticari, siyasi, kültürel, bilimsel ve akademik açıdan bağları geliştirmektedir.

Romanya vatandaşlarına konsolosluk hizmeti sağlamaktadır. Romanya vergi mükellefiyeti olan kişilerden vergi tahsil etmeyi amaçlamaktadır. Romanya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına, Romanya seyahati için vize hizmeti vermektedir.

Romanya Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

Romanya’nın Ankara Büyükelçiliği hafta içi saat 09.30 ile 17.00 arsında hizmet vermektedir. Türkiye ve Romanya resmi tatillerinde çalışmamaktadır.

Ankara Romanya Konsolosluğu Hakkında Bilgi

Ankara Romanya Konsolosluğu, Romanya’nın Türkiye’de bulunan diplomatik temsilciliklerindendir. Türkiye ve Romanya vatandaşlarına bazı konsolosluk hizmeti vermektedir. Bu hizmetler Türkiye ile Romanya ilişkilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Ankara Romanya Konsolosluğu; Romanya vatandaşlarına aşağıdaki hizmetleri sağlamaktadır.

 • Doğum belgesi tasdiki
 • Kişisel varlık vekaletnamesi
 • Evlilik ve boşanma belgesi tasdik işlemi
 • Ölüm belgesi tasdiki
 • Yeminli onay mektubu
 • Sağlık belgesi tasdiki
 • Yeminli beyanname
 • Kimlik, pasaport, ruhsat, ehliyet yenileme işlemleri,
 • Belge çeviri onayı
 • Deneyim belgesi tasdiki,
 • Yeminli kefaletname
 • Ticari amaçlı vekaletname işlemleri

Ankara Romanya Konsolosluğu, Romanya vatandaşlarına yukarıdaki hizmetleri vermektedir. Romanya’ya seyahat etmek isteyen Tük vatandaşlarına ve Türkiye’de bulunan başka ülke vatandaşlarına destek olmaktadır. Romanya’ya seyahat edecek olan kişiler öncelikle Romanya vize başvuru formu doldurmalı ve Ankara Romanya Konsolosluğu’na teslim etmelidir.

Ankara Romanya Konsolosluğu, Romanya’nın Türkiye’de bulunan en yetkili temsilciliğidir. Türkiye’de Romanya kültürünü yaymayı ve tanıtmayı amaçlamaktadır. Ankara Romanya Konsolosluğu, Romanya vatandaşlarının hak ve çıkarlarını korumaktadır. Ankara Romanya Konsolosluğu, Türkiye ve Romanya resmi tatillerinde hizmet vermemektedir. Ankara Romanya Konsolosluğu bu tarihler dışında ziyaret edilmelidir.

Romanya Konsolosluğu Ankara

Romanya konsolosluğu Ankara, Türkiye’de bulunan Romanya temsilciliklerinden ve en yetkili temsilciliğidir. Romanya ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkileri düzenlemektedir. Romanya konsolosluğu Ankara ve çevresindeki illerden sorumludur.

Romanya konsolosluğu Ankara ve çevresinde görevli olduğu bölge içerisinde kalan Romanya vatandaşlarına her konuda destek olmaktadır. Romanya konsolosluğu Ankara ve çevresindeki Romanya vatandaşlarına, Romanya vatandaşlık haklarını sağlamaktadır. Romanya Ankara Konsolosluğu ve Türkiye arasında bir köprü görevi görmektedir.

Romanya konsolosluğu Ankara ve çevresinde iş kurmuş olan Romanya vatandaşları ya da Türkiye ile ticaret yapan Romanya vatandaşlarına destek olmaktadır. Romanya Konsolosluğu Ankara ve çevresinde bulunan Romanya vatandaşlarının Türkiye’deki yaşamlarını desteklemekte, Romanya çıkarlarını ve haklarını korumak, Romanya vatandaşlarının haklarını korumak için çalışmaktadır. Romanya konsolosluğu bu işlemleri yaparken; Türk hukukuna ve anayasasına, Romanya hukukuna ve uluslararası hukuka göre hareket etmektedir.

Romanya konsolosluğu Ankara ve çevresinde yaşayan ve Türkiye’den Romanya’a seyahat edecek olan Türk vatandaşlarına ve Türkiye’de yasal olarak ikamet etmekte olan üçüncü ülke vatandaşlarına Romanya vize hizmeti vermektedir. Bunun yanında Türkiye’de bulunan Romanya konsolosluğu Ankara ve çevresindeki Romanya vatandaşlarına konsolosluk ve noter hizmeti vermektedir.

Romanya Vize Reddi ile ilgili bilgi almak için bizi arayın.

Romanya Ankara Büyükelçiliği Randevu

Romanya Ankara Büyükelçiliği, Romanya'nın Türkiye'deki en önemli temsilciliğidir. Ankara Romanya Büyükelçiliğinin yetki bölgesi içerisinde yaşayan Türk vatandaşlarına hizmet veren, vize hizmeti sağlayan ve Türkiye'de yaşayan Romanya vatandaşları için konsolosluk hizmetlerini veren yetkili merci Romanya Ankara Büyükelçiliğidir. Aynı zamanda Türkiye ve Romanya arasında sosyal, siyasî olayların yürütülmesi ve aradaki kültür bağının kuvvetlendirilmesi için önemli role sahiptir. Ankara'daki ve Ankara'nın görev bölgesinde yaşayan Türk vatandaşları vize almak istediklerinde bu işlemlerinin başvurusunu yürütme ve karara bağlama yetkisine sahip tek yer Romanya Ankara Büyükelçiliğidir.  Romanya Ankara Büyükelçiliğinin görev bölgesi şöyledir; Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Bursa, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, K. Maraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Konya, Malatya, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli ve Van şehirlerini kapsar. Saymış olduğumuz bu illerden başvuru yapacak vatandaşlar Romanya vizesi başvurusu için Romanya Ankara Büyükelçiliğine gitmeleri gerekmektedir. Romanya vize başvurusu yapmak için e-vize sistemi üzerinden randevu günü ve saati alınabilmektedir. Randevu gününde ve saatinde Romanya Ankara Büyükelçiliğine gidilmesi gerekmektedir. Bu esnada gerekli olan belgeler sunulmalıdır ve böylece vize başvuru işlemi başlatılır. Ankara Romanya Büyükelçiliğine vize başvurusu yapılacağı zaman banka hesap dökümleri verilirken başvuru gününden 2 gün önce temin edilmiş olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Romanya Ankara Büyükelçiliği Vize Randevusu

Konsolosluk kendi ülkesinin temsil ettiği görevleri başka ülkede de temsil etme işlemi olarak tanımlanabilir.  Bu işlerin tümünü yapan kişiye de konsolosluk memuru denir. Her ülkede diğer ülkelerin konsolosluğu yer alır. Türkiye de pek çok ülkenin konsolosluğuna ev sahipliği yapan bir ülkedir. Bu konsolosluklardan biri de Romanya Konsolosluğudur. Romanya Konsoloslukları ülkemizde bazı illerde vardır. Bu iller; Ankara Romanya Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Romanya İstanbul Başkonsolosluğu, İzmir Romanya İzmir Başkonsolosluğu, Antalya  Romanya Antalya Fahri Konsolosluğu, Edirne Romanya Edirne Fahri Konsolosluğu, Bursa  Romanya Bursa Fahri Konsolosluğu yer almaktadır. Konsoloslukta işi olanlar ya da vize başvurusu yapacak olan kişiler kendi şehirlerine yakın görev bölgesindeki konsolosluk aracılığı ile işlemlerini yapabilirler. Romanya Konsolosluklarının bazı görevleri vardır. Bu görevler; pasaport yenileme, konsolosluk kaydı yaptırma işlemi, sertifika işlemlerini ayarlamak, evlilik işlemleri, doğum işlemleri, ölüm kaydı tutulması gibi görevler vardır. Romanya Ankara Büyükelçiliği, sadece çalışma saatleri dahilinde hizmet vermektedir. Hafta sonları ve resmi tatillerde açık olmadığını da belirtmek isteriz. Romanya Ankara Büyükelçiliği çalışma saatleri şöyledir;

Pazartesi: 09.00’dan 17.00’ye kadar
Salı: 09.00’dan 17.00’ye kadar
Çarşamba: 09.00’dan 17.00’ye kadar
Perşembe: 09.00’dan 17.00’ye kadar
Cuma: 09.00’dan 17.00’ye kadar hizmet vermektedir.

Ankara Romanya Büyükelçiliği, evrak alımını ise

Salı: 09.00-12.00 arası
Perşembe: 09.00-12.00 arası yapmaktadır.

Ankara Romanya Büyükelçiliği evrak ve pasaport teslimini ise;

Salı: 15.00-17.00 arası
Perşembe: 15.00-17.00 arası yapmaktadır.

Romanya Ankara Büyükelçiliği Başvuru

Romanya'ya seyahat etmek için vize başvurusunda bulunacak kişiler, Romanya vize randevusu vize başvuru formunu eksiksiz, hatasız ve güncel bilgiler ile doldurmalıdır. Evraklar dosyalandıktan sonra süreç başlar. Başvurular ikamet ettiğiniz ilde bulunan ya da ikamet ettiğiniz ile en yakın yerde bulunan Romanya Konsolosluğu tarafından yapılır. Romanya Konsolosluğu için gerekli işlemler randevu sonrası değerlendirmeye alınır ve başvuru yapmış olduğunuz konsolosluktan Romanya vize işlem sonucunuz çıkar. Yapılması gereken işlemler sırası ile şöyledir;

-Başvuru formun hatasız, güncel bilgiler ile ve  eksiksiz tamamlanması gerekir.
-Seyahat amacı belirlenir ve seyahat amacına uygun vize türü seçilir.
-Başvuru yapacak olan kişinin sahip olduğu kimlik bilgileri girilir.
-Pasaport kime teslim edilecekse teslim edilmesi gereken PTT şubesi seçilir ve onaylanır.

Romanya Ankara Büyükelçiliği başvuruları değerlendireceği esnada genel kuralları ve yasaları göz önünde bulundurur. Romanya vize başvurusu yapmadan önce seyahat amacınızın ne olduğunu belirlemeniz oldukça önemlidir. Çünkü bu doğrultuda evraklar hazırlamanız gerekmektedir ve ssyahat amacına uygun vize türü seçilerek başvuru yapılmalıdır. Ancak başvuru yapılacağı zaman konsoloslukların tatil günlerine ve çalışma saatlerine dikkat etmek gerekmektedir. Romanya Ankara Büyükelçiliği resmi tatil günleri şöyledir;

-1 Ocak 2021 Yılbaşı
-24 Ocak 2021 Romen Beyliklerinin Birleşimi
-04 Nisan 2021 Paskalya
-23 Nisan 2021 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
-6 Mayıs 2021 Gergyovden Bayramı
-19 Mayıs 2021 Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
-12 Mayıs 2021 Ramazan Bayramı Arefesi
-13 Mayıs 2021 Ramazan Bayramı
-14 Mayıs 2021 Ramazan Bayramı
-15 Mayıs 2021 Ramazan Bayramı
-15 Temmuz 2021 Şehitler ve Demokrasi Günü
-15 Ağustos 2021 Aziz Meryem’in Göğe Yükselişi Bayramı
-20 Temmuz 2021 Kurban Bayramı
-21 Temmuz 2021 Kurban Bayramı
-22 Temmuz 2021 Kurban Bayramı
-23 Temmuz 2021 Kurban Bayramı
-30 Ağustos 2021 Zafer Bayramı
-29 Ekim 2021 Cumhuriyet Bayramı
-30 Kasım 2021 Aziz Andrei Bayramı
-1 Aralık 2021 Romanya Ulusal Günü
-25 Aralık 2021 Noel Tatili
-26 Aralık 2021 Noel Tatili
-31 Aralık 2021 Yılbaşı

Romanya Ankara Büyükelçiliği Vize Başvurusu

Romanya Konsolosluğuna yapılacak olan başvurularda vize başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması ve evrakların dosyalanmış olması gerekmektedir. Romanya Ankara Büyükelçiliğine yapılan başvurular ile Romanya Ankara Büyükelçiliği vize başvurusu süreci başlar. Sonuçlar da yine aynı yerden çıkar. Ankara Büyükelçiliği çalışma saatleri şöyledir;

Pazartesi: 09.00-17.30 arasında
Salı: 09.00-17.30 arasında
Çarşamba: 09.00-17.30 arasında
Perşembe: 09.00-17.30 arasında
Cuma: 09.00-17.30 arasında hizmet vermektedir.

Romanya Ankara Büyükelçiliği’ne Nasıl Gidilir?

Romanya Ankara Büyükelçiliğine gitmek için kullanılabilecek bazı otobüs numaraları şunlardır;

-Ego 115 – Opera – Birlik Mahallesi
-Ego 135 – Oran Sitesi – Ulus
-Ego 112 – Kızılay – Gaziosmanpaşa
-Ego 413 – Altınpark – Çankaya
-Ego 113 – Opera – Birlik Mahallesi
-Ego 413-3 – Altınpark – Çankaya
-Ego 408 – Güneşevler – Hasköy – S.Lojmanları
-Ego 188 – Oran Sitesi – Keçiören
-Ego 388 - Opera – Yukarı Ayrancı – Küçükesat
-Ego 318 - Bağcılar – Ulus
-Ego 160 – Opera – Kızılay – Esat Caddesi, Seyranbağlar

TOP İzmir Web Tasarım